respublika.lt

Rusiškas tranzitas į Kaliningradą - Europos pralaimėjimas ar toliaregiška politika?

(449)
Publikuota: 2022 liepos 23 17:35:38, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Rusijos ir Vakarų politikos mūšio lauke kenčia paprasti gyventojai. Pixabay nuotr.

Europos Komisija išaiškino ir Lietuvos Vyriausybė sutiko, kad nebus taikoma sankcijų rusiškoms prekėms, kurios geležinkelio tranzitu bus vežamos iš Rusijos į jos Kaliningrado sritį. Tačiau su šiuo EK išaiškinimu sutiko ne visi mūsų europarlamentarai. Kodėl? Gal EK klysta?

 

EK išaiškinimui galiausiai pritarė ir Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė. Pareiškusi, kad nėra racionalu blaškyti savo dėmesį diskusijai su Vakarais, ar viena kilotona plieno gali būti pervežta iš vienos Rusijos dalies į Kaliningrado sritį. I.Šimonytei socialiniuose tinkluose paantrino ir europarlamentarė Rasa Juknevičienė. Pareiškusi, kad niekas Lietuvos neišdavė. Esą po EK išaiškinimo dėl tranzitu vežamų prekių dabar yra daugiau saugumo nei buvo.

Ne EK spręsti


Tačiau Europos Parlamento „Renew Europe" frakcijos narys Petras Auštrevičius socialiniuose tinkluose rašo nepritariantis jokiam vadinamam EK išaiškinimui, kuris, anot jo, „panaikina, integruoja, įveda išimtis, kvotas Europos Sąjungos sprendimu sankcionuotoms rusų prekėms Lietuvos Respublikos teritorijoje, nepriklausomai, ar jos vyksta tranzitu ar kitaip". P.Auštrevičiaus teigimu, kompetencija įvesti ar panaikinti sankcijas priklauso ne EK, bet Europos Vadovų Tarybai. O kol Ukrainos uostai yra užblokuoti, kol Ukraina yra naikinama ir žudomi jos žmonės, tol negali būti jokių nuolaidų agresorei Rusijai.

Nereikėtų papildomų neramumų

Kolegai nepritarė EP nepriklausomas narys Viktoras Uspaskichas:

„Europiečiai žiūri labai paprastai. Yra EK išvados, išaiškinimai ir reikia vadovautis šios komisijos išaiškinimais, o ne klausytis, kas ką Lietuvoje kalba."

Bet yra ir kita pozicija, kurią išsako europarlamentarai P.Auštrevičius ir Andrius Kubilius!

„Kas yra priešinga pozicija? - nesutiko V.Uspaskichas - Yra bendra EK deklaracija ir neturi būti kitaip. Kiekvienas deklaracijos teksto žodis turi savo sąvoką ir reikia to laikytis."

Tačiau ir Lietuvoje kai kurie politikai ir politologai, net ir buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas, panašiai kaip P.Auštrevičius, galvoja dėl tranzito į Kaliningradą?

„Lietuvoje visaip gali žmonės galvoti, - atsakė V.Uspaskichas į „Vakaro žinių" klausimą. - O ar EP yra daugiau taip galvojančių, kaip Petras, - aš nežinau, europarlamentarų apklausos neorganizavau. Europiečiai aiškiai pasisakė, kad nereikėtų papildomai eskaluoti neramumų. Apie tai labai garsiai kalbama EP. Pas mus konservatoriai šiaip jau yra radikalai, o Petras nori būti dėmesio centre. Kai delegacijose būna, ieško temų ne pagal delegacijos darbotvarkę, bet bando rasti kokią nors opoziciją, kad sukeltų triukšmą. Nieko nepadarysi, visokių yra žmonių. Jis yra toks.

Bet nepastebėjau nė vienos EP frakcijos, kuri pritartų tranzito į Kaliningradą griežtesnėms sankcijoms."

Blaivesnės galvos paprotino

EP Žaliųjų frakcijos/Europos laisvojo aljanso atstovas Stasys Jakeliūnas taip pat pritarė EK išaiškinimui dėl tranzito į Kaliningradą:

„Reikėtų apklausą padaryti, kas pritaria griežtai pozicijai iš Lietuvos ir ne iš Lietuvos (juokiasi - aut. past.).

O jei rimtai, abejojančių, be abejo, būtų. Tačiau ne tik EK, bet ir Jungtinės Amerikos Valstijos mano, kad tranzito sankcijų eskalacija yra pavojinga Lietuvai ir Lenkijai dėl Suvalkų koridoriaus. Ir blaivesnės galvos iš toli galimai paprotino mūsų užsienio reikalų ministrą.

Visa karo Ukrainoje situacija yra daugiaprasmė. Galima daug laimėti, bet ir daug nukentėti. Kiek teko bendrauti su NATO atstovais, taip pat ir iš Vokietijos pusės matosi noras per daug neeskaluoti priešpriešos, o P.Auštrevičiaus ir kai kurių Lietuvos konservatorių išsakyta radikali pozicija veda į tolesnę eskalaciją. Nežinau, kiek čia yra nuoširdaus noro ir kiek savireklamos. Gal tie žmonės galvoja, kad radikalesniais veiksmais priverstume Rusiją atblokuoti Ukrainos uostus, bet aš nemanau, kad Lietuva yra pajėgi paveikti procesus Ukrainoje. Čia veikia galingesnės jėgos ir kitokie veikėjai. O mes neproporcingai veikiame ir patiriame didesnes rizikas savo ekonomikai. Ir su Kinija, ir su Baltarusija, ir su Rusija.

Ir kiek Lietuvoje naujų investuotojų pritraukėme su savo „vertybine" užsienio politika? Ką dabar darysime su didžiule infliacija Lietuvoje? Prekių tiekimo grandys yra sutrikdytos, jų tiekimą tenka organizuoti per aplinkines šalis. Lietuvos verslininkams, kad nenutrūktų tiekimo grandinės, tenka steigti savo įmones Lenkijoje ar kur kitur. Tai didina kainas, mažina investicinį mūsų patrauklumą ir tai atsipirktų tik tada, jei Rusija būtų nugalėta. Nors nei Napoleonui, nei kitiems to nepavyko padaryti. Rusija gali būti parklupdyta ant kelių, bet tada labai išaugtų pabėgėlių srauto, branduolinių atakų, branduolinio incidento grėsmė.

Todėl kai kurie ne Lietuvos politikai jaučia didesnę atsakomybę, nei mūsų veikėjai. Atsakingesni galvoja, kaip čia padarius, kad nereikėtų aktyvuoti NATO 5-ojo straipsnio. Net ir jį aktyvavus, pagalba užtruktų. Kiek tai kainuotų gyvybių Lietuvoje?

Tie, kurie Lietuvoje užsiima kiauksėjimu, galvoja, kad NATO yra atgrasymo veiksnys, bet Rusijos tai neatgrasė Ukrainoje. Juk Ukrainoje buvo valstybių, NATO atstovų, instruktorių, bet Rusijos ta aplinkybė nesustabdė."

Tai kodėl kai kurie mūsų europarlamentarai, taip pat ir kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė vadina nuosaikiau besielgiančius politikus esą „šokančius kinkadrebio partiją" ir panašiai?

„Politika yra savotiškas žaidimas, - nusijuokė S.Jakeliūnas.- Čia, kad pasižymėtum, būtum labiau matomas, gali būti naudojami aštresni išsireiškimai, retorinė eskalacija, žodinis karingumas. Tokių ženklų galima įžiūrėti, bet ar jie realiai pageidautini?"

Palengvins gyvenimą Karaliaučiuje

Ar EK išaiškinimui pritarė EP socialdemokratai? EP socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijos narys Juozas Olekas paaiškino, kad tokio pritarimo net nereikėjo:

„Mūsų pritarimo nereikia, tai Europos Komisijos paaiškinimas ir ji paaiškino. Aš manau, kad šitas EK išaiškinimas leis toliau riboti karinę Putino Rusijos galią, nepritariant jos stiprinimui. Bet leis Rusijos žmonėms, gyvenantiems Karaliaučiaus srityje, o ten gyvena ir lietuviai tremtiniai bei jų palikuonys, turėti kad ir apsunkintą, bet buitį savo kasdieninę.

O mes turime toliau remti Ukrainą tiek politiškai, tiek finansiškai, tiek kariškai, spausti sankcijomis Rusiją ir pildyti tranzito išaiškinimą, kuris šiek tiek labiau nukreiptas į bendrą Europos politiką, nenukreipiant jos vien į Lietuvą.

Aš gyvenu netoli Suvalkų koridoriaus, Sūduvoje. Kalbuosi su vietos žmonėmis ir matau jų rūpestį. Kaip politikas esu atsakingas, kad mūsų šalis išliktų saugi ir neįtraukta į karo verpetus".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (449)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek dienų kitą savaitę (gruodžio 23-29 d.) dirbsite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

-1 +3 C

-2 +6 C

0 +5 C

-2 +5 C

+1 +6 C

0-4 m/s

0-3 m/s

0-6 m/s