Studijų įstaigos turės jungtis, sako švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, o Vyriausybė lauks akademinės bendruomenės ir kitų suinteresuotų grupių siūlymų, kaip tai galima būtų padaryti efektyviausiai.
Kartu su švietimo ir mokslo ministre aukštojo mokslo gaires pristatęs Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad, remiantis dabartinėmis tendencijomis, Lietuvoje optimaliausia būtų turėti apie 5 valstybinius universitetus, tačiau Vyriausybė šiuo klausimu nėra nusistačiusi konkretaus skaičiaus.
"Remiamės labai aiškiais ir objektyviais kriterijais, o ne emocijomis, mes esame atviri diskusijai, bendruomenės taip pat galės mums įrodinėti, dalyvauti diskusijose", - pridūrė Ministras Pirmininkas.
Anot J. Petrauskienės, šiuo metu Lietuvoje aukštasis mokslas yra nekonkurencingas, neatitinka regionų ir darbo rinkos lūkesčių, o švietimo sistema inertiška, įstaigos dubliuoja viena kitą, aukštojo mokslo įstaigos nepajėgia konkuruoti dėl studentų, mokslo užsakymų tarptautiniu mastu. Kokiais būdais švietimo įstaigos bus stambinamos, bus sprendžiama, atsižvelgiant į faktais paremtus argumentus.
"Galbūt numatoma jungtis tarp skirtingų švietimo sektorių (...). Galbūt tas jungimasis galėtų būti ir nacionaliniu lygmeniu, miesto lygmeniu", - Vyriausybėje pristatydama pirmines švietimo sistemos pertvarkos gaires, kalbėjo J. Petrauskienė.
Anot ministrės, gyventojų skaičius Lietuvoje kasmet mažėja, ir tokios tendencijos numatomos iki 2025 m., todėl optimizavus aukštųjų mokyklų skaičių ir pakėlus stojamojo balo kartelę, kasmet studijuoti būtų priimama ne 15 tūkst., o apie 6,5 tūkst. studentų.
"Šiuo metu mokslo finansavimas yra didžiąja dalimi priklausomas nuo struktūrinių fondų paramos, tas aktualu ir aukštajam mokslui. Struktūrinės permainos, kalbant apie finansavimo sistemą, yra būtinos", - teigė J. Petrauskienė.
Specializuotų studijų įstaigų - menų mokyklų, karo akademijos, kunigų seminarijų - pertvarka neturėtų liesti, S. Skvernelis taip pat pabrėžė, kad pertvarkos tikslas nėra aukštojo mokslo įstaigų iškėlimas iš regionų.
"Pateikti pasiūlymai nėra galutiniai, tačiau taps atspirties tašku diskusijoms ir būsimai reformai, - kalbėjo Ministras Pirmininkas. - Tikslas yra vienintelis - turėti kokybišką, konkurencingą aukštąjį mokslą, universitetus, kurie būtų ne vien edukacijos įstaigos, bet įstaigos, kur atliekami moksliniai tyrimai".
Prezidentė palaiko Vyriausybės siekį mažinti aukštųjų mokyklų skaičių
Prezidentė Dalia Grybauskaitė palaiko Vyriausybės siekį mažinti aukštųjų mokyklų skaičių bei gerinti aukštojo mokslo kokybę ir pabrėžia, kad aukštojo mokslo reforma - šios Vyriausybės prioritetas.
"Aukštojo mokslo reforma - vienas pagrindinių 17-ajai Vyriausybei Prezidentės įvardytų prioritetų. Prezidentė palaiko Vyriausybės siekį mažinti aukštųjų mokyklų skaičių ir gerinti aukštojo mokslo kokybę", - nurodoma Eltai atsiųstame Prezidentės spaudos tarnybos komentare, kuriame pateikiama šalies vadovės pozicija.
Premjeras Saulius Skvernelis bei švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė trečiadienį paskelbė apie planuojamą aukštojo mokslo tinklo pertvarką, pagal kurią turi likti iki penkių valstybinių universitetų.
Šiuo metu šalyje yra 14 valstybinių universitetų, remiantis dabartinėmis tendencijomis, po pertvarkos jų galėtų likti apie 5, sako Premjeras, pridurdamas, kad Vyriausybė šiuo klausimu nėra nusistačiusi jokio konkretaus skaičiaus.