respublika.lt

Seimas linkęs pritarti VSD pranešėjo komisijos išvadai

(15)
Publikuota: 2024 balandžio 18 11:30:00, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Seimo posėdis. Eltos nuotr.

Ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją tyrusios laikinosios komisijos išvadai.

 

Už laikinosios komisijos išvadą balsavo 60 Seimo narių, prieš – 29, susilaikė – 12 parlamentarų.

Visgi, šis klausimas sukėlė ažiotažą plenarinių posėdžių salėje. Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijaus Gentvilo nuomone, išvados ir jose minimų institucijų reakcija rodo esantį konstitucinį konfliktą tarp Seimo ir specialiųjų tarnybų.

„Mano manymu, vyksta konstitucinis konfliktas tarp Seimo ir specialiųjų tarnybų Lietuvoje. Specialiosios tarnybos padariusios klaidingų darbų, norėtų, kad Seimas jų neanalizuotų, apskundinėja Seimą etikos sargams. Kreipkitės specialiosios tarnybos į Seimo opoziciją, kreipsimės patys į Konstitucinį Teismą ir nuspręsime, ar Seimas turi teisę analizuoti specialiųjų tarnybų veiklą, ar ne“, – posėdžio metu kalbėjo E. Gentvilas.

Jis taip pat sukritikavo dar posėdžio pradžioje „valstiečio“ Dainiaus Gaižausko išsakytą siūlymą su įslaptinta išvadų dalimi nesusipažinti.

„Gaižausko siūlymas yra neiti, nesusipažinti, nes numirsite. Nenumirsite, tiesa išlaisvina, eikite, skaitykite, susipažinkite kaip kartais specialiosios tarnybos darbuojasi Lietuvoje, kaip jos ignoruoja Seimo teisę analizuoti, ką jos daro savo viduje, kaip dalyvauja politiniuose procesuose. Eikite ir skaitykite. Nebijokite, tikrai nėra patepta nuodų. Niekas nenumirsite, o tik daugiau žinosite ir negąsdinkite žmonių, kad sužinoję jūs būsite nelaimingi“, – pridūrė jis.

V. Bakas: išvada svarbi siekiant užtikrinti skaidrius rinkimus

Savo ruožtu VSD pranešėjo komisijos pirmininkas Vytautas Bakas po balsavimo akcentavo, kad ši išvada labai svarbi, siekiant užtikrinti skaidrius ir sąžiningus rinkimus.

„Noriu sureaguoti į tą naratyvą, kad čia yra nukreipta prieš prezidentą. Mes dabar stovime tokioje situacijoje ir pozicijoje, kada Seimo pareiga apskritai apsaugoti, kad mes turėtume sąžiningus rinkimus“, – sakė V. Bakas.

„Mes turime užtikrinti, kad ir prezidento, ir Seimo, ir savivaldybių rinkimų rezultatą lemtų tik tautos žmonių balsai, kad specialiosios tarnybos, atskiri pareigūnai negalėtų kištis į rinkimų sistemą, kad atskiri kandidatai negalėtų išnaudoti mūsų žvalgybos institucijų savo rinkimų tikslams“, – akcentavo jis.

Visgi, dar posėdžio pradžioje klausimą išbraukti iš darbotvarkės siūliusi socialdemokratė Dovilė Šakalienė laikėsi pozicijos, kad kol nėra priimtas Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) sprendimas dėl komisijos teisėtumo, už išvadas balsuoti nereikėtų. Pasak jos, tai neatrodo sąžiningai.

„Jeigu kalbėsime apie sąžiningumą ir gebėjimą suvokti, kas yra demokratija, tai visuomenės pasitikėjimas mūsų institucija, deja, yra labai žemas. Teisėsaugos institucija, žvalgyba – daug aukštesnis. Dvi teisėsaugos institucijos: Generalinė prokuratūra, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir žvalgybos institucija VSD kreipėsi dėl labai didelio galimų pažeidimų sąrašo nagrinėjimo, o mes tai ignoruojame. Apie sąžiningumą, kažin, ar tai ką nors gero pasako iš mūsų pusės“, – kalbėjo D. Šakalienė.

ELTA primena, kad balsavimas dėl šio klausimo turėjo vykti dar praėjusį ketvirtadienį. Visgi, Seimo kanceliarijai pranešus, kad slaptosios tarnybos suteikė galimybę parlamentarams susipažinti su įslaptinta išvadų dalimi, klausimas perkeltas į kitą savaitę.

Su įslaptinta informacija, žymima grifu „Slaptai“, gali susipažinti 82 Seimo nariai, turintys atitinkamus leidimus. Visgi Seimo kanceliarijos Eltai pateiktais duomenimis, balsavimo išvakarėse su įslaptintais dokumentais, susijusiais su parlamentiniu tyrimu, iš viso susipažino tik 16 Seimo komisijos veikloje nedalyvavusių parlamentarų.

Išvadose yra teikiami siūlymai, susiję su atliktu parlamentiniu tyrimu. Seimas raginamas svarstyti dėl Žvalgybos kontrolierių įstatymo pakeitimų, suteikiant ombudsmenui teises ir pareigą atlikti kriminalinę žvalgybą atliekančių institucijų veiklos teisėtumo priežiūrą. Taip pat siūloma stiprinti VSD ir STT parlamentinę kontrolę, peržiūrėti parlamentinės kontrolės teisinė reglamentavimą, jog institucijos Seimui privalėtų pateikti visą reikalingą informaciją. Tarp rekomendacijų – ir raginimai užtikrinti Seimo vaidmenį skiriant ir atleidžiant VSD ir STT vadovus, jų pavaduotojus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
7
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (15)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s