respublika.lt

S.Skvernelis Vyriausybės siūlomo SND akcizo nepalaiko: naftos ir gamtinių dujų tarifai neturi skirtis

(51)
Publikuota: 2024 vasario 12 10:45:00, Žygimantas Šilobritas, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Saulius Skvernelis. Eltos nuotr.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis sako nepalaikantis Vyriausybės siūlymo suskystintų naftos dujų (SND) akcizą sumažinti iki 41 euro už toną. Anot jo, SND ir gamtinių dujų akcizai turi būti sulyginti, o dabartinis skirtumas tarp tarifų turi būti grąžintas vartotojams kaip kompensacija.

 

„Vyriausybės pateiktas variantas yra niekuo neargumentuotas, o mūsų siūlymas yra paremtas gamtinių dujų akcizu. Tai tas pats akcizas būtų, nesvarbu, ar tu šildaisi naftos ar kitomis dujomis“, – pirmadienį prieš Seimo posėdį žurnalistams teigė S. Skvernelis.

„Vyriausybė, sušaukdama šią sesiją, pasakė, kad padarė nesąmonę ir ją reikia taisyti. Jeigu padarėme klaidą, tai neužtenka jos ištaisyti, reikia kompensuoti žmonėms ir nuostolius. Kai bus nuspręsta dėl galutinio akcizo, reikės grąžinti skirtumą, kuris susidarė mokant komunalinius mokesčius už šildymą“, – aiškino jis.

V. Čmilytė-Nielsen: Vyriausybės siūlomas SND akcizo mažinimas iš dalies atliepia ūkininkų lūkesčius


Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tvirtina, kad pirmadienį parlamente teikiamas Vyriausybės siūlymas mažinti akcizo suskystintosioms naftos dujoms (SND) tarifą iki 41 euro už toną yra „geras pirmas žingsnis", iš dalies atliepiantis ūkininkų reikalavimus.

„Šiandien yra geras pirmas žingsnis, siūloma koreguoti dydžius, įvyks pateikimas ir tikimasi, kad per šią savaitę pavyks Seimui priimti sprendimą. Tai iš dalies atlieps apie ką kalbėjo ūkininkai", - parlamente žurnalistams kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Anot jos, vėlesnėse įstatymo svarstymo stadijose bei komitetuose taip pat gali būti aptartas kompensacijų ūkininkams dėl sumokėto didesnio akcizo klausimas.

„Svarstomi įvairūs mechanizmai, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas (Mindaugas Lingė - ELTA) minėjo apie įmanomas galimybes. Viskas čia komitetų rankose ir diskusijos tęsis. Šiandien susirinkome į neeilinę sesiją, kad priimtume pateiktus Vyriausybės siūlymus, žiūrėsime kaip jiems seksis Seime", - tvirtino ji.

Vyriausybė praeitą savaitę pritarė Akcizų įstatymo projektui, pagal kurį beveik 7,5 karto mažinamas pastovus akcizo SND tarifas. Seimui šią savaitę bus siūloma skubos tvarka SND apmokestinimą sumažinti nuo 304 iki 41 euro už toną.

S. Gentvilas: nežinau, kas per 2 mėn. sunaudojo tiek SND, kad reikėtų kompensacijos


Aplinkos ministras Simonas Gentvilas mano, kad nuo 2024 m. pradžios itin padidintas suskystintų naftos dujų (SND) akcizas neturėtų būti kažkaip kompensuojamas vartotojams. Anot jo, kadangi ūkininkai SND dideliais kiekiais naudoja tik vasarą, abejotina ar per pastaruosius 2 mėnesius buvo suvartota tiek dujų, kad reikėtų kompensacijos.

„SND žemės ūkyje yra naudojamos grūdų džiovinimui, kas daroma vasara. Tai reikia įrodyti, kad buvo tas didelis vartojimas. Nes šiaip SND yra didelis burbulas. Jeigu jūs važiuojate į degalinę, jūs pilatės pilnu akcizu, jis buvo netaikomas tik buitiniam maisto ruošimui ir pramonei. Tai nežinau, kas čia taip suvartojo daug per tuos 2 mėn., kad reikėtų kompensuoti", - pirmadienį parlamente žurnalistams aiškino S. Gentvilas.

Ministras paminėjo, kad akcizo esmė yra mažinti paskatas investuoti į neperspektyvią sritį, o sumažintas tarifas kaip tik paskatins įmones tai daryti.

„Akcizo esmė, kad nebūtų paskatos investuoti. Mes matome, kad su nuliniu akcizu buvo bandoma investuoti į neperspektyvią sritį. Net žinau tokių įmonių. Ir jeigu mažinsime akcizą, tai duosime labai klaidingą signalą", - sakė jis.

S. Gentvilas taip pat paminėjo, kad planuojamas akcizo sumažinimas kelia klausimą, kaip žemės ūkio sektorius planuoja mažinti emisijas. Jis pridėjo, kad Lietuva atsilieka nuo savo įsipareigojimų Europos Komisijai (EK) mažinti emisijas.

„Mes ką tik gavome iš EK paraginimą, kad mūsų klimato kaitos tikslai ir priemonės yra per mažai ambicingos ir atsiliekame nuo to, ką įsipareigojome. Tai man norėtųsi diskusijos apie tai, kaip planuoja žemės ūkio sektorius susitvarkyti savo emisijas. Aišku, matant tarptautinį spaudimą, Lietuva nėra išimtis", - aiškino S. Gentvilas.

„Projektas buvo svarstomas nuo 2021 m. Jo turinys buvo nekeistas nuo 2021 m. (...) Šis savęs plakimas yra ne vietoje", - pridūrė jis.

I. Šimonytė: biudžeto pajamos dėl SND akcizo pokyčio bus mažesnės


Premjerė Ingrida Šimonytė tvirtina, kad Seimui pritarus Vyriausybės siūlymui taikyti 41 euro akcizo tarifą suskystintosioms naftos dujoms (SND), mažės šalies biudžeto pajamos. Tačiau, pasak jos, siekiant išspręsti problemą, nuostolį reikia prisiimti.

„Tai turės įtakos biudžeto pajamoms, jos, deja, bus mažesnės. Bet, kadangi buvo sutarta, kad šią problemą reikia išspręsti, tai tą nuostolį teks prisiimti", - pirmadienį Seime žurnalistams teigė I. Šimonytė.

Politikė kalbėjo, kad 41 euro tarifas yra pasirinktas dėl Europos Sąjungos (ES) direktyvos, kurioje toks tarifas yra numatytas kurui, kuris naudojamas verslo reikmėms įvairiuose varikliuose.

„Šiaip nustatyti kažkokį objektyvų dydį pakankamai sudėtinga, nes ES valstybių praktika varijuoja nuo 0 iki 300-400, kaip dabar taikoma Lietuvoje, kai kuriose Skandinavijos šalyse, Nyderlanduose", - kalbėjo premjerė.

„Aibėje tarifų Vyriausybė pasiūlė tą dydį, kuris direktyvoje nustatytas, susietas su verslo tikslais ir mūsų supratimu yra pagrįstas. (...) Aišku, diskusijų Seime bus visokių, turbūt bus visokių siūlymų, kas norės būti geresnis, bet čia yra normali diskusija Seime", - tikino ji.

41 Eur/t tarifą siūloma taikyti šildymui ir į dujų balionus pilstomoms SND, taip pat - kai šios dujos naudojamos kaip šildymui skirtas kuras verslo reikmėms.

Vyriausybės siūlymu, SND akcizų tarifas susidės iš 41 Eur/t pastoviosios dalies ir kintamos anglies dvideginio (CO2) dedamosios. Ją verslui siūloma pradėti taikyti nuo kitų metų liepos.

Aplinkos ministerija savo ruožtu yra pasiūliusi 70,58 Eur/t tarifą. Ministerijos vertinimu, SND tarifas turėtų būti konkurencingas vadinamojo raudonojo dyzelino akcizui (72,07 Eur/t), kadangi abi kuro rūšys naudojamos tiek žemės ūkyje, tiek šildymui.

Pokyčius nuo 2025 m. numatančius CO2 dedamąją parlamentui siūloma svarstyti įprasta tvarka.

K. Navickas: ūkininkai žiemą naudoja SND apšildyti gyvulių patalpoms, tad kompensacija tikrai reikalinga

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigia, kad nors ūkininkai intensyviausiai naudoja suskystintas naftos dujas (SND) vasaros pabaigoje, dalis jomis šildo patalpas, kuriose laikomi gyvuliai. Tad, jo nuomone, 2024 m. pradžioje itin padidintas SND akcizas turi būti vartotojams kompensuotas.

„Yra tiesos, kad ne sezonas dujų naudojimui. Bet pagrindinis naudojimas ir yra žiemos laikotarpiu, nes reikia šildyti paukštynuose ir kiaulidėse. Ne visi šildo naftos dujomis, yra šildančių gamtos ar biodujomis. Bet noriu pasakyti, kad naudojimo intensyvumas yra, kai reikia šildyti, kita dedamoji yra kai grūdų džiovinimas", - pirmadienį, paklaustas apie ministro S. Gentvilo teiginį, kad kompensacija ūkininkams nereikalinga, nes žiemą SND yra nenaudojamos žemės ūkyje, aiškino K. Navickas.

Ministras taip pat paminėjo, kad konsultuojantis su ūkininkais ar perdirbėjais, šie pritarė 41 euro už toną akcizui, kadangi šiuo metu SND kainos yra žemos. Jis pridūrė, kad siūloma kompensacija - 2025 m. pusę metų netaikant CO2 dedamosios, leis ūkininkams lengviau prisitaikyti prie kylančios SND kainos rinkoje.

„Konsultuojantis su perdirbėjais ir augintojais iš jų pusės buvo pastebėjimas, kad 41 euro už toną nėra taip baisu, nes pačių dujų kaina dabar nėra didelė. Bet ji kils ir gerai, jog kažkiek išsilygins per CO2 dedamosios netaikymą. Tai toks kompromisas yra sutartas ir jis logiškas", - sakė ministras.

ELTA primena, kad pirmadienį Seime prasideda neeilinė parlamento sesija, kurios metu ketinama priimti Akcizų įstatymo pataisas. Numatoma rengti posėdžius vasario 12, 14 ir 15 dienomis.

Sprendimą šaukti neeilinę sesiją paskatino sausį sostinėje vykęs ūkininkų protestas ir jo metu iškelti reikalavimai. Nuo naujųjų įsigaliojęs naujas suskystintų naftos dujų (SND) akcizas – 304,1 Eur/t – sukėlė didelį nepasitenkinimą tarp ūkininkų. Reaguodama į kritiką, Žemės ūkio ministerija registravo Akcizų įstatymo projektą, kuriame gyventojams bei verslui SND akcizas mažinamas iki 41 Eur/t. Vyriausybė praėjusią savaitę pritarė šiam pasiūlymui.

Verslo struktūros anksčiau prašė nustatyti 13,94 Eur/t SND akcizą, o Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas yra sakęs, jog tarifas galėtų siekti apie 20 Eur/t.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
18
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (51)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jums tenka dirbti savaitgaliais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +19 C

+12 +17 C

+11 +19 C

+13 +21 C

+15 +23 C

+19 +24 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s