Seimas praėjusią savaitę priėmė Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kuriomis įvedama prievolė visas nukentėjusių ar liudijančių mažamečių ir nustatytais atvejais nepilnamečių apklausas vykdyti pasitelkus profesionalų psichologą ir tik specialiose patalpose.
- Kas konkrečiai ir kada keisis kalbant apie nepilnamečių apklausas? - „Vakaro žinios“ teiravosi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Juliaus SABATAUSKO.
- Seimo priimtose Baudžiamojo kodekso pataisose numatyta, kad psichologas privalomai turi dalyvauti, kai apklausiami mažamečiai nukentėjusieji ar liudytojai. Įstatymais nėra nustatyta, tačiau nusistovėjusi tokia teismų praktika, kad kaip mažamečiai įvardijami vaikai iki 14 metų.
Kai apklausiami nepilnamečiai, psichologas privalo dalyvauti, jei jie apklausiami dėl nusikaltimų gyvybei, sveikatai, seksualinio apsisprendimo laisvei, dėl įtraukimo į prostituciją ar panaudojimo pornografijai. Taip pat psichologas privalo dalyvauti apklausiant įtariamuosius ir kaltinamuosius, kai to prašo bet kuri iš proceso šalių ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar tokią apklausą inicijuoja pats teisėjas.
Priimtose pataisose numatyta, kad vaiko teisių apsaugos institucijos atstovai apklausoje gali dalyvauti stebėdami ją iš kitos patalpos, tačiau turi teisę užduoti klausimus ar pateikti prašymus - tiek tada, kai nepilnamečiai apklausiami kaip nukentėję ar liudytojai, tiek tada, kai apklausiami kaip įtariamieji ar kaltinamieji. Vaiko įstatyminiai atstovai - tėvai ar globėjai - apklausiant nukentėjusiuosius ar liudytojus galės dalyvauti tik tuomet, kai bus įsitikinta, kad jie nedarys poveikio vaikui.
- Kada šie pakeitimai įsigalios?
- Jie turi įsigalioti 2018 m. liepos 1 d. Tokia įsigaliojimo data numatyta pirmiausia todėl, kad tam šiemet nenumatyta pinigų. Kitas dalykas - mes aiškinomės galimybes psichologams įsitraukti dabar, iškart. Jų nėra. Šiuo metu visoje Lietuvoje turime tik 5 psichologus apygardų teismuose, kurie dalyvauja nepilnamečių apklausose.
Nukentėjusių vaikų per metus būna arti 3 tūkst., dar panašiai tiek ar net dvigubai - liudytojų, o dar įtariamieji, kaltinamieji. Tad apskaičiavome, kad apklausose galinčių dalyvauti psichologų prireiks maždaug 100. Jų darbo apmokėjimui pirmiausia turi būti skirtas finansavimas.
Kitas dalykas - tie psichologai turi būti atitinkamos specializacijos, specialiai parengti. Juk niekas nesikreipia į kardiologą, jei reikia taisyti dantis. Tas pats yra ir su psichologais - jie specializuojasi skirtingose srityse. Pavyzdžiui, šiuo metu 6 psichologai dirba policijos sistemoje padėdami pareigūnams po įvairių stresinių situacijų - jų specializacija tikrai kitokia.
- Finansavimas turės būti numatytas svarstant kitų metų biudžetą. Ar apskaičiuota, kiek tam reikės pinigų?
- Pradžioje buvo minimi maždaug 250 tūkst. eurų, tačiau manau, kad reikės gerokai daugiau. Kol kas suma nėra sukonkretinta.
- Privalomi bus ir specialūs apklausų kambariai nepilnamečiams. Kai kur, kiek žinau, jie jau yra įrengti. Jų pakaks ar tam taip pat reikės papildomų investicijų?
- Specialūs apklausų kambariai yra įrengti beveik visuose teismuose. Dabar nepilnamečių apklausos dažniausiai atliekamos tuose kambariuose, o įsigaliojus pataisoms jos visais atvejais turės būti atliekamos tuose kambariuose. Vyriausybė turės įvertinti jų poreikį ir atitinkamai numatyti finansavimą.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“