Įvairių kontroliuojančių institucijų, kovojančių prieš kontrabandą, narkotikus ir kitas blogybes, pristeigta dešimtys, jos minta iš valstybės biudžeto, tačiau, pasirodo, jų funkcijas turi vykdyti patys gyventojai. Turgaviečių savininkai baudžiami, jei turguje kas nors iš po skverno prekiauja kontrabanda, pasilinksminimo vietų vadovus norima bausti, jei kas nors įsineš narkotikų, daugiabučių bendrijų veiklos niekas nekontroliuoja, nes, pasirodo, tai pačių gyventojų reikalas. Tai kam tada tas kontroliuojančias institucijas maitiname?
Saugokis pats
Jeigu lauke plikšala - pasibarstyk šaligatvį, kad nenusilaužtum kojos. Jeigu atlydys - nusidaužyk nuo stogo varveklius, kol jie tavęs dar nenutrenkė. Jeigu tau lemta gyventi daugiabutyje, džiaukis. Džiaukis tuo, kad bendrija turi sąžiningą pirmininką. Nes jeigu jo nagai į save riesti, tai tu teisybės ieškok pats, o valdžios laikysena tik primins, kad skęstančiųjų gelbėjimas - pačių skęstančiųjų reikalas. Mūsų valdininkai, jeigu tik įstengs, problemą būtinai užkraus ant kitų pečių, o patys rankas nusiplaus. Puikus pavyzdys - bandymas kovoti su prekyba kontrabandinėmis cigaretėmis ir narkotikais.
Praėjusiais metais įsigaliojusios Tabako ir alkoholio kontrolės įstatymo pataisos užsiutino turgaviečių administratorius. Kad ir kiek jie stengėsi spirtis stumiamoms pataisoms, Seimas jas priėmė įkinkydamas turgaviečių valdytojus į kovą su cigarečių ir alkoholio kontrabanda. Šeimininkai yra įpareigoti sekti, kad turgaviečių teritorijoje kontrabandinėmis prekėmis nebūtų prekiaujama.
Įpareigojo, o teisių nesuteikė
Lietuvos prekyviečių ir turgaviečių asociacijos vicepirmininkas Vilius Dovydauskas teigia, kad įstatymo pataisos, kaip ir pranašauta, neveikia.
„Mes bandome rinkti duomenis apie nukentėjusias turgavietes ir greičiausiai bandysime kreiptis į Konstitucinį Teismą. Kreipsimės dėl to, kad ši pareiga iš principo yra ne mūsų prievolė. Mes negalime tikrinti nei kitų asmenų turto, nei privačios aplinkos, todėl negalime nei užkardyti, nei prižiūrėti. Negalėdami įstatymo sustabdyti ar pakeisti, kol kas palikome jį latentinėje pozicijoje ir laukiame. Žiūrėsime, ar kažkas nuo to įstatymo kenčia, ar juo naudojamasi“, - aiškino prekyviečių ir turgaviečių asociacijos vicepirmininkas ir pridūrė, kad įtarti žmogų ir rinkti informaciją apie tai, kad jis užsiima nelegalia veikla, gali tik tokias teises turinčios institucijos, t.y. policija, mokesčių inspekcija.
Patys dirbti nesugeba
Pasak V.Dovydausko, apie nubaustus administratorius žinių yra atėję iš Vilniaus. Ten asociacija įžvelgia elementarų susidorojimą su turgaviete.
„Žmonės nėra išsipirkę savo vietos, neprekiauja oficialiai, tačiau atėję į turgaus teritoriją iš po skverno išsitraukia vieną kitą cigarečių pakelį. Netoliese esantis pareigūnas tokiu atveju fiksuoja nepriežiūrą“, - sakė V.Dovydauskas.
Jo manymu, turgavietėms ši pareiga užkrauta ir dėl to, kad kontroliuojančios institucijos nepajėgia atlikti savo tiesioginio darbo.
Tegu saugo šunys
Panaši „dovanėlė“ Seime yra ruošiama ir naktinių klubų, kavinių, restoranų vadovams. Sveikatos reikalų komitete gimė projektas, kuris įpareigotų pasilinksminimo įmonių savininkus kontroliuoti, kad tose vietose nebūtų vartojami narkotikai. Taigi kavinių ir naktinių klubų savininkams, jeigu ten būtų pagautas dozę siūlantis ar kokainą šniaukščiantis lankytojas, grėstų bauda nuo 500 iki 2 tūkst. eurų. Kaip seimūnai siūlytų organizuoti tą žūtbūtinę kovą? Gal prie durų visiems klubų lankytojams kaip kokiems pirmokams lieps išversti kostiumų kišenes, o damoms rankinukus?
Viena iš idėjos autorių, komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė skeptiškai žiūrinčius į jos pasiūlymą vadina nupirktais naktinių klubų, nors dorai paaiškinti, kodėl būtent kelias įstaigas išskiria iš kitų ir siūlo bausti jų valdytojus, nesugeba.
„Jei klubai ir restoranai gauna pelną iš savo veiklos, tai tegul ir tikrina, ar niekas narkotikų neįsineša. Tegul šunį prie durų pastato“, - auksinį patarimą mestelėjo D.Mikutienė.
Evalda ŠIŠKAUSKIENĖ, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė:
„Lengviausia kontrolę permesti kitiems. Tai visiškas absurdas, apie tokią pataisą nebuvau girdėjusi. Projekto iniciatoriai turėtų detaliai išaiškinti, kaip restoranų, kavinių ar naktinių klubų valdytojai turi sugebėti užtikrinti, kad jų įstaigose nėra narkotikų. Juk net tikrinti einančių į restoraną kišenių neturime teisės. Kaip tą kontrolę jie įsivaizduoja? Taip, naktinių klubų tualetuose pilna švirkštų, tačiau kaip klubų savininkai ar direktoriai gali tai sukontroliuoti? Amžiaus cenzą gali patikrinti, bet kad kišenes klientų tikrintų - neįsivaizduoju. Pati turėjau tris restoranus ir tikrai to nesuprantu. Mokyklose negalima tikrinti, ar vaikai neturi utėlių, nes tai būtų žmogaus teisių pažeidimas, nors vaikai gali užkrėsti kitus. O čia siūlo kraustyti kišenes“, - stebėjosi E.Šiškauskienė.
Anot jos, kas kita, jei narkotikai platinami su įstaigos vadovų žinia. Tokiu atveju ir į kalėjimus sodinti reikia, bet už tai atsakomybė jau yra ir taip numatyta.
„Einama lengviausiu keliu. Štai sugalvojo bausti turgaviečių vadovus, jei ten prekiaujama kontrabanda. Bet kaip tu sužiūrėsi, ar kokia močiutė po skvernu cigarečių neįsinešė? Kam tada įvairios kontroliuojančios institucijos reikalingos, jei viskas užkraunama ant paprastų gyventojų pečių? Manau, tam, kad taip lengviausia surinkti mokesčius. Kai turėjau restoraną, pagavau mane apgaudinėjusį padavėją. Jis surinkdavo vakarykščius čekius už kavą bei sultis ir kitą dieną perkantiems kavą ar sultis duodavo vakarykščius čekius, o pinigus įsidėdavo į kišenę. O baudžia ne jį, o restorano savininką arba direktorių. Nes taip yra paprasčiau, mažiau pastangų ir darbo reikia. Jei tokias pataisas teiktų policija ar VMI, dar suprasčiau: nori palengvinti sau darbą. O kai teikia politikai... Manau, kad prieš rinkimus tiesiog nori parodyti, esą kovoja su blogybėmis. Tai, ką iš jūsų išgirdau, skamba absurdiškai“, - piktinosi E.Šiškauskienė.
Moteris sako, kad visi normalūs žmonės yra prieš narkotikų platinimą, bet kovojama ne nuo to galo.
„Daugelyje sričių taip yra. Štai politikai agituoja daugiabučių gyventojus steigti bendrijas, ypač Vilniuje tai pastebima. O paskui tų bendrijų veiklos niekas nekontroliuoja. Sako: patys gyventojai tegul kontroliuoja. Taip labai patogu, jokios atsakomybės niekas neprisiima. Buvau viename bendrijos susirinkime, tai ten kokį nors sprendimą priimti neįmanoma, visi tik šūkauja. Todėl pirmininkai gali daryti ką nori, o jūs, gyventojai, gelbėkitės patys. Greitai gal ir skęstančiųjų niekas nebegelbės, nes tai bus pačių skęstančiųjų reikalas? O grįžtant prie noro bausti kavinių, restoranų vadovus, jei jų įstaigose kas nors bus pastebėtas su narkotikais... Taip prieisime prie to, kad bus pradėti bausti ir gyventojai, jei kas nors nerakinamoje jų namo laiptinėje susileis narkotikų. Galų gale, įteisinus tokią nesąmonę gali prasidėti nešvari konkurencinė kova: atsiųs konkurentai kokį bernioką su narkotikais ir viskas. Kodėl gi konkurento neuždarius arba bent jau nepakenkus jo reputacijai“, - retoriškai klausė E.Šiškauskienė.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“