Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad koalicinė taryba suderino naujosios Vyriausybės programą ir šią savaitę teiks ją parlamentui.
„(Vyriausybės programos – ELTA) pateikimas numatytas ketvirtadienį, ryte“, – po koalicinės tarybos posėdžio žurnalistus informavo S. Skvernelis.
„Gruodžio 12 dieną tyrėtų būti priėmimas ir Vyriausybės priesaika“, – anksčiau įvardytą terminą pakartojo „Vardan Lietuvos“ lyderis.
Parlamento vadovo teigimu, didelių ginčų tarp koalicijos partnerių dėl Vyriausybės programos nekilo.
„Visos pagrindinės nuostatos, kurios buvo išsakytos koalicijos sutartyje – nuo socialinės-ekonominės politikos iki saugumo ir gynybos – yra Vyriausybės programoje įdėtos, detalizuotos. Jokių nesutarimų nėra. Judame į priekį“, – teigė jis.
Savo ruožtu paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas įvardijo pagrindinius Vyriausybės programoje nugulsiančius būsimo Ministrų kabineto prioritetus. Jie aprėps tiek saugumo ir gynybos klausimus, tiek sprendinius, susijusius su socialine ir ekonomine politika.
„Vyriausybės programa nėra kažkokia paslaptis, bet dar reikia paskutinės redakcijos, kalbos kultūrą, galų gale, suvesti. Bet didelis dėmesys yra skiriamas viešajam sektoriui – toms paslaugoms, kurios šiandien yra arba nepatenkinamos būklės, arba mažiau prieinamos. Tai tiek sveikata, tiek švietimas, tiek asmenų pajamų auginimas arba netekusių pajamų ar senatvėje orių pajamų užtikrinimas. Čia yra, matyt, didžiausias dėmesys“, – Vyriausybės programos turinį komentavo būsimasis ministras pirmininkas.
„Gynybos, šalies vidaus saugumo klausimams, sisteminiams darbo užmokesčio sprendimams, viešojo saugumo tarnyboms taip pat numatytas didelis dėmesys“, – tęsė socialdemokratas.
„Kultūra, aplinkosauga taip pat iš Vyriausybės programos neiškrito“, – pridūrė jis.
Tuo metu „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis akcentavo, jog visi pagrindiniai jo atstovaujamos politinės jėgos rinkiminės programos punktai buvo įtraukti į Vyriausybės programą.
„Ką mes matėme savo programoje – tie punktai yra perkelti ir įgyvendinti“, – sakė R. Žemaitaitis, akcentuodamas, jog daugiausiai buvo atsižvelgta į pasiūlymus, susijusius su miškų politika.
„Aplinkosaugos ir žemės ūkio sritys, ko gero, daugiausiai pildėsi“, – tikino jis.
Be to, R. Žemaitaitis pažymėjo, jog partnerystės klausimo Vyriausybės programoje taip pat nebus.
„Partnerystės įstatymas, kurį čia kai kas bandė kvestionuoti, ar bus Vyriausybės programoje – tai tikrai jo nėra“, – akcentavo „aušrietis“.
Kova su antisemitizmu programoje atsispindės tiesiogiai, bet R. Žemaitaitis sako – ši problema Lietuvoje neegzistuoja
Valdančioji dauguma koalicinėje sutartyje įsipareigojo priimti „kovos prieš ksenofobiją priemonių planą“. Klausiamas, kaip tai atsispindės Vyriausybės programoje, paskirtasis premjeras nurodė – šis įsipareigojimas dokumente įtrauktas tiesiogiai.
„Tiesiogiai. Šios nuostatos taip pat yra įtrauktos į Vyriausybės programą“, – dėstė G. Paluckas, nedetalizuodamas konkrečių formuluočių.
Tuo metu R. Žemaitaitis taip pat nurodė, kad kova su antisemitizmu ir ksenofobija bus įtraukta į Vyriausybės programą. Tiesa, politikas pažymėjo, kad, jo manymu, Lietuvoje problemos su antisemitizmu nėra.
„Kaip žinote, Lietuvoje antisemitizmo visiškai nėra. Ir paskutiniai tyrimai tą akivaizdžiai parodo. Šiandieną antisemitizmas Europoje yra didžiausia problema Vokietijoje“, – tikino „Nemuno aušros“ lyderis.
„Priemonės, kurių kardinaliai reikėtų imtis – jų tikrai nėra. Bendrai, jeigu matome, kad kažkas visuomenėje yra ne taip – spręsime. Bet kol kas teisės aktai tiek administracinę tiek baudžiamąją atsakomybę numato“, – dėstė jis, akcentuodamas, jog nederėtų koncentruotis tik ties antisemitizmo tema.
Kaip skelbta anksčiau, nepaisant užsienio partnerių kritikos ir duoto pažado rinkėjams, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Balandį Konstitucinis Teismas (KT) konstatavo, jog Seimo narys R. Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Po KT nutarimo R. Žemaitaitis pats atsisakė Seimo nario mandato, tačiau rudenį dalyvavo rinkimuose į Seimą ir vėl buvo išrinktas.
Sulaukę kritikos ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, naujosios centro-kairės daugumos partneriai koalicinėje sutartyje įsipareigojo kovoti su antisemitizmu ir ksenofobija.
ELTA primena, kad Seimas pritarė naujosios centro kairės koalicijos lyderio, socialdemokrato G. Palucko kandidatūrai į premjerus. Prezidentas paskyrė G. Palucką premjeru ir, kaip numato įstatymas, pavedė ne vėliau kaip per 15 dienų nuo paskyrimo pristatyti parlamentui sudarytą ir prezidento patvirtiną Ministrų kabinetą bei teikti svarstyti Vyriausybės programą.
Naujasis Ministrų kabinetas įgis įgaliojimus tik tada, kai parlamentas pritars Vyriausybės programai.