Jau du kartus Seime atmestas Partnerystės įstatymo projektas gali grįžti į politinę darbotvarkę kitu keliu. Tai šioje kadencijoje jau patikrintas variantas - kreipimasis į Konstitucinį teismą. Trečiadienį Vyriausybė nutarė kreiptis į KT, prašant įvertinti situaciją dėl tos pačios lyties asmenų partnerystės nebuvimo.
Konstitucinio teismo bus prašoma ištirti, ar Civilinio kodekso nuostatos, kurios numato partnerystę tik tarp vyro ir moters, neprieštarauja Konstitucijai. Taip pat siūloma kelti klausimą dėl kodekso skyriaus, kuriuo numatoma, kad teisės akto normos dėl bendro gyvenimo neįregistravus santuokos įsigalioja tada, kai yra priimamas partnerystės įstatymas.
Tokį nutarimo projektą parengė teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska (Ewelina Dobrowolska). Ji teigia, kad nutarimo projektu siekiama užtikrinti Lietuvos teisinės sistemos suderinamumą su Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija garantuojamų teisių ir laisvių standartu, Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika.
Nutarimo projektas, pasirodo, jau suderintas ir su įvairiomis institucijomis bei organizacijomis.
Tiesa, daugiausiai su tomis, kurios atstovauja LGBT teisėms. Tarp jų yra Lietuvos gėjų lyga, Lietuvos žmogaus teisių centras, Lietuvos žmogaus teisių centras, Lietuvos Respublikos lygių galimybių kontrolierė. Pastabų organizacijos neturėjo. Net ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Vaiko teisių apsaugos kontrolierė.
Teisingumo ministrė įdomiai grindžia teiginį, esą dėl šios idėjos konsultuotasi ir su visuomene. Pasirodo, visuomenė turi stebėti kiekvieno projekto paskelbimą internetinėje teisės aktų sistemoje. „Dėl Nutarimo projekto taip pat konsultuotasi su visuomene, paskelbus jį Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos teisės aktų informacinėje sistemoje. Pastabų ar pasiūlymų negauta", - rašoma nutarimo projekte.
Kaip jau įprasta šioje Vyriausybėje, svarstant klausimus posėdyje diskusijų beveik nevyksta. Iš šono gali pasirodyti, kad premjerė tiesiog perskaito visus klausimus ir pati jiems pritaria.
„Ar būtų kokių klausimų ar pasiūlymų? Nematau, siūlau pritarti. Nematau kitų nuomonių, pritarta", - tepasako premjerė Ingrida Šimonytė. Taip klausimas apsvarstomas per mažiau nei minutę.
Tiesa, kiek anksčiau tokia Vyriausybės iniciatyva sulaukė kritikos. Prezidentas Gitanas Nausėda teigė, jog kreipimasis į KT rodo Seimo bejėgiškumą.
„Gal pagailėkime to Konstitucinio Teismo? Jeigu nėra politinės valios - taip atvirai ir pasakykime, kad nesugebame, paliekame padaryti kitoms valdžioms", - pažymėjo jis.
Primename, kad Partnerystės įstatymo projektas du kartus teiktas Seimui, bet abu kartus buvo atmestas.
Šiuo metu Seime kelią skinasi ano įstatymo dvyniu laikomas Civilinės sąjungos instituto įstatymo projektas, bet paskutiniam balsavimui jis neteikiamas, nes bijoma, kad pritarimui neužteks balsų.
Beje, tai jau ne pirmas kartas, kai klausimus, kuriems nepritaria visuomenė, valdžia sprendžia Konstituciniame teisme.
Neseniai į KT Seimas kreipėsi prašydamas išaiškinti, ar visuomenėje prieštaringai vertinama Stambulo konvencija prieštarauja Konstitucijai. Šį pavasarį KT pateikė išvadą, kad konvencija Konstitucijai neprieštarauja.