Praėjus daugiau nei trejiems metams, Konstitucinis Teismas paskelbė, jog valstybės tarnautojų ir teisėjų atlyginimai buvo sumažinti pažeidžiant Konstituciją. Jiems bus grąžinti prieš krizę taikyti atlyginimų koeficientai.
Įsigalios rudenį
Konstitucinis Teismas, išnagrinėjęs šešis pareiškėjų - Vilniaus apygardos administracinio teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo ir Vilniaus miesto apylinkės teismo prašymus, pripažino, kad teisinis reguliavimas, kuriuo dėl ekonomikos krizės sumažinti valstybės tarnautojų ir teisėjų pareiginės algos koeficientai, valstybės tarnautojų priedų už kvalifikacines klases, statutinių valstybės tarnautojų priedų už kvalifikacines kategorijas dydžiai, prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintai teisei gauti teisingą apmokėjimą už darbą.
Neprieštaravusiu Konstitucijai pripažintas įstatymas, kuriuo 2009 metų viduryje sumažintas bazinis dydis, taikomas teisėjų, valstybės pareigūnų ir valstybės tarnautojų atlyginimams apskaičiuoti.
Nutarime pažymėta, kad pareiginės algos koeficientai sumažinti neproporcingai - aukštos kvalifikacijos darbuotojams atlyginimai sumažinti panašiai kaip ir žemesnės kvalifikacijos darbuotojams.
Nutarime pabrėžta, kad nuo šio Konstitucinio Teismo nutarimo oficialaus paskelbimo dienos įsigalios iki ekonomikos krizės galioję nesumažinti valstybės tarnautojų ir teisėjų pareiginės algos koeficientai, valstybės tarnautojų priedų už kvalifikacines klases, statutinių valstybės tarnautojų priedų už kvalifikacines kategorijas dydžiai.
Šis nutarimas bus oficialiai skelbtinas 2013 m. spalio 1 d.
Skatino korupciją
Signataras, advokatas Egidijus Bičkauskas teigė, jog kiekviena valdžia, tiek valdančioji, tiek teisminė turi būti subalansuotos ir viena kitą atsveriančios.
„Teisėjas finansine prasme turi būti nepriklausomas ir turi būti toks, kuriam nereikėtų galvoti apie tai, kaip reikės gyventi ryt ar poryt. Kitu atveju dėl to ir atsiranda, taip sakant, papirkinėjimas. Valstybės pareigūnų atlyginimų nurėžimas yra apskritai negalimas“, - pabrėžė E.Bičkauskas.
Anot signataro, žmogus, dirbantis valstybės tarnyboje ar turintis teisėjo statusą, atitinkamai prieš eidamas dirbti tokį darbą planavo ir savo pajamas.
„Per galvą duočiau tiems, kurie nepagrįstai padidino tuos atlyginimus. Kalbu apie valstybę. Reikėjo pagalvoti prieš didinimą. Dabar buvo pažeisti jų teisėti lūkesčiai“, - konstatavo E.Bičkauskas.
Vytautas Rubavičius, filosofas:
Teisėjų reakcija yra išskirtinio socialinio sluoksnio reakcija. Jie tvirtindami, jog jiems atlyginimai sumažinti neteisėtai, iš dalies teisūs, tačiau jie neturėtų būti išskirtinė kasta prieš likusią valstybės socialinę dalį. Matome labai daug ir teismų sprendimų, ir įvairiausių instancijų teismų sprendimus, kurie nukreipti į jų pačių gerovę, jos didinimą ir apsaugojimą nuo globalizacijos bei kitų bėdų.
Bet kuriuo atveju mes matome išskirtinio sluoksnio veiklą. Dirbantiems pensininkams ar apskritai pensininkams jų pensijų negrąžino, kalbama tik apie tolimus ateities planus; ir tai kur ne kur. Bet va, teisėjams ir valstybės tarnautojams atlyginimai atstatomi jau rudenį.
Tie, kurie nustato teisines normas, akivaizdu, pirmiausia, pasirūpino savimi. O pasižiūrėjus į oligarchinį aparatą, tai matome, kaip jiems nieko negalima daryti ir kaip jie yra apsaugoti nuo bėdų, nuo socialinių grėsmių. Tokie interesai yra žeminantys valstybę ir visą konstitucinę sąrangą.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"