Seimo pirmininkui Sauliui Skverneliui nekyla klausimų dėl pasitikėjimo valdančiojoje koalicijoje drauge esančiais socialdemokratais. Visgi dėl Remigijaus Žemaitaičio vadovaujamos „Nemuno aušros“, pripažįsta politikas, abejonių kyla. Todėl, anot jo, reikės vertinti tolimesnius pastarųjų partnerių veiksmus.
„Kalbant apie socialdemokratus, tikrai neturime šiandien jokių abejonių, kažkokių svarstymų, ar pasitikėti kolegomis ar ne. Net klausimo nekyla“, – trečiadienį sakė S. Skvernelis.
„Visgi „Nemuno aušra“ abejonių sukelia, bet sukelia dažniausiai jų lyderis, o kaip balsuos, jeigu reikės sprendimų (dėl gynybos finansavimo didinimo – ELTA), pati frakcija, tai matysime“, – teigė jis.
Tačiau Seimo daugumai priklausančios Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas pažymi – „aušriečių“ gretose yra skirtingus požiūrius turinčių politikų.
„Ten žmonės irgi, matyt, yra įvairūs. Vieni aiškina ir reiškia viešai, kad karą Ukrainoje išprovokavo leftistai, Bidenas ir pati Ukraina. Tokių pozicijų yra“, – nuostabos neslėpė S. Skvernelis.
„Bet yra kiti žmonės, kurie tikrai ir dirbę valstybės darbą, ir ne vienas pareigas užėmę, kurie, manau, tikrai kitokį požiūrį ir kitokią atsakomybę turi. Tai tiesiog veiksmai parodys. Jų reikia laukti, tuoj bus reikalinga ant stalo dėti sprendimus ir žiūrėsime, kaip judėti į priekį“, – pabrėžė jis.
Vieningo požiūrio nemato
S. Skvernelis tikina – Ministrų kabinetas ieško šaltinių, kuriais būtų galima didinti finansavimą gynybai. Visgi, pripažįsta jis, dėl papildomų lėšų poreikio valdančiojoje koalicijoje požiūris yra nevieningas.
„Tikrai nėra vieningas požiūris. Matome, kad yra apskritai galvojančių, kad to (papildomų lėšų krašto apsaugos finansavimui – ELTA) nereikia. Tačiau matau, kad Vyriausybė ieško šaltinių, daro konkrečius žingsnius, kuriuos pateiks Seimui“, – sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis.
„Tikrai suprantame savo atsakomybę, pilnas palaikymas iš mūsų (demokratų – ELTA) pusės yra. Kolegos socialdemokratai net neabejoju greičiausiai irgi, nors pas juos yra ir skirtingų nuomonių – didelė partija ir frakcija, o „Nemuno aušros“ poziciją mes visi žinome“, – pridūrė jis, omenyje turėdamas R. Žemaitaičio pareiškimus apie tai, kad poreikio stipriai didinti išlaidas krašto apsaugai nėra.
Kaip skelbta, trečiadienio rytą Prezidentūroje rinksis politinių jėgų lyderiai – susitikimo su šalies vadovu Gitanu Nausėda metu ketinama aptarti galimybes atnaujinti partijų susitarimą dėl gynybos.
Apie būsimą susitikimą G. Nausėda užsiminė dar praėjusią savaitę. Tuomet vertindamas JAV ir Rusijos lyderių pokalbius dėl galimų taikos derybų bei besikeičiančią geopolitinę situaciją, prezidentas akcentavo – reikia siekti, kad po penkerių metų saugumo padėtis šalyje būtų geresnė nei dabar.
Sausio mėnesį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba (VGT) sutarė 2026-2030 metų laikotarpiu kasmet šalies gynybai skirti 5–6 proc. nuo BVP.
Susitikime ketina dalyvauti bene visų šiuo metu atstovų Seime turinčių partijų delegatai – socialdemokratus atstovaus premjeras Gintautas Paluckas, demokratus „Vardan Lietuvos“ – šios partijos pirmininkas, parlamento vadovas Saulius Skvernelis.
Su prezidentu susitikti žada ir opozicinių konservatorių pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, liberalus atstovaus partijos vicepirmininkas Simonas Kairys, „valstiečius“ – politinės jėgos lyderio pavaduotoja, frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė. Taip pat į posėdį ketina atvykti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderis Waldemaras Tomaszewskis.
Visgi, viena valdančiosios koalicijos partnerė – Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ – susitikime nedalyvaus. Kaip Eltai teigė parlamentaras, šiuo metu jis yra komandiruotėje Briuselyje, į Lietuvą grįš tik trečiadienio vakarą. Visgi, R. Žemaitaitis patikino, kad kitų atstovų į Prezidentūrą partija taip pat nedeleguos.
Tokį R. Žemaitaičio sprendimą pasmerkė ir Prezidentūra, ir premjeras G. Paluckas.