Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė teigia, kad šiuo metu su sąjungininkais tariamasi, ar solidarizuojantis su Čekija, iš Lietuvos taip pat gali būti išprašyti Rusijos diplomatai.
„Dabar diplomatiniais kanalais tariamės, kaip tą solidarumą būtų geriausiai visiems kartu išreikšti“, – LRT radijui sakė prezidento patarėja.
Čekijos vyriausybė pastarąją savaitę paskelbė išsiunčianti iš šalies 18 rusų diplomatų, kuriuos laiko slaptaisiais agentais. Praha analogiško veiksmo paprašė ir euroatlantinių partnerių. Šis čekų sprendimas priimtas po to, kai Praha apkaltino Rusijos slaptąsias tarnybas 2014 metais surengus aukų pareikalavusį sprogdinimą Čekijos teritorijoje.
A. Skaisgirytės teigimu, prisiminus istorijas, kai Rusijos nurodymu NATO ir ES šalių terptojoje buvo nuodijami Kremliui neįtikę asmenys, tai tiesiog šokiruoja.
„Šokiruoja tai, kad šitos operacijos vykdomos ES ir NATO šalių teritorijoje“, – sakė A. Skaisgirytė, pažymėdama, kad čekams pastarieji įvykiai turėjo būti savotišku „pabudimo skambučiu“ santykiuose su Rusija.
„Čekams tai buvo tam tikras pabudimo skambutis, nes Čekijos ministras žadėjo tomis dienomis vykti į Maskvą, kur vienas iš pokalbio elementų turėjo būti „Sputink“ vakcinos pirkimas“, – sakė ji, pridurdama, kad Lietuvos prezidentas remia čekų pastangas eliminuoti Rusijos žvalgybininkų tinklą savo šalyje.
„Prezidentas visiškai remia Čekijos pastangas sumažinti užsienio karinės žvalgybos buvimą NATO šalies – Čekijos – teritorijoje ir, žinoma, solidarizuojasi su tais veiksmais, kurių ėmėsi Čekijos Vyriausybė“, – teigė patarėja.
Prasidėjus diplomatiniam ginčui, Čekija paprašė ES ir NATO partnerių iš solidarumo išsiųsti Rusijos diplomatų.