Liaudies išmintis byloja, kad žodis - ne žvirblis. Deja, mūsų politikai, vilioję Tautą į euroreferendumą, pripaistė tokių dalykėlių, kad dabar turėtų raudonuoti iš gėdos, nes jų frazių iš archyvų neištrinsi, o kai kurios tapo kone tautosaka iš komiškosios pusės. „Vakaro žinios" pristato kelias įdomesnes frazes iš tų laikų.
"Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, maisto produktai pigs, nes sustiprės konkurencija vidaus rinkoje", - Vitas Vasiliauskas, tuometis finansų viceministras, 2003-iųjų rugpjūtis.
"Užtikrinu: kalbos, kad dėl narystės ES Lietuvai gresia kainų šuolis, tėra mitas", - Petras Auštrevičius, tuometis vyriausiasis Lietuvos euroderybininkas, 2003-iųjų gegužė.
"Dabar šnekama, kad įstosim į ES ir viskas pabrangs: duona pabrangs, pienas pabrangs ir visi kiti produktai taip pat pabrangs. Noriu pasakyti, kad jokių priežasčių tam neatsiras. Yra tiesiog gąsdinami žmonės", - Algirdas Brazauskas, tuometis premjeras, 2004-iųjų sausis.
Neaišku, ar šie ponai tada tik juokavo, ar taip galvojo.
"Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą žemdirbiams už toną pieno bus mokama ne mažiau nei po 900 litų", - Jeronimas Kraujelis, tuometis žemės ūkio ministras, 2003-iųjų kovas.
Deja, žemdirbiai net ir praėjus keleriems metams po Lietuvos įstojimo į ES apie tokias kainas tegalėjo pasvajoti arba jas susapnuoti.
"Euroskeptikai dažnai sako, jog galimybė laisvai įsidarbinti ES paskatins lietuvius masiškai išvažiuoti iš Lietuvos. Tačiau dėl to baimintis tikrai nereikia. Anksčiau įstojusiųjų valstybių patirtis rodo ką kita", - Algirdas Butkevičius, tuometis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, 2003-iųjų gegužė.
Kaip A.Butkevičius žadėjo, taip ir atsitiko. Lietuviai tikrai nepradėjo masiškai išvažiuoti iš Lietuvos. Išvyko tik koks šeštadalis jų.
"Tapusi Europos Sąjungos nare Lietuva bus lygiavertė Europos šalių bendrijos partnerė", - Rolandas Paksas, tuometis Lietuvos prezidentas, 2003-iųjų kovas.
Deja, R.Pakso aiškiaregystės neišsipildė. ES iki šiol nėra lygybės. Pavyzdžiui, vienos narės nebaudžiamai laužo Mastrichto kriterijus, kitoms už tai grasinama sankcijomis, vienos šalys direktyvų įgyvendinti turi daugiau, kitos - mažiau, vienos išmokas gauna didesnes, kitos - mažesnes ir t.t.
„Lietuvai tapus bendrijos nare, šalyje sumažės nedarbas", - Valdas Adamkus, tuometis Lietuvos prezidentas, 2003-iųjų sausis.
Tai bene vienintelė išsipildžiusi politikų, žadėjusių rojų Europos Sąjungoje, pranašystė. Nedarbas ne tik sumažėjo, bet ir buvo išnykęs, mat didžioji dalis dirbančiųjų emigravo ir net ėmė trūkti darbo jėgos, kurios skolinomės iš Baltarusijos, Ukrainos ir kitų trečiųjų šalių.
„Narystė Europos Sąjungoje užtikrins geresnę sveikatos priežiūros sistemą Lietuvoje. Gerės mūsų žmonių socialinė padėtis, vadinasi, gerės ir sveikata", - Juozas Olekas, tuometis sveikatos apsaugos ministras, 2003-iųjų kovas.
Deja, kelių mėnesių laukimas (o eilės ir šiandien nemažėja), kol pateksi pas gydytoją, negaluojantiems žmonėms sveikatos tikrai neprideda.