Lenkija netoli sienos su Lietuva statys atominę elektrinę (AE). Kažkodėl Lietuvoje dėl to panika nekeliama, nors panika dėl Baltarusijos pastatytos AE buvo dar ir kokia.
Tiesa, tik po to, kai piliečiai referendumu pasisakė prieš naujos AE statybas Visagine. Tada prieš baltarusių jėgainę ypač ėmė rėkti konservatoriai, nors prieš tai jų tuometinis lyderis, 2008-2012 m. premjero pareigas ėjęs Andrius Kubilius Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai neturėjo jokių priekaištų.
„Vakaro žinios" skelbė, jog Lenkija netoli Lietuvos sienos Baltijos pajūryje statys vieną iš savo AE. Tiesa, atstumas iki Lietuvos nurodomas skirtingas - nuo 60 iki 200 km. Bet kokiu atveju šįkart Lietuvos politikai, priešingai nei Astravo AE atžvilgiu, isterijos nekelia.
Seimo Audito komiteto pirmininkas Artūras Skardžius nenorėjo komentuoti Lietuvos reakcijos į Lenkijos planus mūsų šalies pašonėje statyti AE, tačiau priminė, kaip kaitaliojosi Lietuvos požiūris į Astravo AE statybas.
„Reikia nepasiduoti konservatorių propagandai, nes, pasibaigus A.Kubiliaus Vyriausybės kadencijai, 2012 m. pabaigoje ant tuometinio premjero Algirdo Butkevičiaus stalo nugulė dokumentai, kuriais jis pasidalino su kitais politikais, tarp jų ir su manimi. Aš juos citavau ir iš Seimo tribūnos. A.Kubilius su A.Lukašenkos premjeru derino dviejų AE statybas - jų ir mūsų Visagine. Derino ir viešinimo kampanijas. Deja, dėl Visagino AE mes tik „išplovėme" 150 mln. litų, o baltarusiai pasistatė. Jei tada konservatoriai vietoj to, kad glostytų Lukašenką, būtų reikalavę tarptautinių standartų laikymosi, būtume turėję Baltarusijos AE tikrai daug toliau nei už 30 km nuo mūsų sienos. Bet reikia dėkoti Kubiliui, kuris su Baltarusija protokolavo, kad vieni palaikysime Visagino, kiti - Astravo AE", - „Vakaro žinioms" sakė A.Skardžius.
Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas „Vakaro žinioms" teigė, kad kol kas Lenkija turi išsirinkusi kelias vietas, kur netoli Baltijos jūros statys AE, todėl ir pranešimai apie atstumą iki Lietuvos skiriasi.
„Lenkai nori mažų reaktorių, nes nori nuo tų anglių išsigelbėti, mat anglių „dėka" yra viena taršiausių šalių ES.
Mes pernelyg tų AE įsibaiminę. Dabar, kai naudojamos naujausios technologijos, AE yra labai patikimas dalykas, kurio nereikėtų baimintis. Dėl Astravo AE tai panika buvo grynai politinė. Ką pasistatė Baltarusija, tikrai yra daug saugiau ir geriau nei yra pasistačiusios Rusija ar Ukraina. Nes tai yra daug naujesnės bei tobulesnės technologijos. Tik tiek, kad netoli sienos pastatė, bet ir mes norėjome statyti netoli sienos.
Kubiliaus laikais buvo sutarta: jūs statykite AE prie mūsų sienos, mes - prie jūsų. Tačiau laikai pasikeitė ir beliko šaukti, „apversti plokštelę", ką ir darė konservatoriai", - kalbėjo ekspertas.
Anot jo, kad ir kaip kas nemėgtų A.Lukašenkos, visi turi suprasti, jog jis specialiai nenori savo elektrine pakenkti Lietuvai - jei įvyktų koks nors incidentas Astravo jėgainėje, visų pirma nukentėtų patys baltarusiai.
„Kaip ekspertas 2018-2019 m. nuvažiuodavau į Baltarusiją, tai man sakydavo: „Kaip nesuprantate, jog mes, statydami AE iš vakarinės pusės, nors vėjas dažniausiai pučia iš vakarų, ne jums kažko norime blogo? Ką, norime Minską užnuodyti?" Sakė, kad Astravą pasirinko kaip vieną iš keturių geriausių vietų", - reziumavo V.Jankauskas.