Lietuvoje 2012-aisiais bus panaikinta tradicinė antžeminė televizija. Ją pakeis skaitmeninė. Ir nuo tada bent vieną kanalą galės matyti tik tie, kurie investuos į skaitmeninius imtuvus arba naujus televizorius.
Vyriausybė šiandien ketina priimti nutarimą, kuriuo valstybė įsipareigotų daliai žmonių padengti išlaidas, patirtas įsigyjant skaitmeninės televizijos imtuvus. Nemokamo TV priedėlio galėtų tikėtis tik žmonės, kurių mėnesio pajamos yra mažesnės nei 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio. Dabar tai būtų 525 litai.
Tačiau net ir tokiems žmonėms, vos galą su galu suduriantiems, iš pradžių reikės kokiu nors būdu priedėlius pirkti už savus pinigus. Tik pateikus kvitą pinigai būtų grąžinti.
“Pigiausi priedėliai kainuoja apie 200 litų. Tačiau jei televizorius naujas, priedėlis jame gali būti jau įmontuotas. Bet tai tik vienkartinis mokestis. Po to žmogus galėtų nemokamai žiūrėti 14 lietuviškų kanalų”, - “Vakaro žinias” informavo Ryšių reguliavimo tarnybos atstovai.
Visiškai panaikinti tradicinę televiziją ketinama 2012-ųjų spalį. Tai nusprendė dar Kirkilo Vyriausybė. Gedimino Kirkilo ir tuomečio susisiekimo ministro Algirdo Butkevičiaus pasirašytame dokumente numatytos galimos neigiamos to pasekmės: “Egzistuoja neigiamo požiūrio į skaitmeninę televiziją, kaip į tam tikrą prievartos valstybės lygiu formą, galimybė.” Tačiau čia pat konstatuota, kad atsisakyti tradicinės televizijos įpareigoja ES direktyvos. Beje, ji bus išjungta tuo atveju, jei priimti skaitmeninę televiziją turės galimybę ne mažiau nei 90 proc. namų ūkių. Kitas dešimtadalis gyventojų galės likti ir be nieko.
Manoma, kad kompensacijoms reikės maždaug 34 mln. litų. Jie po 200 litų bus išdalyti maždaug 168 tūkst. skurdžiausių gyventojų. Kiti priedėlius turės pirkti iš savos kišenės.
Dabartinis susisiekimo ministras Eligijus Masiulis taip pat užtikrino, kad išlaidos bus vienkartinės. Aišku, su sąlyga, jei imtuvas nesuges. Anot jo, buvo svarstytas variantas skurdžiausiems žmonėms pinigus imtuvams skirti avansu, tačiau pabijota, kad tokiu atveju jie ne imtuvus pirks, o visus pinigus pragers.
“Svarstėme tokią galimybę, tačiau juk žinote, kaip kartais būna. Kartais panaudojama ne pagal tikslinę paskirtį”, - sakė ministras.
Anot E.Masiulio, gal ir negerai, kad žmonėms nebus palikta pasirinkimo galimybė ir tradicinė televizija visai naikinama. Tačiau, anot jo, palikus abi televizijas, nebūtų paskatos plėstis skaitmeninei.
“Be to, tokiu atveju mes neįvykdytumėme ES reikalavimų”, - pridūrė ministras.
Socialinis neteisingumas
Vytautas GRUBLIAUSKAS - Seimo informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas:
Skaitmeninės televizijos įvedimas Lietuvoje yra neišvengiamas, nes tai įpareigoja ES direktyva. Tačiau reikia laikytis nuostatos, kad visi žmonės turi turėti galimybę matyti televiziją. Taškas. Niekas neturi būti atjungtas nuo pasaulio. O valstybė privalo nebijoti prisiimti finansinės naštos - kofinansuoti priedėlių įsigijimą ar kompensuoti kitais būdais. Be to, socialiai neteisinga, jei vargingai gyvenantiems žmonėms bus liepta pirma nusipirkti įrangą ir tik po to bus už tai kompensuota.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"