respublika.lt

Spiralės paauglėms - be tėvų žinios

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 gegužės 28 11:37:11, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 7 nuotr.
EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Kol visų dėmesys nukreiptas į kovą su pandemija, valstybėje vyksta svarbūs pokyčiai. Štai užsimota nepilnametėms ir jaunoms merginoms kompensuoti hormonines spirales. Tokia iniciatyva papiktino ne tik tėvus, bet ir specialistus. Iškilus tokiems planams į viešumą, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ginasi, kad paskubėjo.


Įtartini sutapimai


Kompensuoti hormonine spirale vadinamą vaistinį preparatą Levonorgestrelį (Fleree) dar pernai vasarą pasiūlė Lietuvos akušerių ginekologų draugija. O štai šių metų balandžio 21 d. preparatas vos netapo kompensuojamas, skiriant jį 15-19 m. amžiaus merginoms. Atsitraukti ministras nusprendė tik po to, kai viešai sprendimu ėmė piktintis būrys medikų, psichologų, tėvų organizacijų, Bažnyčios atstovų.

Ginant spiralės kompensavimą, skelbiama, kad „Eurobarometro“ apklausose Lietuva yra tarp blogiausiai charakterizuojamų šalių dėl riboto kontracepcijos prieinamumo, kontracepcijos kompensavimo mechanizmo nebuvimo. Įdomu tai, kad 2015 m. „Eurobarometro“ tyrimui informaciją apie situaciją Lietuvoje teikė Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos vadovė Esmeralda Kuliešytė bei tos pačios asociacijos narys, Lietuvos gydytojų akušerių ginekologų draugijos atstovas Vytautas Klimas. O patį tyrimą finansuoja kompanija tokiu pačiu pavadinimu, kaip ir siūlomos kompensuoti priemonės gamintojas.

Pasigenda vertybių

Prie sprendimą kritikuojančio kreipimosi taip pat prisidėjo akušeriai, nors skelbiama, kad akušerių ginekologų draugija ir pasiūlė kompensuoti spiralę.

„Vakaro žinių“ kalbintas gydytojas akušeris ginekologas Virgilijus Rudzinskas sako nesutinkantis su pozicija, kad paauglių problemas galima išspręsti technologinėmis, abejotino poveikio sveikatai turinčiomis priemonėmis:

„Natūralu, kad pastojimai paauglystėje, komplikacijos tokių nėštumų metu ar gimdant rūpi šios srities profesionalams, minėtos draugijos nariams. Tačiau neteisinga kalbėti apie 15-19 metų merginų kategoriją.

Negalima sutikti su tvarka, kad dar 16 metų neturinčioms merginoms kontracepcijos tikslais į gimdą būtų įvedama spiralė. Pirmiausiai, toks vaiko kreipimasis į medikus suponuoja mintį, kad paauglė yra lytiškai aktyvi. Apie tai turi būti informuojama vaiko teisių tarnyba, vaiko tėvai. Reikia išsiaiškinti, kas jos lytinis partneris, ar nesusiduriame su lytiniu vaikų išnaudojimu?“

Jis primena, kad hormoninė spiralė sukelia daug nepageidaujamų reiškinių, iš kurių pavojingiausias - didesnė negimdiminio nėštumo rizika. V.Rudzinsko nuomone, visuomenėje reikėtų daugiau kalbėti ne apie kontracepciją, o apie sąmoningą šeimos kūrimą: „Ar visuomenė jau susitaikė, kad kitaip nebus? Ar jau nekeliame tikslo vaikus ruošti gyventi šeimoje, o ne tik lytiniams santykiams?

Kai prieš 30 metų mes, savanoriai, kūrėme Lietuvos Šeimos centrą, vėliau išsišakojusį po visus Lietuvos miestus, mus vedė idėja apie šeimos institucijos sutvirtinimą, už negimusio žmogaus gyvybės išsaugojimą, nežiūrint kokiose gyvenimo aplinkybėse atsidurtų besilaukiančioji. Kaip matome, per trisdešimtmetį visuomenė nepadarė visko, kad tai taptų realybe. Mus užvaldė materializmas, liberalizmo nuotaikos. Turime gilią šeimų gyvenimo krizę, suaugusiųjų gudravimu apgaudinėjamus vaikus.“

Pamirštos tėvų teisės

„Vakaro žinių“ kalbinta psichologė Giedrė Širvinskienė atkreipė dėmesį į kontraceptinių preparatų poveikį moterų psichologinei būsenai. „Konkrečiai šios spiralės charakteristikos santraukoje parašyta, kad dažna nepageidaujama reakcija - psichikos sutrikimai: prislėgta nuotaika arba depresija. Negimdžiusioms moterims šis preparatas neturi būti pirmojo pasirinkimo, nes klinikinė patirtis yra ribota“, - sako G.Širvinskienė.

Pasak specialistės, nereikėtų problema įvardinti tik paauglių nėštumo ir siekti tai spręsti ilgalaikės hormoninės kontracepcijos kompensavimu. „Turime matyti platesnę perspektyvą. Nėštumas yra lytinių santykių rezultatas. Ankstyvi lytiniai santykiai siejami su psichikos sveikatos problemomis: didesne depresiškumo, priklausomybę keliančių medžiagų vartojimo rizika.

Be to, yra mokslinių duomenų, rodančių, kad ilgalaikes kontraceptines priemones vartojančios paauglės dažniau turi 2 ar daugiau lytinių partnerių ir labiau linkusios nesisaugoti nuo lytiškai plintančių ligų.

Psichologė pastebi, kad planuojami pakeitimai sukuria situaciją, kai eliminuojamos tėvų teisės. „Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija sako, kad asmenys iki 18-os metų yra vaikai ir atsakomybė už juos tenka tėvams. Tačiau nuo 16 metų vaikai gali patys kreiptis dėl sveikatos priežiūros paslaugų, tad hormoninė spiralė paauglėms galėtų būti įdedama be tėvų žinios ir sutikimo“, - sako G.Širvinskienė.

Ministerija atsitraukia


Kaip „Vakaro žinias“ informavo SAM ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė, Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąraše šis vaistas yra įrašytas nuo balandžio 21 d., tačiau nėra įrašytas į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną. Todėl gydytojai jo negali išrašyti, o pacientai jo įsigyti kaip kompensuojamojo: „Šiuo metu vyksta diskusijos su ekspertais prieš priimant galutinį sprendimą.“

Komentuoja prof. dr. Birutė Obelenienė:

Iš tiesų, galima suprasti medikus, kuriems rūpi mergaičių ankstyvo lytinio gyvenimo sukeltos pasekmės, nes jie pirmieji susiduria su šia realybe ir tai dažniausiai nėra džiuginanti patirtis. Kartais gali užtekti ir vieno ypač sunkaus atvejo, kad taptum tokios priemonės kaip ilgalaikė kontracepcija  šalininku. Suprantama ir tai, kad medikai yra ruošiami kaip kovotojai su rizikingo elgesio ir pasirinkto gyvenimo būdo pasekmėmis. Vien medikams užkrauti problemos sprendimą tiesiog nesolidaru.

Tačiau, jokia paslaptis, kad Lietuvoje egzistuoja toks reiškinys kaip prekyba žmonėmis ir kad į šių prekeivių rankas dažniausiai pakliūva jaunos mergaitės. Ilgalaikės kontracepcijos kompensavimas gali pasitarnauti šio nusikaltimo neregimumo didinimui.

Negalėčiau pakomentuoti, kokia logika vadovaujasi medicinos statistika priskirdama vienai paauglių grupei 15-19 metų mergaites ir jaunas moteris. Pagal egzistuojančias Lietuvoje teisės normas, į šią grupę patenka 3 skirtingų amžių grupės: iki 16 metų, iki pilnametystės (16-17) ir pilnametės (18-19). Ypač svarbu atkreipti dėmesį į 15-metes, nes pagal LR Baudžiamąjį kodeksą, pilnamečio asmens lytiniai santykiai ir aistros tenkinimas, net jei nebuvo prievartos, su paaugle iki 16 metų yra nusikaltimas ir už tai baudžiama. Todėl privalu išsiaiškinti, kokie asmenys yra mergaičių lytiniai partneriai. Turi įsijungti ir kitos tarnybos, nes medikams tai gali būti sunku padaryti. Pagal egzistuojančias teisės normas privalu pranešti visus nusikaltimus, tarp jų ir seksualinius, prieš vaiką. Nemokama ilgalaikė kontracepcija (spiralė) sudarys sąlygas bent trejiems metams mergaitėms dingti iš medikų, kurie pirmieji susiduria su prievartos aukomis, akiračio.

Tęsiant mintį apie skirtingą merginų amžių ir pilnamečių jaunų moterų nėštumus, tai daugiausiai nėštumų ir gimdymų yra būtent šitoje amžiaus grupėje: LR statistikos departamento duomenimis 2016 m. pagimdė 26-ios merginos, jaunesnės nei 16 metų; nepilnametės (16-17 m.) 255 ir pilnametės (18-19 m.) moterys - 697. Turbūt nereikia priminti, kad LR Konstitucijoje leidžiama tuoktis sulaukus 18 metų, tai kodėl, esant tokio amžiaus, vaikų gimdymas turėtų būti kaip nors ribojamas? Galbūt reikėtų kalbėti apie nacionalinę pagalbos sistemą jaunoms moterims, ištiktoms nėštumo krizės, o ne tik siūlyti kompensuojamą kontracepciją.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokia yra blogiausia dovana?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +6 C

+3 +7 C

+3 +6 C

+2 +7 C

+3 +6 C

+4 +6 C

0-6 m/s

0-3 m/s

0-4 m/s