„Vakaro žinios" neseniai rašė, kad Laisvės partijos deleguotos teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos ir jos kolegės Seimo narės Morganos Danielės iniciatyva kaliniams būtų dalijami švirkštai ir adatos narkotikams susileisti. Tokiems siūlymams patekus į viešumą, jų kol kas atsisakoma, tačiau žengiamas kitas žingsnis. Nuo spalio į laisvę išeinantiems kaliniams bus dovanojami rinkiniai nuo narkotikų perdozavimo. Įkalinimo įstaigų darbuotojai svarsto, kam naudingi tokie valdžios siūlymai?
Teisingumo ministerijai pavaldus Kalėjimų departamentas neseniai pasidžiaugė, kad į laisvę išleidžiamiems priklausomybių turintiems nuteistiesiems siūlys vaistus nuo perdozavimo. „Kalėjimų departamentas nuo šių metų spalio 1 dienos sudarys galimybę į laisvę išleidžiamiems ir priklausomybių turintiems asmenims gauti naloksono rinkinius - vaistus nuo opioidų perdozavimo. Užsienyje ir Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad neretai narkotinių medžiagų perdozuoja neseniai laisvės atėmimo įstaigas palikę asmenys. Skubios pagalbos medikamentas - naloksonas - tokiais perdozavimo atvejais gali išgelbėti gyvybę", - skelbia departamentas.
Jo direktorius Virginijus Kulikauskas tikina, esą situacija bausmių vykdymo sistemoje dėl priklausomybių turinčių asmenų motyvavimo, gydymo ir reabilitacijos yra akivaizdžiai prasta, todėl būtini kompleksiniai sprendimai, paremti ekspertinėmis-praktinėmis įžvalgomis, o taip pat ir užtikrinti tvariu projektų finansavimu.
Iš kokių pinigų tai bus daroma? Žinoma, kad iš mokesčių mokėtojų kišenės. Kalėjimų departamentas jau pranešė, kad yra pasirengęs nuo spalio 1 d. finansuoti tokių naloksono rinkinių dalijimą jų pageidaujantiems laisvės atėmimo vietas paliekantiems asmenims. Ši iniciatyva yra bendra su Teisingumo ministerija aptariant ir įgyvendinant žalos mažinimo priemonių įgyvendinimą pataisos įstaigose.
Tokių iniciatyvų nesupranta sistemos darbuotojai, nes poreikio tam nėra. „Vakaro žinių" kalbinta Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas" pirmininkė Vita Subačiutė įtaria, kad tai gali būti kažkam naudinga. „Kodėl siūlant tokias iniciatyvas, niekas nepasidomi, ar leidžiami narkotikai šiandien dar yra populiarūs? Jie sudaro viso labo kelis procentus visų narkotikų, kuriuos vartoja kaliniai. Net greitosios medikai žino, kad tai nereikalinga iniciatyva, nes heroinas nėra populiarus. Šiandien tai jau laikoma prabangos narkotiku.
Kalinys, išėjęs į laisvę ir gavęs švirkštą su naloksonu, greičiausiai neskubės pirkti brangaus narkotiko, kad galėtų panaudoti šį priešnuodį. Man atrodo, kad ši iniciatyva yra valstybės pinigų švaistymas", - svarsto V.Subačiutė.
Ji pasakoja, kad dirbant įkalinimo įstaigoje, per pastaruosius aštuonerius metus nė karto medikams neprireikė naloksono rinkinių. Pasak V.Subačiutės, tai rodo, kad ši priemonė šiandien yra mažai aktuali. „Per visą šį laiką nebuvo nė vieno perdozavimo opiatais, kad reikėtų gaivinti kalinį, leidžiant naloksoną.
Jau keletas metų, kaip įstaigos viduje nenustatyta ŽIV atvejų. Tačiau viešojoje erdvėje Seimo narė M.Danielė vis skelbia, kad įkalinimo įstaigos yra infekcijų židiniai. Kai paklausiau, kokiais skaičiais ji vadovaujasi, tonas sušvelnėjo.
Nesuprantu, kaip kuriamos tokios iniciatyvos. Ar valdžios atstovai nežino, kokia yra situacija? Mes dirbame daug metų sistemoje, matome situaciją geriausiai, bet niekas su mumis nesitaria", - stebisi Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas" pirmininkė.
Ji įtaria, kad už tokių iniciatyvų gali slėptis finansiniai interesai: „Kaip ir švirkštų dalijimas - jis taip pat, matyt, kažkam finansiškai naudingas. Kitaip paaiškinti tokių iniciatyvų aš negaliu."
Komentuoja reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas" įkūrėjas ir vadovas Marijus BALČIŪNAS:
Tokia iniciatyva, kaip ir švirkštų dalijimas, yra didžiausia kvailystė. Pradėkim nuo to, kad įkalinimo įstaigose negali būti narkotikų, kaliniai negali vartoti kvaišalų. Švirkštų dalijimo iniciatyva - tai tarsi signalas, kad mes nuleidžiame rankas ir pripažįstame, jog pralaimėjome kovą su kvaišalais. Taip paskatiname dar labiau vartoti. Reikėtų ne švirkštus dalinti, o stiprinti kontrolę, įgyvendinti prevenciją ir švietimą.
Švirkštų dalijimas yra didžiausias absurdas. Tai tik padidintų priklausomų žmonių skaičių įkalinimo įstaigose. Nesuprantu, kaip galima apie tai galvoti. Kalėjime žmonės atlieka bausmes, ten turi būti visiškai saugi aplinka.
Kaip ten patenka narkotikai? Apie tai reikėtų kalbėti.
Kaliniai tikrai neišmes švirkštų, jie yra saugomi ir keliauja per visą kalėjimą. Tai tik padidina infekcinių ligų plitimo riziką. Pas mus besigydantys žmonės pasakoja, kad kalėjime vienu švirkštu naudojasi 20-30 kalinių.
Nesuprantu, kaip galima net kalbėti apie tokius siūlymus. Dirbame metai iš metų, dedame milžiniškas pastangas, kad žmonės reabilitaciją įveiktų ir pagytų, o valdžios atstovai neva nesąmoningai skatina juos vartoti. Girdint tokias iniciatyvas, ima atrodyti, kad jie visiškai nesuvokia situacijos. Arba jiems iš tiesų nerūpi įkalinimo įstaigose esantys žmonės. Gal taip tik siekiama jų palankumo ir balsų per rinkimus.
Galų gale, kiekvieną švirkštą, kiekvieną naloksono rinkinį kažkas gamina ir tiekia. Kažkam tai finansiniai interesai? Kitaip to paaiškinti negaliu.
Kaip ir metadono dalijimas įkalinimo įstaigose. Metadonas - legalus narkotikas. Jis per kelerius metus nužudo žmogų. Žmogus ištinsta, organai pradeda pūti ir jis miršta. Tai yra baisiau nei paprastas narkotikas, bet už to stovi dideli pinigai. Be to, žmogaus pasąmonėje susiformuoja vaizdinys, kad jeigu metadoną duoda valdžia, vadinasi, čia - nieko blogo. O kad žmogus taps vergu, kuris niekada daugiau negalės atsikratyti šios priklausomybės, niekas nekalba.
Kaip ir apie tai, kad mažai reabilitacijos centrų nori priimti žmones, dalyvaujančius metadono programoje. Nes priklausomybės nuo metadono išgyti beveik neįmanoma.
Siūlyčiau valdžios atstovams, prieš teikiant tokias iniciatyvas, nuvykti prie Vilniaus priklausomybės ligų centro ir pažiūrėti, kokie žmonės vaikšto į metadono programas... Gal tas padės suprasti, kokia yra reali situacija.