Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga patvirtino kandidatų į Seimą sąrašus. Net trečdalis kandidatų daugiamandatėje apygardoje - nepartiniai. Tokiems „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio užmojams priešintis niekas nedrįsta, o nepaklusnieji - jau už borto.
Po svarbius sprendimus patvirtinusio „valstiečių“ sąskrydžio paviešintas pirmasis sąrašo penketukas - buvęs vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, R.Karbauskis, Seimo narė Rima Baškienė, istorikas profesorius Eugenijus Jovaiša ir medikas profesorius Aurelijus Veryga. Visus kandidatus daugiamandatėje ir vienmandatėse apygardose žadama paskelbti rugsėjo mėnesį.
Jau aišku, kad Marijampolėje rinkėjų simpatijas sieks užkariauti buvęs policijos pareigūnas, netikėtai Imuniteto tarnybos vadovo postą palikęs Dainius Gaižauskas, mat ankstesnis kandidatas gydytojas ortopedas-traumatologas Gediminas Akelaitis birželį tėškė pareiškimą, kuriame teigė, kad jam nepriimtinas vienasmenis, autoritarinis R.Karbauskio vadovavimo stilius, keliantis pavojų demokratijos procesams.
Incidentas įsiplieskė, kai tiesmuku bendravimu garsėjantis G.Akelaitis vieną galbūt būsimos „valstiečių“ koalicijos partnerių socialdemokratų partijos lyderių išvadino „aborto auka“. Apie tai sužinojęs R.Karbauskis pareiškė nedelsiant reikalausiantis pašalinti G.Akelaitį iš sąjungos narių. Tačiau šis oficialaus pašalinimo nelaukė. „Aš dvejus metus buvau toje partijoje ir mačiau, kaip viena deklaruojama, o daroma visai priešingai. Jam (R.Karbauskiui - red. past.) mąstantys žmonės netinka, ir reikėjo tik preteksto. O vilkas sakys, kad ėriukas jam vandenį teršia, net jei šis gers upelyje pasroviui nuo jo... - „Vakaro žinioms“ teigė G.Akelaitis. - Aš tik laukiu pasižiūrėti sąrašo, ar ten bent vienas „valstietis“ bus likęs, ar visi kandidatai bus nupirkti.“
Paklaustas, kur įžvelgia R.Karbauskio autoritarizmą, politikas sakė dalyvaudavęs „valstiečių“ tarybos posėdžiuose ir matęs, kaip viskas ten, viduje, vyksta: esą tarybos nariai, stambūs ūkininkai ar bendrovių vadovai priklausomi nuo „Agrokoncerno“ vadovo, gauna iš ten techniką, trąšas, todėl jam prieštarauti retas kuris drįsta.
„Žmonėms natūraliai kyla klausimų, o R.Karbauskis pasako: arba darote, kaip aš sakau, arba išeinu ir liksite visi kaip prie Kazimieros Prunskienės. O kaip tiems vadinamiesiems ūkininkams likti be ganytojo? Tokiu būdu priimami kone visi sprendimai - jokios kitos nuomonės tenai nebūna, - akcentavo G.Akelaitis. - Dabar, kai žmonės manęs klausia, ko apskritai prie „valstiečių“ šliejausi, atsakau, kad pirmiausia reikia įlipti į... kad pajustum, kaip smirdi, ir perspėti kitus, kad nedarytų klaidos.“
Paties politiko naudojama leksika irgi buvo toli nuo etikos, jis tai pripažino, bet ragino nenukrypti nuo esmės: socialdemokratė socialiniuose tinkluose išplatino savo nuotrauką su plakatu apie lytiškumą.
„Iškilo nuomonė dėl Stambulo konvencijos*, kuri yra Vyriausybės priimta, - po budėjimo radau komentarą, kad dabar apie lytis pradėsime moksliškai aiškintis. Tai aš protokolo po operacijos negaliu surašyti, jeigu nepažymiu, kad pacientas ne hermafroditas ar kitos lyties, - piktinosi gydytojas. - Prieš paduodamas pareiškimą buvau nuvažiavęs pas R.Karbauskį į koncerną, klausiu, ar jam tinka ta Stambulo konvencija, kur yra įtvirtinamos 5 lytys, ar ne. Ir šeimą, vaikus, vyrus, moteris mes vertiname pagal savo tradicijas ar pagal kažkokių globalistų? Jis man sako: „Per giliai lendi“, ir aiškina apie reitingus, o akutės tik bėgioja... Ką aš žinau - pas jį juk dirba Tomas Tomilinas, Vladimiro Simonko draugas, o su tokiais man tikrai nepakeliui! Tiek metų esant politikoje laukti, kol kažkas, pats būdamas abejotinos reputacijos, šalintų, ne pagal mano charakterį, juolab kad per tą laiką tapo akivaizdu, kad ta politinė organizacija reikalinga tik kaip politinis stogas, kad nebūtų keičiami įstatymai, oligarchams naudinga mokesčių sistema, ir kad visiems bėdžiams skirta ES parama suplauktų į koncernus.“
Jis abejoja, ar į „valstiečių“ sąrašą prikalbinti nepartiniai specialistai, tegul ir iškilūs žmonės savo srityje, gebės atsiriboti nuo partinių ir paties R.Karbauskio interesų.
„Seimo nariai pagal mūsų Konstituciją turi būti nepriklausomi ir balsuoti pagal sąžinę. Bet R.Karbauskis juos pasiėmęs už rankutės vedasi į Seimą ta intencija, kad galbūt tu būsi ministras. Sunkiai įsivaizduoju, kaip tiems nepartiniams, jeigu per jį ateis į Seimą, užteks valios pasakyti: „Palauk, vyreli, šitaip negalima, tai kertasi su mano nuostatomis“, nes jie niekur negalės dingti“, - neslėpė abejonių G.Akelaitis.
Buvusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkė Gema Umbrasienė „Vakaro žinioms“ irgi tvirtino, kad demokratišku lyderiu besidedančiam R.Karbauskiui nesvetimas autoritariškumas. Anot pašnekovės, jis pripažįsta tik savo argumentus, o jeigu jau užima kokią poziciją, jos besilaikydamas gali prieiti net iki ultimatumų.
„Kai dabar matome, kaip formuojamas rinkimų sąrašas, net džiaugiamės, kad spėjome išeiti iš partijos. Matyt, tuoj ir vėl pasipils naujos istorijos, kaip pas mus, Panevėžyje“, - sakė G.Umbrasienė, vadovavusi Panevėžio „valstiečiams“, per 2015 m. pavasarį vykusius savivaldos rinkimus laimėjusiems miesto taryboje 4 mandatus.
„Po sėkmingų savivaldos rinkimų R.Karbauskis kitą dieną vėlai vakare man paskambino, liepė atsiriboti nuo vieno mūsų komandos nario ir eiti į valdančiąją daugumą. Jaunas žmogus, verslininkas Mantas Leliukas buvo visiškai nepagrįstai, bjauriai apkaltintas ryšiais su nusikalstamu pasauliu. Jokių įrodymų, jokių argumentų nebuvo - jų nesulaukėme ir kreipęsi į R.Karbauskį raštu, - pasakojo G.Umbrasienė. - Žmonėms trūko kantrybė ir jie pareiškė griežtą protestą - apie 70 partijos narių nepakluso pirmininkui, reikalavo susitikti, išsiaiškinti.“
Panevėžio skyrius nebuvo pašalintas iš partijos, tik suspenduota veikla. Pagal įstatus tokiu atveju atliekamas tyrimas ir tik tuomet priimamas galutinis sprendimas, tačiau jokio tyrimo nebuvo, nes ir tirti nebuvo ko - šiuo metu M.Leliukas sėkmingai dirba opozicijoje, yra Kontrolės komiteto pirmininkas.
„Viešai į kameras galiu pasakyti, kad skyrius kelis kartus prašė pagal partijos įstatus sukviesti Etikos ir procedūrų komisiją. Bet vienas jos narys pranešė, kad R.Karbauskis uždraudė komisijai rinktis ir svarstyti Panevėžio skyriaus prašymą. O partijos tarybos posėdyje, kur buvo svarstomas mūsų suspendavimas, pirmininkas kelis kartus nervingai bėgo į tribūną ir perspėjo: balsuojama arba už jį, arba prieš jį - jokių kitų motyvų, jokios diskusijos, tik ultimatumai, - apgailestavo politikė, nusivylusi dėl R.Karbauskio darbo stiliaus. - Tie žmonės, kurie jam pakluso, dabar įsteigė naują skyrių, jis sulaukia išskirtinio partijos vadovybės dėmesio ir finansų - nauja skyriaus vadovė net važinėja „Agrokoncerno“ automobiliu.“
G.Umbrasienė taip pat piktinosi, kad už valstybės biudžeto partijai skirtus pinigus R.Karbauskis ketina finansuoti su partija nesusijusių asmenų rinkimų kampanijas.
„Partija šiuo metu turi daugybę pinigų, kuriuos kaip medų į avilį sunešė anksčiau dirbę eiliniai partijos nariai - biudžetinis finansavimas skirtas atsižvelgiant į sėkmingus Europos Parlamento ir savivaldos rinkimus. O dabar didžioji tų lėšų dalis bus naudojama nupirkti naujiems žmonėms, kurių veikimo nuostatos viena kitai prieštarauja - juk „valstiečių“ rinkimų programos kol kas niekas nematė. O kam vargintis - juk reitingai ir taip kyla kaip ant mielių.“
Pasak G.Umbrasienės, vietoj nuoseklios programos žmonėms pateikiami idiliški Naisių vaizdeliai. Tačiau ir pačiuose Naisiuose nėra viskas taip gražu, kaip piešiama.
„Patys žmonės ten įvairiai savo gyvenimą vertina. Girdėjau, kad ten nėra taip paprasta net namą parduoti arba nusipirkti. Pati netyriau, kaip ir iš ko tuos leidimus gauti reikia, bet tai pasakoja žmonės, o kam jiems meluoti? - svarstė politikė. - Iš tikrųjų, sakyčiau, dabartinė „valstiečių“ situacija - tai tam tikras šiuolaikinis politinis feodalizmas.“
Kas ta Stambulo konvencija *
Į nieką nesigilinantiems žmonėms Stambulo konvencija atrodo tiesiog puiki. Labai gražiai pavadinta „Europos Tarybos konvencija dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo“. Tačiau po šia neva moteris ginančia širma paslėpti visai žmonijai daug svarbesni dalykai.
Ratifikavusi Konvenciją Lietuva būtų priversta įteisinti naują lyties sampratą, pagal kurią prigimtinė biologinė vyro ir moters lytis nebėra svarbi apibrėžiant lytį.
„Būsime priversti nediskriminuoti dėl „socialinės lyties“. Australijos žmogaus teisių komitetas rašo, kad be vyro ir moters yra dar 23 socialinės lytys. Galbūt mūsų „atsilikusioje“ šalyje „socialinių lyčių“ bus kokiu tuzinu mažiau, tačiau priėmus konvenciją aš turėsiu teisę pasivadinti moterimi, o pasų skyrius turės pakeisti mano dokumentus. Tokia tvarka jau galioja Vokietijoje. Jei kas iš jūsų nesutiksite manęs vadinti moterimi, aš galėsiu jus patraukti teisinėn atsakomybėn už lyties tapatybės diskriminaciją. Taip pat vaikų darželiuose ir mokyklose bus diegiamos programos, kurios „griaus stereotipinius lyčių vaidmenis“. Tai reiškia berniukų resocializavimą moteriškumo kryptimi: moteriško stiliaus apsirengimo skatinimą, vos ne privalomą žaidimą su lėlėmis, ir pan., o taip pat ir homoseksualių santykių propagandą“, - po to, kai 2013 m. birželio 7 dieną užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasirašė šią konvenciją, aktyvių Lietuvos šeimų protesto akcijoje konvencijos esmę taikliausiai apibrėžė psichoterapeutas Gintautas Vaitoška.
- Lietuvoje jau buvo nepartinių sąrašų, kurie sėkmingai pasirodė Seimo rinkimuose, bet tyliai dingo iš politinės padangės. Ar jūsų komandos neištiks toks pat likimas? - „Vakaro žinios“ klausė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno KARBAUSKIO.
- Kai pamatysite sąrašo sudėtį, klausimas dėl išsilavinimo automatiškai atkris. Tie žmonės yra ryškūs lyderiai savo srityse, o Arūno Valinsko komandoje tokių nebuvo.
- Profesionalų buvo, bet politikoje jie buvo žali.
- Mūsų atvejis kitas - dalyvauja daug atstovų iš visuomeninių komitetų, kurie laimėjo savivaldybių rinkimus daugelyje miestų. Tie žmonės jau nėra pirmą sykį politikoje, bet jiems buvo uždarytas kelias į Seimą.
Be to, A.Valinsko komanda buvo menininkai, o mūsų žmonių profesijos tokios ir jų praktinė patirtis tokia, kuri rodo, kad jie gali dirbti politikoje.
- Ne visi jūsų partijoje tam pritaria - bet ar jūs išklausote, priimate kitą nuomonę, ar greičiau parodote į duris?
- Pasakysiu viena - aš niekada taip nesielgiu. Kaip vadovas stengiuosi elgtis kiek įmanoma demokratiškiau, kiek tai įmanoma politinėje partijoje. Sprendimus reikia derinti - aišku, ne visi patenkinti savo numeriu sąraše ar kitu sprendimu.
Bet politika yra daugumos demokratija. Pirmiausia mes turime vertybes, ir kiekvienas žmogus gali pasirinkti. G.Akelaičio atveju toks elgesys visiškai netoleruotinas. Jeigu Rasa Juknevičienė, išvadinusi kolegas padugnėmis, būtų buvusi mūsų partijos narė, dabar joje nebebūtų. Kiekviena organizacija renkasi vertybes pati. Dėl Panevėžio atvejo, susijusio su reputacija, galiu pasakyti, kad partijos neturėtų šalinti žmonių, kurie jau prisidirbę - jos turi galvoti apie tai anksčiau, kad tokie žmonės nepakliūtų į sąrašus.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"