respublika.lt

R.Valentukevičius spaudžiamas trauktis iš einamų pareigų

(0)
Publikuota: 2017 sausio 20 13:26:01, Respublika.lt, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Romas Valentukevičius. Olgos Posaškovos (LR Seimo kanceliarija) nuotr.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkas Romas Valentukevičius leidžia suprasti, kad pasitrauks iš einamų pareigų, ką padaryti jį ragino Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.

 

Penktadienį sukvietęs žurnalistus R. Valentukevičius sakė, kad jam nė vienas pasitraukimo variantas - savanoriškas ar priverstinis - nepriimtinas, bet, jeigu pareikšta tokia valia, jis tai padarysiąs, bet tarnybą norįs palikti "pakelta galva, švarus".

"Nė vienas variantas man nėra priimtinas. Jeigu aš jausčiausi nors kiek kaltas, priimčiau ar vieną, ar kitą variantą. Kadangi aš kaltės nejaučiu, tai man jie nepriimtini, tačiau suprasdamas, kad esu politikų skiriamas pareigūnas, patenkinsiu Pirmininko reikalavimą ir priimsiu savo sprendimą antradienį", - spaudos konferencijoje kalbėjo R. Valentukevičius.

Apie savo sprendimą R. Valentukevičius žadėjo oficialiai pranešti antradienį, raštu parašyti pareiškimą.

"Aš priimsiu sprendimą, aš negaliu nevykdyti Seimo Pirmininko, kaip Seimo vadovo, valios (kaip jis man pasakė, tokia yra šalies vadovybės pozicija). Tai, kad aš esu tam tikras stabdis, tai aš, matyt, nesilaikysiu tos kėdės ir stabdžiu tikrai nebūsiu. Pirmininkas paprašė antradienį informuoti, aš tą ir padarysiu. Abejonių nekyla, kad bus vienas iš dviejų pirmininko reikalavimų įgyvendintas", - sakė etikos sargų vadovas ir pabrėžė negalįs dirbti be Seimo ir jo vadovybės pasitikėjimo, o jo atstatydinimas ar atsistatydinimas tėra laiko klausimas.

R. Valentukevičius aiškino neperžengęs savo įgaliojimų, kai pasisakė apie Seimo narės Gretos Kildišienės mamos iš "Agrokoncerno" nuomojamą automobilį, žiniasklaidai paviešino parlamentarės užklausimą dėl prašymo išaiškinti viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybės tarnyboje nuostatas ir atsakymą į tai. Esą jei kreipiasi bet kokio rango politikas, valstybės tarnautojas ar kitas pareigūnas, VTEK privalo šią informaciją teikti.

"Pirmininkas (Seimo Pirmininkas, - ELTA) išdėstė savo poziciją, kad vis tik aš pažeidžiau tam tikras įstatymo nuostatas, kurių niekaip nerandu, kurias pažeidžiau, ir turiu pasirinkti, kaip sakant, variantą atsistatydinti iš užimamų pareigų. Jeigu neįvykdysiu šito reikalavimo, pirmininkas pasakė - "aš imsiuosi priemonių, kurios pagal įstatymą priklauso". Taip, suprantu pirmininkas turi tokią teisę, juo labiau, jau yra ir konservatorių frakcijos kreipimasis (...)", - teigė R. Valentukevičius.

Valstybės tarnyboje nuo 1990-ųjų dirbantis R. Valentukevičius sakė joje dirbęs sąžiningai, dorai, besilaikydamas įstatymų.

"Stengiausi padėti žmonėms ir nepažeidinėti to. (...) Tik aš noriu išeiti su pakelta galva, kad nebūčiau koks "politikierius", kažką slėpdamas, neteisingai padaręs kaip kažkuriems dviem mano įvardytiems komisijos nariams galbūt taip pasirodė. Aš noriu išeiti švarus. Ir prieš visuomenę aš noriu būti ramus, kad aš tikrai nieko nepažeidžiau, nepažeidžiu ir nesiruošiu ateityje pažeidinėti. T. y. mano gyvenimo kredo",- neslėpdamas emocijų sakė jis.



VTEK pirmininkas R.Valentukevičius spaudžiamas atsistatydinti


Viešą kreipimąsi į valstybės piliečius, politikus ir žiniasklaidos atstovus penktadienio rytą paskelbęs Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkas Romas Valentukevičius teigia esąs dėkingas Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui už iniciatyvą išklausyti jį, todėl parlamento vadovui žada pateikti visą teisės aktais ir įrodymais pagrįstą informaciją, susijusią su parlamentarės Gretos Kildišienės kreipimusi į VTEK.

R.Valentukevičius apgailestauja, kad VTEK nariai Gražina Imbrasienė ir Virginijus Kanapinskas, nesusipažinę su dokumentais, paskleidė valstybės vadovus klaidinamas bei didelį rezonansą visuomenėje sukėlusias abejones dėl institucijos veiklos ir pakenkė VTEK įvaizdžiui.

"Patikinu, jog nepaisant šio incidento, užtikrinsiu, kad atlikdama savo funkcijas bei priimdama sprendimus pagal suteiktą kompetenciją, VTEK išliktų nepriklausoma institucija, kuri savo veiklą grindžia pagarbos žmogui ir valstybei, teisėtumo, nešališkumo, politinio neutralumo nepriklausomumo, skaidrumo, viešumo ir atskaitomybės principais", - sako VTEK vadovus ir kviečia žiniasklaidos atstovus atvykti į VTEK susipažinti su dominančiais dokumentais šiuo klausimu.

R. Valentukevičius, siekdamas išvengti tolesnių nepagrįstų, pasitikėjimą VTEK veikla mažinančių interpretacijų, paaiškina su tuo susijusias aplinkybes ir savo veiksmus pagal VTEK reglamentą.

Sausio 15 d. Seimo narė G.Kildišienė dėl viešojoje erdvėje kilusių diskusijų tarnybiniu elektroniniu paštu pateikė prašymą išaiškinti kai kurias Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo (Įstatymo) taikymo nuostatas. Prašyme aprašė visuomenei jau žinomas aplinkybes, kad naudojasi tiesioginio artimojo giminaičio lizingo būdu iš UAB „Agrokoncernas" nupirktu automobiliu bei paprašė išaiškinti, ar šią aplinkybę privalu nurodyti privačių interesų deklaracijoje.

Pareiškėjų žodiniai ar rašytiniai kreipimaisi, kuriuose apie galimus pažeidimus nepranešama, o prašoma paaiškinti, suteikti kitą informaciją ar pageidaujamus dokumentus, laikomi prašymais ir nėra VTEK tyrimo objektas. Darbo organizavimo ir veiklos efektyvumo prasme būtų nepateisinama, jeigu VTEK posėdžiautų ir tartųsi dėl kiekvieno skambučio, elektroniniu ar paprastu paštu atsiųsto paklausimo.

Šiuo atveju, aprašiusi atsakymo pateikimui būtinas aplinkybes, Seimo narė uždavė paprastą klausimą - ar ji privalo privačių interesų deklaracijoje nurodyti aplinkybę, kad jos artimas giminaitis įsigyja automobilį iš juridinio asmens. Pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 6 straipsnio 1 dalies 6 punktą asmuo privalo nurodyti tik savo, savo sutuoktinio (sugyventinio, partnerio) per pastaruosius 12 kalendorinių mėnesių sudarytus ir kitus galiojančius sandorius, jeigu sandorio vertė didesnė negu 3 000 eurų.

"Kai užduodamas toks aiškus klausimas dėl deklaravimo, nesvarbu, ar tai konsultavimas telefonu, ar raštu, visų pirma klausimą sukonkretiname, po to pateikiame teisės aktais pagrįstą atsakymą į klausimą ir rekomendaciją, kaip elgtis patekus į interesų konflikto situaciją. Tokio informacinio pobūdžio raštus turi teisę pasirašyti skyrių vedėjai, tačiau, kai prašymą pateikia aukštas pareigas valstybinėje tarnyboje einantis asmuo, t.y. Seimo narys, atsakymą jam pasirašo VTEK pirmininkas.

Matydamas visuomenėje kilusias diskusijas, privalėjau vykdyti savo funkcijas, kad būtų įgyvendinta VTEK misija - padėti valstybinėje tarnyboje dirbantiems asmenims elgtis taip, kad jie eidami pareigas pelnytų didesnį visuomenės pasitikėjimą.

Atsakydamas į Seimo narės prašyme nurodytą klausimą, išaiškinimą jai pateikiau nedelsdamas, vadovaudamasis aukščiau nurodytomis teisės aktų nuostatomis. Nuo šių metų pradžios, tokių atsakymų su VTEK sekretoriatu jau esame parengę beveik 200. Asmenų konsultavimas raštu ir žodžiu dėl Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų laikymosi yra nuolatinis mūsų darbas, kuris sudaro didelę prevencinės veiklos dalį ir tai yra VTEK pirmininko atsakomybės sritis.

Šiuo atveju, nesant duomenų apie galimą įstatymo pažeidimą, Seimo narės prašymą teikti VTEK posėdžiui ir siūlyti pradėti tyrimą nėra jokio teisinio pagrindo. Esu ne kartą sakęs, kad man vadovaujant šiai institucijai, skambių tyrimų pradėjimų ir tylių nutraukimų neturėtų būti. (....) Kai nereikia VTEK sprendimo, o yra prašoma suteikti informaciją, atsakyti į klausimą ar patarti, kaip elgtis kilus interesų konfliktui. Tada, jeigu tai nėra koks nors ypač sudėtingas atvejis, išlaikant visas teisės aktuose nustatytas procedūras, atsakymus rengiame VTEK sekretoriate, o ne VTEK posėdyje", - rašo R.Valentukevičius.


Seimo pirmininkas: R.Valentukevičius turėtų trauktis iš pareigų


Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis po susitikimo su Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininku Romu Valentukevičiumi pareiškė, kad VTEK pirmininkas turėtų trauktis iš pareigų.

"Jis dar nepasakė "taip", bet prašė laiko apsispręsti", - žurnalistams sakė V. Pranckietis.

Seimo Pirmininko nuomone, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkas, paskelbdamas vienasmenę nuomonę dėl Gretos Kildišienės, nesulaukęs visų komisijos narių nuomonės ir kolegialaus sprendimo, sumenkino VTEK ir jį į šį postą delegavusio Seimo autoritetą.

"Buvo vienasmenis sprendimas, teisinimas ir aiškinimas, kada turėjo būti komisijos sprendimas", - sakė V. Pranckietis.

Į klausimą, kas bus, jeigu VTEK vadovas neatsižvelgs į raginimą trauktis, V. Pranckietis atsakė: "Tada aš imsiuos iniciatyvos".

Pats VTEK vadovas nelinkęs skubėti. Į klausimą, ar trauksis iš pareigų, atsakė, kad turįs laiko iki antradienio. "Tai yra žmogiška priimti sprendimą, žmogiškai nešokti nuogam į dilgeles, o palaukti. Galbūt pirmadienį bus pirmininkas informuotas. Aš jam pasakiau, kad artimiausiu laiku pateiksiu savo informaciją", - žurnalistams aiškino R. Valentukevičius.

Jis taip pat informavo, kad penktadienį 12 val. rengia spaudos konferenciją, kurioje išplatins savo pareiškimą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar naudojatės viešuoju transportu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar įeis Grenlandija ir Kanada į JAV sudėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +4 C

0 +3 C

+2 +7 C

+1 +4 C

+2 +4 C

+1 +4 C

0-6 m/s

0-7 m/s

0-6 m/s