Seimas po svarstymo pritarė siūlymui pripažinti Lietuvos komunistų partiją (LKP) nusikalstama organizacija. Ši nuostata įsigaliotų nuo 2025 m. liepos 1-osios. Visi Lietuvos piliečiai, norintys tapti Seimo nariu, meru ar užimti kitas aukštas pareigas, privalėtų anketoje nurodyti buvusią savo narystę LKP. O 1986 m. LKP priklausė 139 tūkst. Lietuvos gyventojų.
Projekto autorius Audronius Ažubalis pabrėžė, jog LKP eiliniai, netgi tie, kurie pasiekė profesinių aukštumų, tačiau nebuvo aukščiausioje partijos nomenklatūroje ir nepadarė jokių nusikaltimų, tikrai nebus laikomi padarę nusikalstamą veiką.
Seimo narys Valdas Rakutis teigė, kad esame pasmerkę LTSR represines struktūras, bet nesame pasmerkę partijos, kuri vadovavo toms represinėms struktūroms. „Mes turime tai įvardinti, - tikino V.Rakutis, - kitaip jaunoji karta nesupras, kaip iš tikrųjų su mumis buvo."
Tačiau ne tik jaunajai kartai, bet ir teisininkams bus sunkoka suprasti, kaip žmogus, priklausantis nusikalstamai organizacijai, organizuotų banditų gaujai, bitininkų, sodininkų bendrijoms, gali būti ne nusikaltėlis, ne banditas, ne bitininkas ir ne sodininkas.
Juokinga ir tiek!
Buvęs atkurtos Lietuvos pirmosios Vyriausvbės prekybos ministras Albertas Sinevičius teigė, jog reikia vardinti žmones, kurie iš tikrųjų priklauso nusikalstamoms organizacijoms, o LKP, anot A.Sinevičiaus, buvo Lietuvos valdančioji grandis.
„Kaip dabar veikia draudimo kompanija, tokia tada buvo ir LKP, - aiškino A.Sinevičius. - Aš anais laikais būdamas direktoriaus pavaduotoju turėjau būti partiniu, bet mano tėvas buvo nuteistas pagal 58 straipsnio 1 ir 11 dalis (dalyvavimas antisovietinėse organizacijose ir tėvynės išdavimas). Manęs negalėjo priimti į LKP, bet priėmė, nes reikėjo protingų žmonių. O dabar, jeigu protingiausias žmogus nėra kokios nors partijos narys, tai jis gali būti penkių Nobelio premijų laureatas, bet jeigu Landsbergis ar Blinkevičiūtė nerekomenduos, nepasirašys, tai galės šimtą metų nanodaleles atradinėti."
Tai yra makabriška
Buvęs užsienio reikalų ministras, profesorius Povilas GYLYS patikino, jog valdantieji užsiima veidmainyste:
„Tai yra didelio masto, jau 34 metus trunkanti veidmainystė, - sakė P.Gylys, - Ji šiandien yra naudojama kaip rinkimų triukas. Dabartinė valdančioji politinė jėga, vadinkime ją neobolševikais, naudoja tuos veidmainiškus triukus, kad atitrauktų dėmesį nuo aktualesnių problemų. Šiandien po karo ir taikos temų turėtų sekti „Igničio" tema. Kaip atsitiko, kad slapta, net didžiajai daliai valdančiosios partijos narių nežinant, „Ignityje" atsirado privatus kapitalas?
O šiaip mano kartos žmonės - visi mes esame tarybiniai žmonės. Aš nevartoju žodžio „sovietinis", bet išimties tvarka pavartosiu. Ar kam nors patiktų, jeigu aš Vytautą Landsbergį pavadinčiau sovietiniu muzikologu?
Šita jėga kovoja su komunizmu, kurio neliko. Net tokios ideologijos neliko. O KGB bendradarbių sąrašas - čia jau būtų rimta tema. Kai pažiūriu į dabartinių valdančiųjų viršūnėles, tai matau ar KGB asmens anūkus, ar dukrą - ištisai. O čia tai iš tikrųjų yra objektas, bet mūsų valstybė neturi vidinių jėgų tą objektą ištirti ramiai, be isterikos. Kadangi tokie laikai buvo, buvo juose KGB struktūra, o joje buvo, dirbo, bendradarbiavo apie 100 tūkstančių žmonių. Ir svarbiausia, kad tie žmonės dabar nedalyvautų valstybės valdyme, nes jie yra pažeidžiami.
Daugiau pasakysiu - mano aplinkoje daug kas mano, kad tie KGB sąrašiniai dabar yra perrašyti į pasaulinės žvalgybos sąrašus, todėl yra dvigubai pažeidžiami.
Ir šiaip viskas yra tiek fantasmagoriška, kai komunistas Gitanas Nausėda ministru paskiria komunistą Kazį Starkevičių. O mes priiminėjame kažkokius sprendimus Seime dėl LKP paskelbimo nusikalstama organizacija. Tai yra makabriška.
Norime, kad jaunimas žinotų istoriją? Vėl veidmainystė! Tą istoriją be jokių pagražinimų ir patamsinimų turi nagrinėti istorikai. Juk mes beveik nieko nekalbame apie XX amžiaus 6-8 dešimtmečius. Taip, buvo 1940-ieji, bet po to, kai nebuvo Vladimiro Dekanozovo (vadovavo Lietuvos inkorporacijai į TSRS - red. past.), laikai šviesėjo.
Esu vargonininko sūnus, 1946 metais mano dėdė rezistentas žuvo, taip, tai buvo baisūs laikai 1940-1947 metais, nuo KP kentėjo tie patys rusai ir kitų tarybinių tautų atstovai. Bet tai yra nesolidu, žema ir, atsiprašau, buka šitą komunisto kortą naudoti, savo gretose turint tiek buvusių komunistų! Juk Sąjūdžio iniciatyvinės grupės daugumą sudarė būtent komunistai. Be to, prisiminkime, jog 1989 m. gruodį LKP pirmoji atsiskyrė nuo Maskvos, nuo TSKP, statė Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo kelią.
O dabartinis neobolševizmas bjauresnis už gorbačiovinį valdymą 1989 metais. KP irgi keitėsi. Vienokia buvo 1940-aisiais, kitokia chruščioviniais laikais, gorbačioviniais - vėl kitokia. Galų gale Lietuva turėjo Algirdą Mykolą Brazauską, kuris išdrįso žengti žingsnį - atsiskirti nuo TSRS. Nors galėjo labai nukentėti."
Ne parlamente plėšyti marškinius
Signataras teisininkas Egidijus BIČKAUSKAS svarstė, gal parlamentarai tik tai ir sugeba, kad užsiima politikavimu dėl LKP ir nori pasirodyti kuo didesniais patriotais. Tačiau E.Bičkauskas sakė nemanantis, kad į LKP klausimą bus žiūrima kvalifikuotai.
„1989 metais, - prisiminė E.Bičkauskas, - kai buvau išrinktas TSRS Aukščiausios Tarybos deputatu, mūsų kryptis buvo nukreipta į komunistinę ideologiją, kuri iš tikrųjų buvo nepriimtina, nes joje užkoduota pasaulinė revoliucija ir visos privačios nuosavybės atėmimas. Ši ideologija iškėlė vieną klasę virš kitų, o tai nesutaikoma su bendraisiais žmogiškumo principais. Sprendimus dėl Lietuvos okupacijos taip pat priėmė TSRS KP politinis biuras. Neabejojome, kad pagrindinis taikinys - išimti iš TSRS Konstitucijos KP vadovavimą visiems kitiems, nes tai kirtosi su parlamentarizmu. Supratome, kad apie Lietuvos Nepriklausomybę tol nekalbėsime, kol nebus uždėtas riebus brūkšnys ant KP vadovaujančio vaidmens. Taip ir buvo padaryta.
Bet, jeigu pastebėjote, po truputį visas akcentas buvo permestas į rusus, į Rusiją. Ne į KP, bet į Rusiją. Kryptis pasikeitė.
Poniai Grybauskaitei nebuvo kaip sakyti, kad KP bloga, nes kiltų klausimas, ko ten buvai, jeigu KP bloga, todėl reikėjo dėti akcentą į Rusiją. O jeigu kvalifikuotai į KP žiūrėti, tai kas buvo KGB? Tai buvo ginkluotas KP būrys. Juokavome, kad vienintelė vieta, kur KGB eidavo patys, o ne kviesdavosi pas save, buvo KP Centro komitetas. Bet KP istorinis vertinimas turi būti ne parlamento lygmenyje. Kiek prisimenu, Seimas ir konservatorių partiją pripažino turinčią teroristinių bruožų, bet eiliniams piliečiams, aišku, įdomiau, kaip politikai plėšosi marškinius."
Komentuoja politologas Bernaras IVANOVAS:
Seniai laikas pripažinti Lietuvos komunistų partiją nusikalstama organizacija, bet tai nereiškia, kad toje organizacijoje visi yra nusikaltėliai. Čia toks suabsoliutinimas. Tiesiog pas mus atsakomybė ir kaltė pripažįstama asmeniškai, o čia yra tiesiog daugiau deklaratyvus konstatavimas. Įvardijimas to, ką mes ir taip žinome, kad komunistų partija iš tikrųjų yra mafija, o komunistų valdoma valstybė iš tikrųjų yra „mafijinė" valstybė. Jei Seimas nori tai pripažinti, tegul ir pripažįsta.
Bet čia yra dvi medalio pusės. Jie sako, kad komunistų partija yra „mafijinė" organizacija. Taip, tai tiesa. Bet pas mus yra ir kitų partijų, net dabartinėje valdančioje koalicijoje viena yra teista, o dar kažkokia pripažinta turinti korupcinių požymių. Tad, kaip sakoma, kuo politikai patys kvepia, tuo ir kitus tepa. Ir labai įnirtingai pradėjo tepti prieš rinkimus.