Sausio pradžioje Panevėžio rajone vykusi medžioklė toliau kursto aistras visuomenėje. Ir ne tik todėl, kad jos metu nušauta stumbrė, bet ir todėl, kad aiškėja medžiotojų sąrašas. Tarp jų - žinomi teisininkai, įtakingi verslininkai ir politikai, kurie turi galią priimti pirmiesiems palankius sprendimus. „Vakaro žinios“ aiškinasi, kuo šaliai gali būti pavojingi pusiau slapti politikų ir kitų interesų grupių draugiški ryšiai, nežinomi visuomenei.
Tu - man, aš - tau
„Nuo senovės Lietuvoje medžioklės būdavo įžanga rimtiems susitarimams, o ir naujesniais laikais ši tradicija išliko. Nepamirškime garsiosios Algirdo Brazausko medžioklės su Latvijos premjeru, kuri mums vos nekainavo dalies Lietuvos valstybės jūros šelfo. Dabar irgi yra elitiniai medžiotojų būreliai. Medžioklės formatu yra galimybė sustiprinti ryšius ir aptarti valstybinius reikalus. To atmesti negalime.
Tai, kad žmonės pagal savo pomėgį susiburia į medžioklės būrelius ar kokius nors klubus, savaime nėra blogai. Tik tiek, kad tos grupių įtakos pradeda peraugti į politines įtakas. Per uždaras struktūras atsiranda klanų užuomazgos“, - „Vakaro žinioms“ sakė parlamentaras, buvęs vienas STT vadų Povilas Urbšys.
Pasak politiko, negalima žmonėms uždrausti medžioti, kaip ir bendrauti, priklausyti uždariems klubams ar organizacijoms, sakykim, „Rotary“, „Opus dei“, „Lions“ ar kiti. Visame pasaulyje įtakingi asmenys priklauso panašiems klubams, tačiau nieko tokio, jei viskas ir apsiriboja bendravimu klubuose be jokių užmačių ryšius paversti įtaka valstybės gyvenime.
„Tačiau kai tai pavirsta principu „tu - man, aš - tau“, tai yra nepriimtina. Kaip sakiau, net jei du žmonės priklauso tam pačiam klubui, o vienas po to įsidarbina kito vadovaujamoje valstybinėje tarnyboje, nieko blogo, jei tai daroma skaidraus konkurso būdu. Tačiau jei konkursas priderinamas prie žmogaus vien todėl, kad jis yra bendraklubis ar medžioklės draugas, tai jau yra problema. O įtarimų, kad taip dažnai būna Lietuvoje, tikrai yra“, - įvertino parlamentaras.
Nėra viešumo
Seimo nario nuomone, visuomenei didžiausią abejonę kelia tai, kad tų klubų, kaip ir medžiotojų būrelių, sąrašai nėra vieši.
„Jei ryšiai nebūtų slepiami, reikštų, kad neslepiamos ir ryšių pasekmės. O kai ryšiai yra neskelbiami, daug lengviau per tuos ryšius turėti neskaidrią naudą. Be įrodymų sunku ką nors konkretaus tvirtinti. Tačiau jei garsiojoje medžioklėje atsiduria skandalingai pagarsėjusios „Grigeo“ vienas savininkų, kyla pagrįstas klausimas, ar jis ten atsidūrė norėdamas prasiblaškyti, ar todėl, kad su įtakingais žmonėmis norėtų išspręsti kokias nors iškilusias problemas“, - sakė P.Urbšys.
Tikslas - ne pamedžioti
Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, buvęs medžiotojas Audrius Butkevičius sako, kad Lietuvoje medžioklė visais laikais buvo tuo pačiu, kuo JAV buvo ir yra golfo klubai.
„Tokios pramogos tikslas nėra pramoga, tikslas - aptarti svarbius dalykus. Pats įtakingų žmonių susibūrimas nebūtų blogas dalykas savaime. Jei vyrai susirinktų ir tartųsi, kaip gelbėti Lietuvos miškus nuo Skvernelio ir Karbauskio užmojų išparduoti viską, kas dar neišparduota, tai kodėl gi ne? Tačiau kai vienas medžiotojas neatskiria šerno nuo stumbro, akivaizdu, kad tas žmogus tikrai ne medžioti atvyko, nes neturi jokių įgūdžių ir šauna į krebždesį.
Priklausymas medžiotojų būreliams ar visokiems „Rotary“, „Lions“ klubams yra netgi svarbesnis nei kokiai partijai. Tą matome ir iš istorijos. Juk JAV atsiradimo istorija yra masonų veikimo istorija. Užtenka pažiūrėti į Džordžo Vašingtono paveikslus su masoniška prijuoste ar memorialus Vašingtone su masonišku obelisku. Klausimų nekyla. Jei parašysite, ką sakau, visa klika pradės rėkti, kad tai - sąmokslo teorija. Tačiau jei taip pažiūrėsime, tai visa istorija yra sąmokslo teorija. Bet tos iš pažiūros nekenksmingos organizacijos savus žmones infiltruoja į visas valdžios struktūras. Ne veltui Rusijos imperijoje arba Vokietijoje Oto fon Bismarko laikais būdavo baudžiama už priklausymą tokioms organizacijoms“, - priminė A.Butkevičius, pridurdamas neabejojantis, kad Lietuvoje, pavyzdžiui, „Mažeikių naftos“ dovanojimo amerikiečiams ar SGD terminalo aferos idėjos kilo būtent uždarose struktūrose.
Atsekti neįmanoma
Signataro teigimu, interesų deklaravimas yra niekinis, kai deklaruojami tik artimiausi giminaičiai, nors esi daug labiau priklausomas nuo interesų grupės, kurios sudėties nežino visuomenė.
„Tokios grupuotės yra didžiulė grėsmė demokratijai, nes demokratiją paverčia formalumu, kuri tikrovėje neveikia. Kadangi po rinkimų programų širma atsistoja žmonės, vykdantys savo atskirą politiką.
Prisiminkime JAV veikiančią grupuotę „Kaulai ir kaukolės“, kuriai priklausantys žmonės susiję nuo koledžo laikų. Jie veikia nepriklausomai nuo to, ar yra demokratai, ar respublikonai. Ir nekaltų tos grupuotės žaidimų forma gimsta politiniai žaidimai, suderinimai, ekonominiai sprendimai, naudingi tos grupuotės žmonėms.
Tas pats ir Lietuvoje. Paimkime kad ir tą grupelę, medžiojusią kartu. Parodykite man ten bent vieną neįtakingą žmogelį, negalintį daryti nors kokios įtakos ten medžiojančių žmonių grupei. Tais laikais, kai aš dar užsiimdavau medžiokle, kartu su kolūkių pirmininkais medžiodavo ir kolūkietis Pranas, ir aš, kaimo daktaras. Tai būdavo ganėtinai mišri grupė. O dabar laikai pasikeitė. Medžiojama siekiant užmegzti ryšius su įtakingais veikėjais. Medžioklės ar slaptų klubų draugai visuomenėje kartu nematomi, todėl labai sunku po to atsekti, ar vienas kitam nepadeda valstybės sąskaita“, - reziumavo A.Butkevičius. Ir paskui pridūrė: garsiosios medžioklės organizatorius slėpė medžioklės dalyvius ir neigė, kad joje dalyvavo politikai. „Kam slėpti, jei nieko smerktino nebuvo?“
Faktai
Naujienų agentūra BNS paskelbė, kad sausio 2 d. Panevėžio rajone vykusioje medžioklėje, kurioje Utenos rajono tarybos narys Jonas Slapšinskas nušovė stumbrę, dalyvavo daugybė Lietuvos elito atstovų. Tarp jų - Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius, buvęs europarlamentaras Zigmantas Balčytis, eksseimūnai Jonas Jagminas, Jonas Pinskus, vienos advokatų kontoros įkūrėjas Rolandas Valiūnas, skandalingai iškart po medžioklės dėl aplinkos taršos išgarsėjusios įmonės „Grigeo“ didžiausias akcininkas Gintautas Pangonis, Vaisingumo klinikos vadovas Algirdas Usonis, verslininkas Darius Nedzinskas ir t.t. Pastarasis, beje, viešai pripažino, kad susirenka tie patys žmonės, kurie kartu medžioja dešimtmečius.
Komentuoja advokatas, pirmasis STT vadas Juozas GAUDUTIS:
Nepotizmas gali pasireikšti nebūtinai per giminystės ryšius, buvusią darbovietę, draugystę kurse ar klasėje, bet ir per priklausymą tam pačiam klubui ar organizacijai, medžiojimą kartu. Tačiau vien dėl to, kad, pavyzdžiui, įdarbinamas artimas draugas dar nereiškia, kad yra kažkas neskaidraus. Priklauso, ar tai valstybinė įmonė, ar buvo sąžiningas konkursas.
Kalbant apie medžiokles, reikia prisiminti netolimą praeitį. Visi draugiški ryšiai su politikais, teisėsaugos organais ir panašiai prasidėdavo nuo medžioklės, žvejybos ir kitų bendrų pomėgių. Ten daug dalykų sprendžiama. Tačiau be įrodymų negalima teigti, kad vien dėl to, jog kažkas dešimtmetį medžiojo su įtakingu politiku, gavo iš to naudos. Reikia žiūrėti konkretų atvejį ir ar yra įrodymų.