respublika.lt

Taboro čigonams - privilegijos

(0)
Publikuota: 2017 balandžio 06 11:00:20, Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Taboro čigonams - privilegijos. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Dešimtis metų su Vilniaus Kirtimų taboru nesusitvarkanti sostinės valdžia kaip reikiant bando pasistūmėti iškeldinant nelegaliai tabore įsikūrusius čigonus. Tam, kad šiems patraukliau atrodytų gyvenimas mieste, siūloma mokėti kompensacijas būstui ir net sukurti atskirą taboro čigonams skirtą eilę gauti socialinį būstą.

 

Vilniaus savivaldybės iniciatyva jau pernai buvo patvirtinta Vilniaus (Kirtimų) romų taboro bendruomenės integracijos į visuomenę 2016-2019 metų programa, ją įgyvendinant šiemet ketinama priimti Būsto, išnuomoto romų tautybės asmenims ir šeimoms, vykdant Vilniaus (Kirtimų) romų taboro bendruomenės integracijos į visuomenę 2016-2019 metų programą, nuomos mokesčių dalies kompensacijos dydžio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos aprašą, kuriame būtų numatytos kompensacijos iš taboro iškeldinamiems iki šiol čia nelegaliai gyvenantiems čigonams.

Laukia būstai ir kompensacijos


Patvirtinus naują tvarką, kompensacinės išmokos už iškeldinimą iš nelegaliai pastatytų priestatų tabore galėtų būti skiriamos visiems Vilniaus Kirtimų tabore gyvenantiems romų tautybės asmenims, kurių turtas ir pajamos vienam asmeniui neviršija valstybės remiamų pajamų dydžio ir kurių turimas nuosavas būstas yra nusidėvėjęs, o vienam asmeniui tenkantis plotas yra mažesnis nei 10 kvadratinių metrų. Iš savivaldybės biudžeto mokamos kompensacijos, kol kas planuojama, siektų 72 eurus vienam asmeniui.

Be to, siekiant iškeldinimą pagreitinti, sostinės valdžia netgi ketina čigonams parūpinti socialinius būstus greičiau nei kitiems eilėje laukiantiems žmonėms. Kaip žinoma, sostinėje socialinio būsto šeimoms tenka laukti ir 10 ar net 15 metų, tačiau štai nelegaliai pastatėlius tabore susirentusiems čigonams būtų sukurta atskira eilė, kad šie būstą gautų greičiau.

Tiesa, apie tai, kaip planuojama eliminuoti svarbiausią taboro problemą - prekybą narkotikais, kol kas savivaldybė nekalba. Vietoj to metų metais nelegaliai tabore gyvenantys ir atvirai prekyba narkotikais užsiimantys čigonai gaus šiltus būstus ir pinigines kompensacijas.

Iškeldinami ir be antros eilės


Iki šiol iš taboro jau iškeltos devynios daugiavaikės šeimos. Neaišku, kaip taip greitai joms buvo surasti ir socialiniai būstai. „Vakaro žinių“ kalbinta Romų visuomenės centro direktorė Svetlana Novopolskaja papasakojo, kad dar nepatvirtinus jokių kompensacinių mechanizmų čigonų šeimos sparčiai iškeliamos į įvairias sostinės vietas. Kaip pasakojo direktorė, šiuo metu iškeltos beveik visos iki šiol tabore gyvenusios daugiavaikės šeimos. Dar dvi šeimos jau gavo pasiūlymus, su jais sutiko ir laukia iškeldinimo. „Dar viena likusi šeima taip pat buvo gavusi pasiūlymą, bet kadangi šeimoje yra daug vaikučių, o mama viena, teko atsisakyti dėl atstumo. Vaikai juk lanko mokyklą šiame rajone, tad važinėti per toli, o keisti mokyklas labai sunku. Jiems buvo pasiūlytas butas Vaidotuose“, - pasakoja S.Novopolskaja.

Ji neslepia, kad didžioji dalis iškeltų šeimų - norintys ramiai gyventi žmonės. Mat dabar ir pačiame tabore nekokios dienos, dažnai atvyksta policija, atliekamos kratos. S.Novopolskaja sako, kad ne visi čigonai iš karto supranta, kaip gera turėti savus namus su patogumais. Kai kuriems atrodo, kad tabore geriau. „Manau, su laiku ateis supratimas, kad tame tabore nieko gero. Tos šeimos, kurios iškeltos, neprekiauja narkotikais ir tabore neprekiavo, kai kas ieško papildomų uždarbių, užsiregistravę darbo biržoje, kažkaip kuriasi gyvenimus. O tabore prekyba vyksta toliau. Tie, kurie lieka ir prekiauja, manau, kad ir prekiaus. Apie tai, kas jų laukia, nėra kol kas jokių kalbų. Nežinau, ar ten kas pasikeis.

Žinote, nesuprantu, kaip neįmanoma imti su tuo ir susitvarkyti. Teliko 46 namai. Argi negalima bent po vieną policininką pastatyti prie kiekvieno namo ir tuojau pat bus sužinota, kas prekiauja ir iš kur gauna. Bet darbas prasidėjo tik tuomet, kai buvo nugriauti pirmi namai. O iki tol jokio intensyvaus darbo čia nebuvo. Nežinau, kas ten vyksta, bet neįsivaizduoju, kaip per tiek laiko nebuvo įmanoma sustabdyti prekybos narkotikais“, - sako S.Novopolskaja ir priduria, kad čigonams skirtis sunku, nes bendruomenėje užsimezgę tvirti ryšiai, net ir iškeltos šeimos atvyksta į taborą pasisvečiuoti, pabendrauti.

Turbūt čigonai dar nesupranta, kokia laimė juos ištiko, kai, užuot sulaukus atsakomybės už nelegalias statybas, jiems padovanojamos gyvenamosios vietos, socialinių darbuotojų paslaugos. O jei butas netinka ar nepatinka, galima atsisakyti ir laukti kito. Tikra lietuvio svajonė.


Marijus BALČIŪNAS, Reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ vadovas:

- Ar normalu, kad čigonams iš Kirtimų taboro ketinama sukurti atskirą eilę gauti socialinį būstą, o Vilniuje tokio būsto laukiančioms šeimoms eilėje stovėti tenka ir 10, ir 15 metų?

- Ne, žinoma, kad nesąžininga kitų šeimų atžvilgiu. Juk yra daug sunkiai gyvenančių žmonių, daugiavaikės šeimos neturi savų būstų. Žinoma, kad toks sprendimas sukels didžiulį visuomenės pasipiktinimą ir dar labiau supriešins tautas. Tokiu būdu čigonams tarsi būtų suteikiamos privilegijos prieš lietuvių šeimas, kurios jau seniai galbūt laukia eilėje gauti socialinį būstą.

- Argi neatrodo keista, kai už iškeldinimą iš nelegalaus pastato dar reikia sumokėti kompensaciją?


- Žinoma, kad taip. Tabore, kiek žinau, yra tik vienas legalus namelis, o visi kiti namai yra nelegalūs. Gyventojai priregistruoti prie to vieno legalaus namelio. Tai argi teisinga dabar iškeldinti juos ir apgyvendinti butuose, kai jie čia net gyventi neturėtų. Tai tiesiog neteisinga kitų gyventojų atžvilgiu. Daugybę metų nepavyko susitvarkyti su taboru, o dabar už tai visi gyventojai turės mokėti. Juk kompensacijos bus mokamos iš savivaldybės biudžeto. Tad dabar tiesiog susiduriame su neveiksnumo rezultatu. Patikėkite, tie, kurie užsiima nelegalia veikla tabore, nenori į jokius butus. Jie uždirba, teko girdėti, kad yra tokių, kurie yra nusipirkę butus Vilniuje ar net užsienyje.

Kita vertus, čigonai taip pat yra žmonės, kažkaip reikia juos integruoti ir jiems padėti. Nežinau kaip, tačiau reikėtų atskirti tas čigonų šeimas, kurios tikrai nori kabintis į gyvenimą ir pritapti prie visuomenės. Nėra taip, kad blogi yra visi. Tikrai yra dirbančių, ieškančių darbo ir bandančių eiti teisingu keliu. Gal štai tokiems žmonėms reikėtų kaip nors padėti. Tik ir jie patys to turi norėti. Nes būdami aplinkoje, kur kasdienybė yra nusikalstamumas ir narkotikų prekyba, jie tikrai netaps gerais Lietuvos piliečiais.

- Bet ar integracija - tai pinigų dalyba? Gal reikėtų žmones pratinti prie darbo, o ne prie pašalpų ir išlaikymo?

- Įsivaizduokite, kas bus, jei dabar savivaldybė išdalins čigonams butus, - jie narkotikus pradės pardavinėti ten. Žmogus, kuris gauna ką nors nemokamai ir neįdėjo jokių pastangų, dažniausiai tos naudos ir nevertina. O čigonai yra tokia tauta, kuri nori įdėti kuo mažiau pastangų, bet gauti kuo geresnį rezultatą. Todėl jei patys gyventojai nenorės, niekas nepasikeis. Tie, kas nenorėjo gyventi pagal visuomenės taisykles, ir iškelti iš taboro versis nelegalia veikla ir toliau prekiaus narkotikais gyvendami bute. Žinoma, gerokai patogiau buvo gyventi tabore, nes tai tarsi tokia darbo vieta, kuri visiems žinoma. Nereikia niekur eiti, kad galėtum prekiauti, nes narkomanai patys atvažiuoja. Dabar bus sunkiau. Bet abejoju, kad kas nors pasikeis.

Rezultatas būtų, jei vyktų tikra integracija, jei jie būtų įdarbinami, dalyvautų motyvaciniuose seminaruose, būtų mokomi ir pratinami prie to, kas yra darbas ir kodėl visavertis visuomenės narys turi norėti dirbti ir užsidirbti pats.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokios šventinės dienos atsisakytumėte, jei to reikėtų, kad Sausio 13-oji taptų nedarbo diena?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar įeis Grenlandija ir Kanada į JAV sudėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 0 C

0 +4 C

-1 +3 C

0 +2 C

0 +3 C

+2 +5 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-7 m/s