Ketvirtadienį Seimui planavus apsispręsti dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo komisijos išvadų, valdantieji nori išbraukti klausimą iš plenarinių posėdžių darbotvarkės. Anot jų, tokiu būdu siekiama paneigti galimas tyrimo sąsajas su vykstančiais prezidento rinkimais.
„Pasitarėme su Seimo pirmininke, prisiminėme, kad dar svarstymo stadijoje kalbėta, jog tas išvadų parengimas ir teikimas buvo skirtas prezidento rinkimų kampanijai. Galvojame dėl šventos ramybės šį klausimą nukelti po rinkimų. Tam, kad nebūtų tų kaltinimų prieš antrąjį turą. Norime, kad išvados būtų atsietos nuo visų politinių procesų, kurie dabar vyksta“, – Eltai teigė Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma.
Pasak J. Razmos, tokį darbotvarkės pokytį turės tvirtinti ketvirtadienio rytą posėdžiausiantys frakcijų seniūnai. Anot jo, klausimas būtų svarstomas pasibaigus antrajam prezidento rinkimų turui.
Tiesa, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen antradienį žurnalistams teigė nematanti pagrindo išvadų priėmimą nukelti po antrojo prezidento rinkimų turo.
Tuo metu antros kadencijos siekiančio G. Nausėdos kandidatūrą prezidento rinkimuose remiančių socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė Eltai sakė, jog VSD pranešėjo komisija – politizuota. Su jos pozicija sutiko ir Mišrios grupės seniūnė Agnė Širinskienė. Politikės teigimu, parlamentinis tyrimas galėjo būti valdančiųjų rinkiminė strategija.
Pozicijos nekeitė ir Prezidentūra. Šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas antradienio rytą „Žinių radijui“ tikino, jog VSD pranešėjo komisijos išvadų priėmimo laikas priklausys nuo to, kaip rinkimų kampaniją strateguos G. Nausėdos konkurentė Ingrida Šimonytė.
Seimas po svarstymo pritarė parlamentinio tyrimo išvadoms – jų patvirtinimui liko paskutinis balsavimas. VSD pranešėjo komisijos išvadose metamas šešėlis prezidentui Gitanui Nausėdai bei specialiųjų tarnybų vadovams. Po kelis mėnesius trukusių analizių ir keliolikos pareigūnų liudijimų konstatuota, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui G. Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką. Tyrimo išvadose taip pat skelbiama, jog VSD tyrė galimus pažeidimus, finansuojant G. Nausėdos rinkiminę kampaniją.
Kaip pranešta anksčiau, Seimo Etikos ir procedūrų komisija trečiadienį pateikė jau antrąją išvadą susijusią su VSD pranešėjo komisija. Ja konstatuojama, kad, pateikiant Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją nagrinėjusios parlamentinės komisijos išvadą ir nepaskyrus už jos svarstymą atsakingo komiteto, Seimo statutas pažeistas nebuvo.
Prieš kelias savaites EPK konstatavo, kad laikinoji parlamentinė komisija neteisėtai atskleidė Tomo Gailiaus tapatybę. Išvadose taip pat teigiama, kad komisijos pirmininkas Vytautas Bakas tyrimo metu veikė šališkai, o pati komisija viršijo įgaliojimus.
Taip pat išsiaiškinta, jog G. Nausėda bei jo rinkiminio štabo nariai 2018–2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius.
Tuo metu Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Linas Pernavas, komisijos teigimu, piktnaudžiavo savo pareigomis, atsisakydamas pateikti kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktą informaciją bei klaidindamas komisijos narius.