Seimo nariai gali didžiuotis ne vien tuo, kad jų dėka į kalėjimus sodinamos mamos su kūdikiais ant rankų. Jų dėka ten masiškai tuoj bus siunčiami ir pensininkai. Už ką? Už tai, kad gauna per dideles pensijas.
Pasinaudojusios įstatymo suteikta galimybe ir neva neteisėtai pasididinusios motinystės išmokas jaunos mamos vadinamos apgavikėmis, amoraliomis “Sodros”, o per ją - ir visų pensininkų bei kitokių socialinių išmokų gavėjų skriaudikėmis. Negana to, valdžios nurodymu prokurorai privalo pamokyti nenaudėles ir sustabdyti “plėšikavimą”.
Pensininkai, saugokitės!
Šių metų pirmosios dienos lemtingos ir pensininkams. Įstaigos ir bendrovės jau gavo “Sodros” paklausimus, kiek ten dirbantys pensininkai gavo pajamų... pernai gruodį. Sunerimę senjorai, kad jau už sausį gaus mažesnes pensijas, šią savaitę ėmė atakuoti “Sodros” skyrius visoje Lietuvoje. Ketvirtadienį socialinio draudimo vadovai puolė raminti pensininkus, kad sausį represijų nebus. O ką daryti su atsiųstais paklausimais? Nepranešė.
Tačiau pensijas gaunantiems žmonėms pranešta, kad privaloma kiekvieną mėnesį “Sodrą” informuoti apie visas papildomai gautas pajamas. Gavusiesiems bus mokamos mažesnės pensijos.
Neinformuos - iš karto pradės galioti tos pačios sankcijos, kaip ir mamoms: teismai ir kalėjimas. Teisės ekspertai “Respublikai” tvirtino, kad ikiteisminį tyrimą prokurorai galės pradėti net už tai, jei ridikėlių pintinę pardavusi močiutė apie savo kelis litus “Sodrai” nepraneš. Arba kad senolis, loterijoje užbraukęs įstrižaines, savo laime “nepasidalys” su socialiniu draudimu.
Nori gyventi - susimokėk
Senoliai, kurie jau gavo sumažintas pensijas, guodžiasi, kad jos buvo apkarpytos keliais ar keliolika litų daugiau, nei skelbė valdžia. Dirbantiems pensininkams pensija bus perskaičiuojama du kartus, antrąjį kartą - įvertinus jų uždirbtus atlyginimus. Buvo kėsintasi pakirpti sausio mėnesio pensiją netgi tiems, kurie prieš pat Naujuosius metus išėjo iš darbo.
Lietuvos liaudies kultūros centre dirbanti Audronė T. pensijos už sausį dar negavo ir negalėjo pasakyti, kiek prarado.
Bet dar labiau vilnietė nerimavo dėl to, kad šis pensijų karpymas - dar ne viskas. Mat pagal naują gyventojų pajamų apmokestinimo tvarką metų gale vėl bus perskaičiuojamos visos pajamos, pritaikytas neapmokestinamųjų pajamų dydis, ir dirbantiems pensininkams išmokas dar labiau nukarpys arba reikės grąžinti permokas.
“Galvoju, ar iš viso dirbti apsimoka. Jei metų pabaigoje dar kartą pinigėlius atskaitys, tai tą vargšą dirbantį pensininką visiškai “nušlifuos”. Tada jau geriau sode auginti daržoves, prižiūrėti anūkus ir bent taip padėti vaikams, kurie pasiėmę paskolas, negu dirbti ir atidavinėti pinigus valstybei”, - kalbėjo moteris.
Bet valstybę galima užrūstinti net ir dirbant nuosavame sode ar perkant loterijos bilietą. Uolių įstatymo raidės vykdytojų gali būti išvadintas sukčiumi ir sulaukti bausmės.
Moralės deficitas
Tai, kaip Lietuvos valdžia pasielgė su pensininkais, žinomo šalies urologo profesoriaus Balio Dainio požiūriu, nesiskiria nuo pokariu bolševikų vykdyto žmonių turto nusavinimo.
“Visame pasaulyje krizė, bet niekur daugiau, išskyrus gal dar posovietines mūsų kaimynes, pensijos nebuvo mažinamos, - piktinosi B.Dainys, turintis 54 metų darbo stažą, bet vis dar padedantis savo ligoniams. - Aš nesiskundžiu - dirbu ir neskurstu, bet yra žmonių, kurie išties nesuduria galo su galu. Ir kaip gydytojas dažnai turiu galvoti ne tik apie tai, kaip žmogų išgydyti, bet ir kaip tai padaryti kuo pigiau, nes daugybė mano ligonių neišgali nusipirkti vaistų”.
Profesoriui ypač skaudu, kad vargingi žmonės skriaudžiami prisidengiant solidarumo šūkiais ir valstybės gelbėjimu. Jo manymu, rezervų esama, ir nemažai, trūksta tik moralės ir patriotizmo.
“1918 m. Seimo narių buvo perpus mažiau nei šiandien, jie negavo jokio atlyginimo, Lietuvą kūrė iš idealizmo, - primena B.Dainys. - Aišku, nesakau, kad ir dabar taip turi būti. Bet tais laikais būdavo sunku net įsivaizduoti, kad Seimo nariai darytų tokius fokusus, kaip šiandien, kai mes jiems perkame prabangiausius automobilius...”
Tačiau pokario ir sovietų okupacijos baisumus patyręs profesorius sako tikįs, kad į politiką ateis nauja karta, kuriai ne pinigas ir asmeniniai interesai bus svarbesni, o Lietuva ir jos ateitis.
Teismai braška nuo mamų
O kol nauja politikų karta neatsirado, vis daugiau mamų mina teismų slenksčius.
Nuosavą dizaino įmonę turinti vilnietė, 3 vaikų mama Diana Kmieliauskienė šią savaitę jau patyrė lietuviško teisingumo ranką - jos sukčiavimo byloje įvyko pirmasis teismo posėdis.
“Pati esu ir vienintelė įmonės akcininkė, ir direktorė, ir darbuotoja. Didesnes įmokas “Sodrai” mokėjau ne tris mėnesius, o pusę metų iki išeidama dekretinių atostogų. Dviem darbuotojams, kuriems man išėjus padidėjo darbo krūvis, padidinau atlyginimus, bet vis tiek, prokurorų požiūriu, esu kalta, nes jų atlyginimai maniškio nesiekia”, - pasakoja D.Kmieliauskienė.
Anot jos, Temidės tarnų neįtikina argumentai, kad kiti darbuotojai neturi daug patirties, kad dirba puse etato, kad prasidėjus krizei sumažėjo užsakymų ir neaišku, kaip įmonei pavyks išsilaikyti.
Prokurorai - be tabu
Bet labiausiai metų ir beveik dviejų mėnesių mažylį auginančią mamą įskaudino prokurorai ir teisėja.
Ji kamantinėta labai asmeninių dalykų: “Ar nėštumas buvo atsitiktinis? O gal planuotas?!” Neva šeima galėjusi specialiai suplanuoti “Sodros” apiplėšimą.
To klausta moters, turinčios 18-metį sūnų ir dešimties dukrą. Ir visai neseniai pagimdžiusios mažylį.
“Visi mūsų vaikai laukiami, bet kaip tuo įtikinti prokurorą? Gal į kitą teismo posėdį reikėtų pakviesti gydytoją, kuri paaiškintų, kaip vaikai planuojami”, - teisininkų nediskretiškumu stebėjosi D.Kmieliauskienė.
Kieno prasta moralė?
Taip pat skaudu jai klausytis valdžios atstovų postringavimo apie dideles motinystės pašalpas gaunančių tėvų prastą moralę, kai tuo tarpu jie patys, nusižengę moralės normoms, prokurorų dėmesio išvengia.
“Kai kuo nors pradedama kaltinti Seimo narius, jie visada randa, kaip atsikirsti, - piktinosi D.Kmieliauskienė. - Jie aiškina: pagal įstatymą viskas gerai, o jei kas nors kertasi su moralės principais, tegul mane svarsto Etikos komisija, aš galiu atsiprašyti ir t.t.”
Įstatyme paliktą landą jų leidėjai užlopė, bet sau neprisiėmė bent jau moralinės atsakomybės dėl persekiojamų mamų. To nepadarė ir visą šitą košę užvirusi “Sodra”. O kai mamų persekiojimas užrūstino prezidentę, valdantieji ėmė vaidinti gailestingus ir skambiai pradėjo naują kampaniją - kaip padėti joms išsisukti nuo kalėjimo.
Konstantinas RAMELIS - Seimo narys:
Žvelgiant filosofiškai, dabar sunkmetis, gali pensininkas išeiti ir užleisti darbo vietą jaunesniam. Bet moraliniu požiūriu, jeigu jau solidarizuojamės, mažinama turėtų būti visiems proporcingai. Be to, dirbantis pensininkas dar ir mokesčius moka tai pačiai “Sodrai”.
Kaip teisininkas manau, kad žmonės pasielgtų logiškai teikdami teismams ieškinius prieš “Sodrą”. Pradėtų vienas, kitas, trečias bylinėtis ir besąlygiškai laimėtų. Vyriausybei tektų atšaukti neteisėtus sprendimus, kaip kitados buvo su teisėjų atlyginimų sumažinimu arba su ankstesniu pensijų mažinimu dirbantiems pensininkams.
Tikiu, kad ir Konstitucinis Teismas čia tars savo žodį, teisybė bus atkurta. Arba grįšime prie to, kas buvo iki 2010 m. pradžios, arba bus nuspręsta pensijų sumažinimą laikyti kaip valstybės skolą tų išmokų gavėjams.
Vytautas ČEPAS - Psichologas:
Ar ne genialus “Sodros” gelbėjimo planas: mamos sėdi, pensininkai krapų ir ridikėlių ryšelius skaičiuoja, o “Sodra” taupo... Manau, tokį dalyką galėjo sumąstyti tik labai nemylintys savo tautiečių žmonės ir, atvirai pasakius, net valstybės priešai. Na, susimažinkite jūs savo atlyginimus!
Kur matyta, kad valstybės įmonės vadovas, elektrikas per mėnesį 80 tūkstančių litų gautų? Gal jis Nobelio premijos vertus išradimus daro? Genetinį kodą iššifravę mokslininkai dviese sudėjus tiek negavo, kiek Lietuvoje mokama už pasėdėjimą minkštoje kėdėje. Va kur resursai!
Bet ne, šita valdžia nori viską suvaryti labiau, nei buvo komunistai užspaudę. Ji visiškai nesugeba tvarkytis valstybėje ir daro tokius absurdiškus dalykus, manau, dėl to, kad jau nori, kaip sako aukštaičiai, vynioti autus, kad juos kuo greičiau nupūstų.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"