Finansų ministras Vilius Šapoka vakar paskelbė, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkui Dainorui Bradauskui už tarnybinius nusižengimus skiriama griežčiausia priemonė - atleidimas iš darbo. Tarnybinis tyrimas esą parodė, kad jis su koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu aptarinėjo mokesčių vengimo schemas, teikė slaptą informaciją ir t.t. Ir - galimai už kyšius. Tačiau V.Šapoka akcentavo, kad baudžiamosios bylos nėra, nes tam trūksta įrodymų. Bet atleisti iš darbo, pasirodo, galima ir be jų.
Finansų ministro sudaryta komisija vakar baigė VMI viršininko D.Bradausko galimo tarnybinio nusižengimo tyrimą, kuris pradėtas sausio 4 d. gavus Specialiųjų tyrimų tarnybos raštą, ir pateikė išvadas.
Jose rašoma, kad komisija, atsižvelgusi į D.Bradausko einamų pareigų statusą, svarbą ir įtaką ugdant bei formuojant visuomenės požiūrį į sąmoningą ir savanorišką mokesčių mokėjimą, į VMI kaip institucijos misiją ir paskirtį Lietuvos valstybėje, į padarytų pažeidimų pobūdį, trukmę, formą, pavojingumą, sistemingumą, kilusias pasekmes, kaltės formą, į rezonansą visuomenėje dėl padaryto tarnybinio nusižengimo, siūlo jam skirti griežčiausią tarnybinę nuobaudą - atleidimą iš pareigų.
„Pasirašiau įsakymą, kuriuo D.Bradauskas atleidžiamas iš VMI viršininko pareigų. Esu įsitikinęs, kai iš valstybės tarnybos bus išvalyti korupciniais ryšiais, valstybės interesų nepaisymu pasižymėję valstybės tarnautojai, Lietuva turės geresnę ateitį“, - teigė V.Šapoka.
Komisijos tyrimas esą patvirtino įtarimus, kad D.Bradauskas šiurkščiai pažeidė tarnybines, teisines, etines ir moralines normas naudodamasis savo tarnybine padėtimi, teikdamas draudžiamą skleisti informaciją apie mokesčių mokėtojus, privačiai derindamas VMI veiksmus su suinteresuotomis verslo struktūromis.
„Stulbina ne tik atvirai valstybės interesus menkinantys tokios svarbios įstaigos vadovo veiksmai, pataikaujant tyrime minėtoms verslo grupėms, bet ir pokalbiuose su jų atstovais naudojamas valstybės vadovus niekinantis kriminaliniam pasauliui būdingas žargonas. Ne mažiau stebina ir pono Bradausko gynybinė pozicija, viešai meluojant apie komisijos tirtų jo kontaktų su minėtomis verslo struktūromis pobūdį“, - dėstė finansų ministras.
Jo teigimu, „protekcionizmas, neformalių santykių pagrindu dalijamos privilegijos ir išimtys valstybės tarnyboje negali būti toleruojami, VMI, kurios veiksmus paveikti sau naudinga linkme nori daugybė interesų grupių, privalo būti visiškai atspari tokiam spaudimui, o jos vadovų veiksmai nekelti nė mažiausių įtarimų abejotinais ryšiais“.
Skelbiama, kad tarnybinio tyrimo metu nustatyta, esą D.Bradauskas, eidamas tarnybines pareigas, ne darbo vietoje darbo dienomis ir darbo metu sistemingai ir kryptingai susitikinėjo su koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu R.Kurlianskiu, aptarinėjo mokesčių vengimo schemas ir kitus su mokestiniais patikrinimais susijusius klausimus, nors tuo pat metu VMI vykdė „MG Baltic“ ir jos akcininkų patikrinimus. Esą viename iš susitikimų, kuriame aptarinėti VMI atlikti ir atliekami veiksmai, D.Bradauskas atskleidė tik mokesčių administratoriui žinomą informaciją apie įmonės akcininkus, informavo apie dar vienos pageidautos įmonės mokestinio tyrimo eigą.
Finansų ministerija inicijuos VMI mokestinių patikrinimų antikorupcinę analizę ir vertinimą, po jų bus parengtos atitinkamos korupcijos užkardymo priemonės.
Paklaustas, ar D.Bradauskui viskas baigsis atleidimu, o gal jo laukia ir baudžiamoji byla, V.Šapoka paaiškino, esą D.Bradausko nutekinta informacija pakenkė VMI darbui ir vykdomiems tyrimams, bet „iš esmės“ trūksta įrodymų dėl tokio elgesio taikyti Baudžiamąjį kodeksą.
„Jeigu būtume galėję teisiškai baudžiamojo proceso kontekste kvalifikuoti, kad tai yra veika, kuri turėtų būti baudžiama pagal Baudžiamąjį kodeksą, tą klausimą būtume kėlę“, - sakė V.Šapoka.
Ministras ne kartą pakartojo, kad VMI viršininkas užsiėmė korupcine veikla. „Vakaro žinioms“ pasiteiravus, ar yra įrodymų, kad D.Bradauskas už nusižengimus gavo ką nors, ministras tai paneigė.
„Tokių požymių galima įžvelgti. Manau, kad galėčiau apsiriboti tik tokiu komentaru“, - sakė V.Šapoka.
STT tolesnių veiksmų imtis irgi neketina.
Pats D.Bradauskas kategoriškai neigia savo kaltę ir žada savo garbę bei orumą ginti teisme. Jis stebisi, kad žmogų iš darbo galima atleisti tik dėl kažkokių pokalbių.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"