„Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis sako, jog premjeras Gintautas Palukcas remia iniciatyvą išviešinti KGB bendradarbių sąrašus. Politiko teigimu, atlikus, pasak jo, nežymias korekcijas, įstatymo projektas galėtų pasiekti Seimo salę jau kovo mėnesį.
„Toks sutarimas yra – premjeras pritarė. Reikia padaryti tam tikras korekcijas ir yra sutarta, kad, ko gero, su Juliumi Sabatausku, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininku, susėsime, pasižiūrėsime korekcijas. Jeigu mes korekcijas padarome, kovo mėnesį KGB įstatymas (...) galėtų eiti su tomis išimtimis, kurias aš esu pateikęs“, – pirmadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė R. Žemaitaitis.
Paklaustas, kokių korekcijų įstatymo projekte gali būti, „aušriečių“ lyderis nurodė, jog kyla klausimų dėl partijų narių viešinimo.
„Tai yra tik su partijų nariais – čia yra klausimas, ar visi partijų nariai turėtų būti išviešinti. Bet čia yra techninio pobūdžio (klausimai – ELTA). Susėsime ir pasišnekėsime“, – pridūrė jis.
Kaip skelbta anksčiau, Seimo „Nemuno aušros“ frakcija paruošė įstatymo pataisas, kuriomis siūloma išslaptinti KGB bendradarbių sąrašus. Parlamentui pritarus siūlymams, įslaptinti liktų tik tie asmenys, kurie šiuo metu nėra politikai, neužima jokių valstybės tarnautojų ir pareigūnų postų.
Aiškinamajame rašte projekto iniciatoriai nurodo, jog viešojoje erdvėje dažnai manipuliuojama informacija apie asmenis, kurie prisipažino, jog kadaise yra slapta bendradarbiavę su buvusiomis SSRS specialiosiomis tarnybomis. Tokia medžiaga, pasak politikų, pateikiama be pagrindžiančių dokumentų, neretai kenkia žmogaus reputacijai, garbei bei orumui. Todėl, jų teigimu, išslaptinus bendradarbiavusių su KGB asmenų sąrašus, nebeliktų erdvės spekuliacijoms.
Šiuo metu įstatymas numato, jog prisipažinę KGB bendradarbiai yra įrašomi į įskaitą, tačiau jų duomenys 75 metus yra įslaptinti ir saugomi.
Jeigu Seimas pritartų iniciatyvai, su KGB bendradarbiavusių asmenų sąrašas bei jų duomenys būtų išslaptinti nuo kitų metų sausio 1 d.
2015 m. Seimas nusprendė, jog duomenys apie prisipažinusius buvusius KGB bendradarbius bus įslaptinti 75 metus. Iki tol įstatymas numatė, kad tokių asmenų duomenys yra įslaptinti iki 2015 m., tad baigiantis terminui parlamentas priėmė sprendimus šį laikotarpį pratęsti.