Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė ir Kauno tardymo izoliatoriaus laikinasis vadovas Edvardas Kviatkauskas nušalinti, kol baigsis Teisingumo ministerijos tyrimas dėl įstaigos buhalterės Rasos Kazėnienės atskleistų skandalingų faktų apie galimą korupciją ir neskaidrius viešuosius pirkimus. Panašių signalų gauta ir iš kitų įkalinimo įstaigų.
Teisingumo ministrė Milda Vainiutė pareigūnų nušalinimo priežasčių teigė nenorinti komentuoti, kol nebaigtas patikrinimas dėl galimų finansinių ir tarnybinių pažeidimų, bet akcentavo, kad jie nušalinti paaiškėjus tam tikriems faktams ir tam, kad netrukdytų tyrimui. Jį vykdanti komisija buvo nuvykusi ir į Kauno tardymo izoliatorių, bendravo su buhaltere R.Kazėniene.
„Komisija atsivežė papildomos informacijos, tačiau jos šiandien komentuoti nenorėtume“, - ketvirtadienį teigė M.Vainiutė.
Ž.Mikėnaitė vadovavo Kauno tardymo izoliatoriui iki 2015 metų. R.Kazėnienės Specialiųjų tyrimų tarnybai pateikta medžiaga apie galimai korupcinius viešuosius pirkimus apima ir Ž.Mikėnaitės vadovavimo laikotarpį. Pavyzdžiui, 2013 metais iš nuolat pirkimus laiminčios bendrovės „Oro parametrai“ buvo perkamas vandens maišytuvų įrangos nuteistiesiems keitimas - 6 čiaupai buvo pakeisti už beveik 3,2 tūkst. eurų, vieno auksinio čiaupo kaina - 498 eurai. Tais pačiais metais iš „Oro parametrų“ buvo perkamas vėdinimo sistemos remontas, už jį sumokėta 6,6 tūkst. eurų, o po trijų dienų vėl perkamas vėdinimo sistemos remontas, tik jau iš bendrovės „Dzūkijos statyba“ ir už gerokai didesnę kainą - 11,8 tūkst. eurų. Tačiau niekam toks įtartinas biudžeto pinigų naudojimas neužkliuvo, o Ž.Mikėnaitė, laikoma pačios šalies vadovės protežė, pakilo karjeros laiptais.
Nušalintą Kalėjimų departamento vadovę laikinai pavaduoja šio departamento patarėjas Antanas Laurinėnas, o nušalintą Kauno tardymo izoliatoriaus laikinąjį vadovą E.Kviatkauską - pavaduotojas Arvydas Venclovas.
Negana to, ministerijai įsteigus anoniminę pasitikėjimo elektroninio pašto dėžutę jau gauta informacijos ir apie galimus pažeidimus kitose įkalinimo įstaigose.
„Ne tik iš Kauno izoliatoriaus (...), ir iš kitų įkalinimo įstaigų (...), pavyzdžiui, iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus“, - kalbėjo ministrė. Pasak jos, informacijos pateikė ir Seimo nariai.
M.Vainiutės teigimu, tyrimas formaliai turi būti baigtas per 2 mėnesius, bet jį baigti bus stengiamasi kaip galima greičiau.
STT dėl Kauno tardymo izoliatoriaus Buhalterijos skyriaus viršininkės R.Kazėnienės pateiktų faktų pradėti tyrimą atsisakė, bet Generalinė prokuratūra prieš tris dienas šį STT nutarimą panaikino.
Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro teisininko Egidijaus Bičkausko nestebina, kad STT nesiėmė tirti pranešėjos pateiktų duomenų: „Ką čia kalbėti - STT pareigūnai nebuvo iš anksto pasistatę pasiklausymo aparatūros, o kadangi kitokiais būdais surinkti įrodymų jie neišmokyti, tai ir parašo, kad nėra duomenų. Juk 90 procentų, jei ne visi 99 procentai, jų bylų, kurios pasiekia teismą, pagrįstos įrašytais pokalbiais, ir didžioji dalis tų telefoninių pasiklausymų būna pradėti visai kitose bylose. Sužino STT apie kokį nors negerą žmogų, ir klausosi, klausosi. Nugirsta ką nors - byla yra, nenugirsta, aparatūrą atjungia... Kitas dalykas, jie greičiausiai patikrino pagal savo straipsnius, o finansinių nusikaltimų STT netiria, taigi ir atsisakė. Tačiau iš esmės tai rodo, kad kiekviena institucija žiūri tik savo siaurų žinybinių interesų ir neserga už visą valstybę.“
Korupciniai viešieji pirkimai, anot E.Bičkausko, labai giliai įsišakniję visais lygmenimis. Nors prezidentė jau nuo pirmos savo kadencijos kasmet apie tai kalba, pokyčių nematyti - tai patvirtina ir pastarasis Kauno tardymo izoliatoriaus pavyzdys. Tačiau akis bado dvejopi standartai, kaip reaguojama į tokius pranešimus.
„Girdėjau, kad izoliatoriuje buvo nupirkti auksiniai vandens maišytuvai. Nežinau, kuo jie skiriasi nuo auksinių šaukštų, kuriuos pirko Krašto apsaugos ministerija, bet dėl tų auksinių šaukštų Juozą Oleką prezidentė ragino trauktis iš ministro posto, - pernykštį skandalą priminė E. Bičkauskas. - Nežinau, kiek tiesos, kad Kalėjimų departamento vadovė yra prezidentės protežė - gal tokios yra visos į aukštus postus susodintos moterys, - bet iš tų rūmų nesigirdėjo nei raginimų trauktis, nei nusišalinti... Ir tokių atvejų galima visą krūvą priskaičiuoti, kai vienam įtarimai ir kaltinimai - kaip vanduo nuo žąsies, o kitam iš musės išpučiamas dramblys. Gerai, kad pati ministrė nusprendė tuos abu vadovus nušalinti, nes kaltas ar nekaltas, vis tiek gali kilti noras pridengti...“
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“