Praėjusią savaitę Seimas, nubalsavęs už nutarimą, kad žemės referendumas vyks birželio 29-ąją, vakar po pateikimo pritarė siūlymui kreiptis į Konstitucinį Teismą, ar jo paties praėjusios savaitės nutarimas dėl referendumo neprieštarauja Konstitucijai.
Seimas po pateikimo vakar pritarė Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko pristatytam projektui, kuriuo ketinama Konstitucinio Teismo atsiklausti, ar referendumo rengimas birželio pabaigoje neprieštarauja Konstitucijai, konstituciniam aktui „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“.
J.Sabatauskas iš kolegų sulaukė daug nepatogių klausimų. Pavyzdžiui, buvo teirautasi, kodėl ignoruojami du ankstesni Konstitucinio Teismo sprendimai: 1994-aisiais jis buvo išaiškinęs, kad referendumui negali būti jokių išankstinių ribojimų, o 2006-aisiais - kad Konstitucija yra aukščiau už europinę teisę. Taip pat kai kurie Seimo nariai atkreipė dėmesį, kad Konstitucinis Teismas aiškina tik priimtų teisės aktų konstitucingumą, o referendumas dar neįvyko. Tad jiems kilo pagrįstas klausimas, kaip Konstitucinis Teismas gali išaiškinti tai, kas dar neįvyko.
J.Sabatauskas pritarė, kad Teismas nevykdo išankstinės projektų patikros, bet išsisukinėjo, esą Seimas referendumo ir nekvestionuoja, o prašo išaiškinti savo paties balandžio 10 dienos nutarimą.
„Ar jums neatrodo, kad tai, kas dabar vyksta (tai yra - trukdymas referendumui), remiasi nebylia prielaida, kad elitas mūsų yra protingas, o Tauta ne?“ - perklausė parlamentaras Povilas Gylys, anot kurio, elitas yra pridaręs tiek klaidų, kiek Tauta referendumais tikrai nebūtų pridariusi. Tačiau J.Sabatauskas atkirto, kad į Konstitucinį Teismą vis tiek kreiptis būtina, todėl logiškiau tai padaryti prieš referendumą, o ne po jo.
Toliau šį dokumentą Seimas ketina svarstyti kitą antradienį.
Parengta pagal dienraštį „Respublika“