Dar visai neseniai Valstybinio turizmo departamento vadovė Jurgita Kazlauskienė iškilmingai pristatė naują Lietuvą pristatantį projektą „Lithuania. Real is beautiful“, o vakar būtent dėl šio projekto atsistatydino iš posto. Mat, tai, kas turėjo garsinti mūsų šalį, pasirodo, nieko bendro su Lietuva neturi.
Vakar J.Kazlauskienė buvo iškviesta ant kilimėlio pas ūkio ministrą Mindaugą Sinkevičių. Po susitikimo ji ir pranešė apie atsistatydinimą. O tuo metu visa šalis leipsta juokais - projektas „Lithuania. Real ir beautiful“ su Lietuva „realiai“ nieko bendro beveik neturi. Pavyzdžiui, išbandyti Trakų Galvės ežero ledą siūlanti nuotrauka iš tiesų yra daryta Osle (Norvegija), o šunų kinkiniai neva lekiantys mūsų giriomis iš tiesų skrieja Suomijos miškuose.
Tiesa, kelios nuotraukos apie Lietuvą yra iš tikrųjų darytos Lietuvoje. Tačiau jas įsigyti gali bet kas, mat jos atsisiųstos iš internetinės bazės, prekiaujančios nuotraukomis visame pasaulyje. Tai už ką gi Turizmo departamentas pernai įmonėms „Open Agency“ ir „Turinio rinkodara“ sumokėjo 140 tūkst. eurų?
Apsilankius nuotraukomis prekiaujančioje svetainėje „Shutterstock.com“, iš kurios buvo atsisiųsta bent dalis projekte naudotų nuotraukų, matome, kad daugiau nei 90 mln. nuotraukų glaudžianti svetainė už jų atsisiuntimą nelupikauja. Pavyzdžiui, bazinė registracija, leidžianti atsisiųsti 5 nuotraukas, kainuoja 39 eurus, o už 25 nuotraukas prašoma 179 eurų. Tiesa, organizuojant tokį projektą kaip „Lithuania. Real is beautiful“, ko gero, reikėtų rinktis profesionalų paketą. Pasinaudojus juo per mėnesį galima atsisiųsti 350 nuotraukų. Sutapimas ar ne, bet būtent tiek, kiek reikėjo ir kuriant projektą. Visos šios nuotraukos iš tokio banko tekainuoja 165 eurus per mėnesį. O jei reikėtų papildomų kadrų, galima rinktis didesnį limitą. Už galimybę atsisiųsti 750 nuotraukų prašoma suma vos 199 eurai per mėnesį.
Tiesa, net kai vakar departamento vadovė paskelbė apie atsistatydinimą, projekto „Lithuaniai. Real is beautiful“ socialinio tinklo platforma vis dar kuo puikiausiai veikė, o paskutinis įrašas - vasario 8 d. paskelbta nuotrauka su neva lietuviškos duonos kepaliuku, taip pat yra iš minėto „Shutterstock“ archyvo. Matyt, projekto kuratoriams tai nekelia jokios gėdos. Kaip ir departamento vadovei. Ši po susitikimo su ūkio ministru vengė situaciją komentuoti žurnalistams, apsiribojo pasakymu: „Ne, negėda“. Ūkio ministras M.Sinkevičius patikino, kad departamento laukia tarnybinis patikrinimas.
Internautai šėlsta
Paviešinus skandalingą istoriją, internete humoro nestokojantys tautiečiai ėmė dalytis įvairiais užsienio kadrais su lietuviškais prierašais. Pavyzdžiui, didingo Indijos Tadž Mahalo atvaizdas pristatomas kaip kadras su vaizdu į Šv.Onos bažnyčią, Romos koliziejus kaip Nacionalinio stadiono atvaizdas.
Progos papokštauti nepraleido ir premjeras Saulius Skvernelis. Jis savo socialinio tinklo „Facebook“ anketoje pasidalijo Europos Komisijos pastato Briuselyje nuotrauka su prierašu „Nuo rytojaus pradedame dirbti naujame Vyriausybės pastate Karoliniškėse“. Tiesa, šalia pašmaikštavimo premjeras išsakė ir tikrąją poziciją dėl susiklosčiusios situacijos: „Kas nusprendė, kad reklamuoti Lietuvą užsienyje darytomis nuotraukomis yra labai „cool“ (liet. šaunu), kai iš tikrųjų tai ne kas kita, o elementari apgavystė.“
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"