Vilniaus Pilaitės mikrorajone, šalia Pilaitės gimnazijos esančių namų gyventojai vieną rytą atsibudę buvo tiesiog apstulbinti. Šalia gimnazijos esantis stadionas buvo aptvertas statybine tvora, o stadiono teritorija išrausta, išgriauti treniruokliai, iškirsta dalis medžių. Žmonės sakė kažką girdėję apie numatomus darbus, tačiau niekas tiksliai nieko nežinojo. Su Pilaitės bendruomene Vilniaus miesto savivaldybė nesitarė, jų neinformavo apie rengiamą projektą ir juo labiau - nederino.
Žmonės sunerimę
Išknaisiotas stadionas anksčiau buvo itin populiari gyventojų poilsio vieta. Čia nuolat žaisdavo vaikai, ateidavo pabėgioti ar pasivažinėti dviračiais daugelis gyventojų, ypač vyresnio amžiaus žmonės. Iš pirmo žvilgsnio šis savivaldybės įgyvendinamas ir Švietimo ministerijos didžiąja dalimi finansuojamas projektas rekonstruoti gimnazijos sporto aikštyną gal ir būtų puikus sumanymas. Jei ne vienas bet...
Čia ketinama pastatyti futbolo stadioną su pripučiamu stogu, įrengti universalią krepšinio ir tinklinio aikštelę, šuoliaduobę ir dar daug ką. Kadangi futbolo aikštelė, kuri žiemą bus uždengiama pripučiamu kupolu, yra mokyklos teritorijoje, ja galės naudotis mokiniai. Tačiau - tik iki 16 val. Po to, kaip „Vakaro žinioms“ sakė mokyklos direktorius Zotikas Popovas, administravimą perims savivaldybė. „Manau, nuomos, organizuos futbolo varžybas. Gyventojai tikriausiai į ją - bent jau nemokamai - negalės patekti“, - sakė direktorius.
Pilaitės bendruomenės pirmininkė Janina Gadliauskienė teigė, kad gyventojai sunerimę. Iš jų atimta poilsio erdvė. Argumentuojama, kad jei nori pasivaikščioti, pabėgioti, galima nueiti į netoliese esantį Salotės miškelį. Tačiau jame jau irgi nebėra taip jauku, kaip buvo. Ten statomi valymo įrenginiai, pažeista greta tekančio Sudervės upelio vaga. Pasak J.Gadliauskienės, darbai turėjo būti vykdomi ne arčiau kaip dvidešimt metrų nuo upelio, tačiau, kai ten lankėsi „Vakaro žinios“, burzgiantys ekskavatoriai vargu ar nuo jo toliau kaip 7-8 metrai.
Jau nekalbant apie tai, kad bendruomenei neteikiama jokia informacija apie projektą, juos baugina neaiškios žinios apie būsimą kupolą. Žiemą jis visiškai užstotų šviesą greta esantiems namams. Gyventojai girdėjo, kad kupolas būsiąs 8 metrų aukščio. „Vakaro žinioms“ pavyko sužinoti, kad planuojamas net 19 metrų aukščio kupolas. „Jei toks planas būtų įgyvendintas, gyventume kaip rūsyje. Medžiai, kuriuos patys sodinome, jau iškirstii“, - rodė greta stadiono gyvenantis Zigmantas Maceikianecas. Hipertonija sergantis pensininkas sakė vakarais nuolat čia ateidavęs pabėgioti. Išgirdęs gandus, kas čia planuojama, sakė vos neatsidūręs ligoninėje. „Sako, kad galima eiti bėgioti greta esančios mokyklos stadione. Tačiau ten aptverta, negi lipsiu per tvorą“, - skundėsi vyriškis.
Pilaitėje gyvenanti Dalia Taritienė piktinosi. „Man ausį rėžia pavadinimas „miegamieji rajonai“. Mes ne miegame čia, mes čia gyvename. Norime čia ilsėtis. Tokia teisė atimama. Kažkada apsigynėme nuo ketinusių iškirsti miškelį ir įrengti golfo laukus. Bet po to nespėjome apsidairyti, kai dalį miškelio iškirto. Prie netoli esančio Gilužių ežero lipdo tokius nedidelius namelius. Vieną prie kito. Ten visiškai nepalikta žalumos. Į juos kraustosi jauni žmonės. Kaip jie augins vaikus, kur jie žais? Be to, ten labai siaura gatvelė, beveik be šaligatvių, vaikams ten pavojinga“, - savivaldybės veiksmų rezultatus vardijo moteris.
Nesitarti su gyventojais - nenormalu
Į susitikimą su gyventojais atvykęs Seimo narys Kęstutis Bacvinka „Vakaro žinioms“ teigė, kad gyventojai į jį kreipėsi iš karto po to, kai per naktį stadionas buvo žaibiškai aptvertas ir pradėti darbai. „Jau parengėme užklausą savivaldybei. Tačiau viena aišku: tai, kad su gyventojais nebuvo tartasi, klausta jų nuomonės, - nenormalu“, - teigė Seimo narys.
Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento Sporto skyriaus vedėjas Evaldas Martinka savo atsakyme teigė, kad stadione tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku tilps apie 1000 mokinių. Futbolo aikštėje planuojama įrengti 300 sėdimų vietų. Vadinasi, planuojama, kad čia plūs žiūrovai. Po minėtosios 16 val. Žinoma, ne už dyką. Tačiau jis niekaip nepakomentavo, kodėl sprendžiant tokį svarbų klausimą bendruomenė paliekama nuošalėje. Žmonės baiminasi ne tik kupolo aukščio. Jei stadionas bus nuomojamas, tikėtina, kad jame vyks ne tik futbolo rungtynės, bet ir koncertai. O tai reiškia nemenką triukšmą.
Užtat liberalų atstovas, savivaldybės vicemeras Linas Kvedaravičius - daugiau negu entuziastingas.
Viešojoje erdvėje galima rasti jo šių metų birželio 1 d. išreikštą raginimą „išjudinti miestą kartu“. Vicemeras giriasi, kad per pastaruosius dvejus metus sutvarkyta 20 mokyklų stadionų ir sporto aikštynų bei 27 sporto aikštelės. „Nė neketiname sustoti - šiemet bus atnaujinta dar 10 mokyklų stadionų ir sporto aikštynų. <...> Sutvarkytos sporto aikštelės viešosiose erdvėse suteiks galimybę žaisti krepšinį bei kitaip sportuoti moksleiviams ir jaunimui“, - rašo L.Kvedaravičius. Kitiems, vadinasi, nesuteiks - atgyvenote jau savo, tad tupėkit namuose. Bet tiek to. Knieti paklausti kitko: ar visur tie tvarkymai buvo atliekami juos nuslepiant nuo gyventojų?