Socialdemokratų taryba šeštadienį pritarė koalicinei sutarčiai su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“.
105 tarybos nariai balsavo už koalicinę sutartį, susilaikė 17, 7 balsavo prieš.
Tiek demokratų, tiek „Nemuno aušros“ partijų valdybos koalicinei sutarčiai pritarė kiek anksčiau šeštadienį.
Koalicinėje sutartyje numatoma, kad socialdemokratai vadovaus 9 ministerijoms, „Nemuno aušra“ trims, o demokratai – dviem. Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ teks Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijos. Tuo metu „Nemuno aušrai“ – Žemės ūkio, Aplinkos ir Teisingumo ministerijos.
Seimo pirmininko pozicija patikėta demokratams, į ją siūloma deleguoti Saulių Skvernelį. Tuo metu socialdemokratams teks trys vicepirmininkų pozicijos, o kitos dvi atiteks „Nemuno aušrai“.
Sutartyje išskirti ir 12 esminių koalicijos veiklos prioritetų. Jie apima dėmesį valstybės saugumui, ekonomikos auginimui, sąlygų šeimoms gerinimą, taip pat gyventojų pajamų didinimą, lygias galimybes į kokybišką švietimą, sveiko gyvenimo trukmės ilginimą, dėmesį keliams, steigiant kelių fondą.
Išskiriamos ir investicijos į tvarią energetiką, viešosios tvarkos stiprinimas, dėmesys kaimui ir tvariam žemės ūkiui, aplinkos ir jos išteklių tausojimas bei pažadas puoselėti atvirą, demokratinę visuomenę ir pilietinę tapatybę.
ELTA primena, kad penktadienį Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas nurodė, kad naujoji valdančioji dauguma bus formuojama iš trijų politinių jėgų – jo atstovaujamų socdemų, Sauliaus Skvernelio vedamų demokratų „Vardan Lietuvos“ bei Remigijaus Žemaitaičio „Nemuno aušros“.
Minėtų trijų politinių jėgų koalicija naujajame Seime turėtų užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.
Dar prieš rinkimus LSDP lyderiai tikino, jog koalicija su „Nemuno aušra“ yra neįmanoma. Tą partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, iš pradžių ketinusi vadovauti ir būsimai Vyriausybei, patvirtino ir po pirmojo rinkimų turo.
Antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužusio R. Žemaitaičio vedamos partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos. JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas tvirtina, kad koalicijos sudarymas su antisemitizmu kaltinamo politiko partija griauna fundamentalias demokratijos vertybes Lietuvoje. Savo ruožtu Lenkijos Senato vicepirmininkas Michałas Kamiński taip pat nurodė su nerimu pasitinkantis būsimą Lietuvos Vyriausybę.