Seimo Etikos ir procedūrų komisija tirs, ar parlamento plenarinių posėdžių salėje menininko Jono Meko performansą demonstravęs „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis paisė Seimo nariams taikomų elgesio standartų.
Tokį sprendimą parlamento etikos sargai priėmė pirmadienį vykusio posėdžio metu, reaguodami į liberalo Simono Kairio skundą. Politikas kreipėsi į komisiją bei Seimo kanceliariją, prašydamas įvertinti, ar ištrauką iš J. Meko kūrinio posėdžio metu rodęs R. Žemaitaitis nepažeidė autorių teisių.
Tiesa, Etikos ir procedūrų komisija pažymėjo, jog tokiu atžvilgiu R. Žemaitaičio elgesio nagrinėti negali – dėl autorių ir gretutinių teisių pažeidimų sprendimus priima teismai. Vis dėlto, parlamentarų manymu, „aušriečių“ lyderio elgesys turėtų būti įvertintas dėl galimų etikos pažeidimų.
„Vis dėlto, tai buvo rodoma Lietuvos Respublikos Seime, posėdžio metu. Ir tai rodė Seimo narys, norėdamas išreikšti tam tikrą mintį arba norėdamas kažką pasakyti. Ir man atrodo, kad čia yra Seimo nario etika – visų pirma, ar galima (taip elgtis – ELTA)“, – remdama siūlymą pradėti tyrimą kalbėjo konservatorė Dalia Asanavičiūtė.
„Visiškai remiu Dalios pasiūlymą, kad šį konkretų atvejį, visgi, reikia tirti. Tai yra Seimo nario etika“, – antrino liberalas Arminas Lydeka.
Savo ruožtu Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys Jurgis Razma svarstė, jog klausimą būtų galima perduoti Seimo valdybai, kuri galėtų nustatyti bendresnę tvarką dėl įvairių vaizdo įrašų demonstracijų Seimo posėdžių metu.
Visgi, valdančiųjų atstovai komisijoje laikėsi priešingos nuomonės. „Aušrietė“ Daiva Petkevičienė pastebėjo, jog Seimo posėdžio metu rodytas vaizdo įrašas yra patalpintas „YouTube“ platformoje, todėl jo rodymas nepažeidžia jokių tvarkų.
Parlamentarų nuomonėms pasidalinus – tyrimą palaikė ir jam prieštaravo po 5 komisijos narius – komisijos pirmininkės Aušrinės Norkienės balsu nutarta pastarąjį atvejį panagrinėti detaliau.
Kaip skelbta anksčiau, Seimui sprendžiant dėl R. Žemaitaičio teisinės neliečiamybės naikinimo, politikas parlamento posėdžių salėje demonstravo ištrauką iš J. Meko poetinio performanso „Aš esu palestinietis“.
Į komisiją pasikreipęs S. Kairys nurodo, kad pastarojo kūrinio autorinių teisių paveldėtojas yra J. Meko sūnus Sebastianas Mekas. Jis gruodžio 17 d. raštu kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją, nurodydamas, jog R. Žemaitaičio pareiškimai turi būti pasmerkti.
Gruodžio pradžioje Seimas panaikino R. Žemaitaičio imunitetą ir leido politiką patraukti baudžiamojon atsakomybėn. „Aušriečių“ pirmininkas yra teisiamas dėl neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymo, taip pat dėl viešo pritarimo tarptautiniams nusikaltimams bei jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo.
Baudžiamosios bylos duomenimis, R. Žemaitaičiui kaltinimai grindžiami jo paties įrašais socialiniame tinkle „Facebook“. Praėjusios kadencijos Seime, R. Žemaitaitis, komentuodamas žinią, kad Izraelio pajėgos nugriovė palestiniečių mokyklą, galimai niekino žydų tautybės asmenis, vartojo antisemitinius pasisakymus.
Balandį Konstitucinis Teismas (KT) konstatavo, jog R. Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Po KT nutarimo R. Žemaitaitis pats atsisakė Seimo nario mandato, tačiau rudenį dalyvavo rinkimuose į Seimą ir vėl buvo išrinktas.