Kitą savaitę Seime dalyvaujant visiems ministrams premjeras Saulius Skvernelis pristatys Vyriausybės 2016 m. veiklos ataskaitą. Kadangi dabartinė Vyriausybė pernai dirbo tik mėnesį, ataskaitoje tas paskutinis mėnuo tik ir apžvelgiamas. Taip pagaliau bus išvengta nesusipratimo, kai naujasis premjeras atsiskaito už savo pirmtako darbus. Tačiau vis tiek keista, kad bus gaištamas laikas dėl vieno mėnesio veiklos ataskaitos.
Kas ketverius metus Seime susiduriama su paradoksalia situacija, kai naujasis premjeras atsiskaitinėja už savo pirmtako darbus. Mat Seimo statutas numato, kad Vyriausybė kasmet iki kovo 31 dienos Seimui privalo pateikti savo praėjusių metų veiklos ataskaitą. Todėl premjeru tapęs Andrius Kubilius turėjo atsiskaitinėti už Gedimino Kirkilo Vyriausybės darbus, Algirdas Butkevičius - už A.Kubiliaus. Tačiau šįkart naujasis premjeras S.Skvernelis apsisprendė, kad tai - absurdas. Jis atsiskaitinės tik už tai, ką pernai per mėnesį nuveikė jo vadovaujamas Ministrų kabinetas, nors jis pats A.Butkevičiaus Vyriausybėje ir dirbo.
Kadangi apžvelgiamas laikotarpis labai trumpas, tai daugybę išvardintų pasiekimų vargu ar galima priskirti dabartinei Vyriausybei.
„Lietuvos ekonomikos augimas tęsiasi 6 metus iš eilės - auga bendrasis vidaus produktas, mažėja nedarbas, didėja gyventojų pajamos. Po reikšmingo ekonomikos augimo sulėtėjimo 2015 metais Lietuvos ekonomikos plėtra palengva spartėja“, - dėstoma ataskaitoje.
Dokumente džiaugiamasi, kad pagrindinis ekonomikos augimo variklis išlieka vartojimas ir atsigaunantis eksportas, lietuviškas prekių eksportas be naftos 2016 metais augo 2,7 proc.
„Šalies eksporto plėtra galėjo būti didesnė, tačiau didesniam augimui įtakos turėjo tokie išorės veiksniai, kaip menkai auganti prekių importo paklausa pasaulyje, nuvertėję Rusijos rublis ir Didžiosios Britanijos svaras, neaiški politinė situacija dėl JAV prezidento rinkimų ir „Brexit“, - konstatuoja Vyriausybė.
S.Skvernelis Seime akcentuos, esą 2016 metai svarbūs tuo, kad įvyko proveržis pritraukiant į Lietuvą gamybos investicijas. Marijampolėje kurtis nusprendė Danijos langų ir durų gamintoja „Dovista“, „Ryanair“ plečia orlaivių techninės priežiūros bazę Kaune, o gamybos investicijų proveržis itin reikšmingas, nes tai galimybė svariai prisidėti prie regionų ekonomikos augimo.
„Lietuvos darbo rinkoje 2016 metais vyravo visų amžiaus grupių gyventojų užimtumo didėjimo ir nedarbo mažėjimo tendencijos. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 15-64 metų gyventojų užimtumo lygis 2016 m. sudarė 69,4 proc. ir per metus padidėjo 2,2 proc.“, - dėstoma ataskaitoje ir čia pat priduriama, kad klaikiai išaugo emigracija. Tad akivaizdu, kad užimtumas didėjo, o bedarbių mažėjo, nes žmonės paprasčiausiai emigruoja.
„Lietuvos gyventojų skaičius sumažėjo nuo 3,7 mln. 1990 metais iki 2,8 mln. 2016 metais. Lietuvoje 2015 metais bendras gyventojų skaičius mažėjo sparčiausiai iš visų ES valstybių. Pastaruosius 15 metų pagal emigracijos mastus beveik visą laiką pirmavome ES, tik porą metų buvome antri ar treti. 2016 metais iš Lietuvos emigravo 50 333 gyventojai“, - konstatuojama dokumente.
Rima BAŠKIENĖ, Seimo pirmoji vicepirmininkė:
Esama situacija, kai naujas premjeras turi atsiskaityti už buvusios Vyriausybės darbus, yra absurdiška, tačiau vien Seimas to negali pakeisti, nes ir Vyriausybė yra numačiusi, kad kasmet Parlamentui pateikia savo veiklos ataskaitą. Mes galime tik Seimo statutą pakeisti, tačiau reikia, kad ir Vyriausybė tvarką pakeistų. Ar premjeras tą ketina inicijuoti - nežinau. Tačiau peržiūrėti visa tai yra būtina, nes situacija, švelniai tariant, yra juokinga. Dar gerai, kad Seime turime Algirdą Butkevičių, kurio bus galima paklausti apie jo Vyriausybės veiklą. Bet kas iš to?
Naujoji Vyriausybė darbą pradėjo likus tik mėnesiui iki metų pabaigos. Ką per tiek galima nuveikti ir už ką atsiskaityti? Todėl manau, kad geriausia būtų nustatyti, jog rinkimų metais Vyriausybės ataskaita nėra pateikiama. Aišku, man pasakyta, jog dabartinė tvarka yra reikalinga, kad visuomenei būtų pateikta, kas per tam tikrą laikotarpį padaryta nepriklausomai nuo to, kokia Vyriausybė buvo. Ir dar vienas dabartinės tvarkos šalininkų argumentas - būtinas politinės veiklos tęstinumas. Šie du motyvai ir nulemia, kad tvarka nekeičiama.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“