respublika.lt

Referendumai uždrausti

(0)
Publikuota: 2014 balandžio 08 08:37:08, Rūta JUKNEVIČIŪTĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 2 nuotr.
DUGNAS. Zenono Vaigausko vadovaujama Vyriausioji rinkimų komisija vakar parodė, kad Tauta nebeturi jokių teisių. Sauliaus Venckaus nuotr.

Vakar Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), vadovaujama Zenono Vaigausko, nusprendė neįregistruoti referendumo dėl lito išsaugojimo iniciatyvos. VRK nariai pasijuto Konstitucinio Teismo teisėjais ir ėmė išvedžioti, kad euro neįvedimas prieštarautų pagrindiniam šalies įstatymui ir Lietuvos narystei ES. Referendumo iniciatoriai pasipiktinę, kad VRK užsiima politikavimu ir riboja tautos konstitucines galias.

Už tai, kad būtų įregistruota referendumo dėl lito išsaugojimo iniciatyva, VRK posėdyje vakar balsavo 5 nariai: Julius Jasaitis, Vygandas Kastanauskas, Irena Malinauskienė, Valdemaras Urbanas ir Danutė Markeliūnienė.

„Prieš“ buvo taip pat penki nariai: Valdas Benkunskas, Svetlana Misevičienė, Jonas Udris, Justinas Žilinskas ir Živilė Verbylaitė. Susilaikė 4 VRK nariai, tarp kurių buvo ir pats komisijos pirmininkas Z.Vaigauskas.

Labiausiai referendumo iniciatyvai priešinosi konservatorių deleguotas atstovas J.Udris. Jis VRK pateikė savo parengtą alternatyvų projektą, kuriuo siūlė nepritarti referendumo iniciatyvai, nes ji esą prieštarauja Konstitucijai ir Lietuvos įsipareigojimams ES.

Vienas iš referendumo iniciatyvinės grupės koordinatorių, Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos pirmininkas Julius Panka J.Udriui priminė, kad ES yra ir daugiau euro neįsivedusių šalių - pavyzdžiui, Lenkija, Didžioji Britanija, Danija, Švedija.

Jos nebuvo išmestos iš Bendrijos. Be to, Švedijoje dėl euro įvedimo tautos atsiklausta referendume 2003 m.

„Švedija neįsivedė euro ir niekas jai neskyrė baudos. Ten gerbiamos piliečių teisės, norėtume, kad ir čia taip būtų“, - sakė J.Panka.

J.Udris aiškino, kad Švedija neatitinka visų Mastrichto kriterijų ir tik todėl neįsiveda euro. O kai atitiks, esą iškart įsives eurą.

Pasėdyje konservatorių deleguotas atstovas neslėpė, kad yra euro entuziastas, ir atkakliai tikino, kad dėl euro Lietuva jau yra apsisprendusi. O atsisakiusi euro mūsų šalis būtų priversta išstoti iš ES.

„Mes nesame prieš eurą ir prieš narystę ES, tik sakome, kad kol kas Lietuvos tauta nėra pasirengusi euro įvedimui, todėl ir siūlome jos atsiklausti, kad euras būtų įvestas tuomet, kai visuomenė bus tam pasirengusi ir referendumu leistų tai padaryti“, - akcentavo J.Panka.

Referendumo iniciatoriai taip pat atkreipė dėmesį, kad nuo Lietuvos įstojimo į ES pasikeitė daug kas: ratifikuotos naujos sutartys, atsirado euro zonos gelbėjimo fondas (Europos stabilumo mechanizmas), į kurį euro zonos narės turi investuoti milijardus. Iniciatoriai VRK nariams bandė išaiškinti, kad tauta, 2004 m. balsuodama dėl narystės ES, negalėjo avansu nuspręsti dėl dalies klausimų, pavyzdžiui, kad ir ratifikuotos fiskalinės drausmės sutarties.

VRK narys J.Jasaitis komisijos nariams siūlė susimąstyti, kokioje sąjungoje yra atsidūrusi Lietuva, jei yra ribojama piliečių teisė pasisakyti valstybei svarbiais klausimais.

„Aš nepritariu pozicijai, kad mes turime svarstyti, ar (projektas - red. past.) prieštarauja Konstitucijai, ar jis yra darnus, ar ne. Tiems kolegoms, kurie taip mano, gal reikėtų kandidatuoti į Konstitucinio Teismo teisėjus. Manau, kad VRK tokios kompetencijos neturi“, - į kolegas kreipėsi VRK narys.

„Galite įsivaizduoti, jei būtų pasiūlytas referendumas dėl išstojimo iš ES. Kiekvienas pabandykime sau atsakyti, ar būtų galima svarstyti tokį klausimą ar ne. Jeigu negalime, mes esame lygiai tokioje pat sąjungoje, kokioje jau vieną kartą buvome. Tada irgi nebuvo mechanizmo, kaip išstoti iš Tarybų Sąjungos, bet mes išstojome. Jeigu tauta nori pasakyti savo nuomonę, ar ji lieka prie lito, ar nori euro, ir, esant teigiamam balsavimui, mūsų institucijos tiesiog turėtų kalbėtis su ES, kaip įgyvendinti šitą norą. O bet koks siūlymas keisti Konstituciją ir taip visada prieštarauja Konstitucijai“, - savo nuomonę išsakė J.Jasaitis.

Referendumo iniciatoriai teigia, kad VRK sprendimą greičiausiai skųs teismui.

Beje, įdomu tai, kad 2005 m. VRK niekas nesutrukdė įregistruoti analogiškos iniciatyvos. 2005 m. iniciatyvinė grupė pradėjo rinkti parašus už tai, kad „skelbiamas 2007 m.

Lietuvos pinigų (lito) panaikinimas būtų atidėtas, o sprendimas dėl euro įvedimo Lietuvos Respublikoje būtų priimamas tik Tautos referendumu“. Tuomet VRK iniciatyvą įregistravo be jokių ginčų, prieštarauja ji Konstitucijai ar ne.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s