Vengrijai supaprastinus sąlygas į šalį atvykti Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) kreipėsi į Europos Komisiją (EK), prašant įvertinti Budapešto žingsnį dėl grėsmių Šengeno erdvei. Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis pažymi – Vengrijos sprendimas palengvina priešiškų valstybių veikimą Europos Sąjungos (ES) atžvilgiu, todėl tai reikalauja atsako Bendrijos lygiu.
„Esame nemaloniai nustebinti žiniasklaidoje pasirodžiusios informacijos apie tai, kad Vengrija įtraukė Rusijos ir Baltarusijos piliečius į savo nacionalinę imigracijos programą, suteiksiančią galimybę jiems laisvai atvykti ir netrukdomai judėti po Šengeno erdvę“, – komentare Eltai teigė G. Landsbergis.
„Kreipėmės į Europos Komisiją, prašydami atlikti Vengrijos sprendimo analizę Šengeno erdvės integralumo ir grėsmių jai užkardymo požiūriu“, – nurodo ministras.
G. Landsbergis pažymi, kad, Lietuvos vertinimu, Vengrijos žingsnis kelia labai rimtas grėsmes Šengeno erdvės ir daugelio Europos šalių saugumui.
„Todėl į jį privalo būti reaguojama ES lygiu. Atskiro įvertinimo reikalauja ta aplinkybė, kad Vengrija šį sprendimą priėmė kontekste, kai Europos valstybės beveik kasdien susiduria su vis labiau intensyvėjančiomis kinetinėmis diversinėmis atakomis ir sabotažo aktais, už kurių stovi Rusijos saugumo ir žvalgybos struktūros“, – dėstė URM vadovas.
„Daugumai Europos šalių ieškant būdų, kaip efektyviai apsisaugoti nuo šių atakų, Vengrija ne tik trukdo tokioms pastangoms, bet savo veiksmais dar ir įgalina, ar bent jau palengvina, priešišką Europos šalių saugumo atžvilgiu veikimą“, – teigė G. Landsbergis.
Ministras akcentuoja, kad situacija skatina tęsti ir taip aktyvias diskusijas dėl vienašališkų Vengrijos žingsnių ir bendrų ES politikos ir interesų nepaisymo.
„Ši situacija (…) stiprina poreikį kuo skubiau ieškoti adekvataus atsako į tokią vienos valstybės narės laikyseną“, – apibendrino jis.
ELTA primena, kad šį mėnesį Vengrija informavo apie paspartintą vizų išdavimą aštuonių šalių, įskaitant Rusiją ir Baltarusiją, piliečiams, kurie gali atvykti į Vengriją be saugumo patikros ir kitų apribojimų. Budapeštas teigia, kad daugelis atvykėlių statys atominę elektrinę pagal Rusijos technologijas.