Ūkio ministerija turi imtis priemonių, kad jos vykdomi viešieji pirkimai būtų skaidresni, mano Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) specialistai. Ši ministerija, anot STT, kaip valstybės ūkio politiką formuojanti institucija, turėtų rodyti pavyzdį kitoms institucijoms.
STT pareigūnai, atlikę korupcijos rizikos analizę Ūkio ministerijos viešųjų pirkimų srityje, ragina ministeriją aktyviau atlikti rinkos tyrimus, kad vykdydama viešuosius pirkimus ji nustatytų geriausią kainą galinčius pasiūlyti tiekėjus ir išvengtų nepagrįsto valstybės lėšų švaistymo. Būtina ministerijai nustatyti privalomus tokius tyrimus ir apibrėžti jų atlikimo tvarką. Be to, pirkimų komisijos protokoluose svarbu nurodyti priimamų sprendimų motyvus, pateikiamus paaiškinimus, išsakytas pastabas ir kitą skaidriai komisijų veiklai reikšmingą informaciją.
Siekdama skaidrumo ir korupcijos rizikos sumažinimo, STT siūlo mažos vertės pirkimus (kai įsigyjamų prekių, paslaugų ar darbų vertė neviršija 25 tūkst. eurų) vykdyti elektroniniu būdu - per centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą.
Perkant kūrybines, intelektines ar technologines paslaugas, kai reikia greitai ir patiriant mažesnes išlaidas įvertinti sunkiai kiekybiškai apibūdinamus dalykus ir pasitelkti ekspertus, STT siūlo minėtus vertinimus organizuoti taip, kad ekspertams nebūtų žinoma, kieno pasiūlymas yra vertinamas. Taip būtų galima išvengti interesų supainiojimo.
Pareigūnų nuomone, siekiant išvengti piktnaudžiavimo, svarbu užtikrinti, kad pirkimus inicijavę asmenys nedalyvautų atliekant pirkimus, vertinant pasiūlymus ir nebūtų atsakingi už pirkimų kontrolę.
Taip pat būtina ministerijai teisės aktuose nustatyti aukštesnius reputacijos, nešališkumo ir konfidencialumo reikalavimus asmenims, inicijuojantiems viešuosius pirkimus ir vertinantiems jų rezultatus.