Tarptautiniam Baudžiamajam Teismui (TBT) išdavus arešto orderį Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu, Prezidentūra ir Teisingumo ministerija akcentuoja įsipareigojimą vykdyti šio teismo sprendimus. Todėl, leidžia suprasti institucijos, jei B. Netanyahu atvyktų į Lietuvą, pastarasis būtų sulaikytas.
„Visoms Romos Statuto valstybėms narėms, įskaitant ir Lietuvą, TBT išduoti arešto orderiai yra privalomi ir vykdytini. Lietuvos institucijos, kaip priklauso teisinės valstybės santvarkai, teismų sprendimų nekvestionuoja ir juos vykdo“, – Eltai raštu perduotame atsakyme teigė Teisingumo ministerija.
„Jei Lietuvoje apsilankytų asmuo, kuriam TBT išdavė arešto orderį, teisėsaugos institucijos, laikydamosis nustatytų protokolų, turi suimti įtariamuosius“, – akcentavo ministerijos atstovai.
Analogiškos pozicijos laikosi ir Prezidentūra.
„Lietuva nuosekliai remia ir palaiko TBT veiklą, gerbia jo nepriklausomumą ir nešališkumą. Teismo sprendimai yra privalomi šalims narėms vykdyti. Teismui išdavus suėmimo orderį, jo vykdymas yra privalomas visose TBT Romos statuto šalyse arba tose valstybėse ar teritorijose, kurios pripažįsta TBT jurisdikciją“, – Eltai atsakė šalies vadovo atstovai.
„Lietuva tuo pačiu primena, kad nubausti dar ne visi 2023 m. spalio 7 d. teroristinio išpuolio prieš Izraelį sumanytojai ir vykdytojai, 101 Izraelio ir kitų šalių pilietis iki šiol laikomas įkaitu“, – akcentavo Prezidentūra.
Romos Statutas Lietuvoje įsigaliojo 2003 m. rugpjūčio 1 d. Šiuo metu Romos Statuto šalimis yra 125 pasaulio valstybės. 125-ąja tapo Ukraina, kurioje Romos Statutas įsigalios nuo kitų metų sausio 1 d.
TBT ketvirtadienį išdavė Izraelio ministro pirmininko B. Netanyahu ir jo buvusio gynybos ministro Yoavo Gallanto, o taip pat ir „Hamas“ karinio vado Mohammedo Deifo arešto orderius.
TBT vyriausiasis prokuroras Karimas Khanas paragino institucijos nares veikti sutinkamai su orderiais, o ne nares – bendradarbiauti, kad būtų gerbiama tarptautinė teisė.