Seimas Valdo Rakučio istorijoje netrukus turėtų dėti tašką. Greičiausiai tokį, kokį nurodė svetimų valstybių ambasadoriai ir nuolat pasipiktinimą reiškianti ponia Faina Kukliansky. Nes naivu tikėtis, jog konservatorių ir visokių pakraipų liberalų valdomas Seimas turėtų stuburą ir galėtų užjūrio bei saviems ponams ir ponioms pasakyti, jog į Lietuvos istorijos klausimus kaip nors atsakysime patys. Nors, žinoma, Seime yra parlamentarų, išdrįsusių pasakyti, jog prieš vieną solidžiausių mūsų istorikų buvo organizuotas aršus puolimas.
Seimo nariai balsuos dėl atstatydinimo
Parlamentaras profesorius Valdas Rakutis, Holokausto aukų atminimo dieną pasirodžiusiame straipsnyje norėjęs įdėmiau pažvelgti į gilumines tragedijos priežastis, tol buvo plakamas ir smerkiamas ne tik svetimų valstybių ambasadorių, Lietuvos bei kitų šalių žydų bendruomenių, bet ir savų partiečių konservatorių, kai kurių kolegų Seime, kol viešai nepareiškė apie atsistatydinimą iš Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininko pareigų.
Tiesa, pagal Seimo statutą, jo atsistatydinimo faktas bus įtvirtintas tik Seimui priėmus atitinkamą nutarimą. Tad kovo 10-ąją pradedantys pavasario sesiją Seimo nariai kažkurią dieną turėtų balsuoti, ar pritarti V.Rakučio atsistatydinimui iš komisijos pirmininko pareigų.
Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos narė Rima Baškienė, paklausta, kaip vertina V.Rakučio atsistatydinimą, sakė: „Jis reagavo į kritiką. V.Rakučio pareiškimas tikrai netinkamą dieną buvo paviešintas, nors niekas nepaneigs, kad visose tautinėse grupėse visokių žmonių buvo. Kadangi į jo pareiškimą buvo stipri reakcija, natūralu, kad žmogus ieškojo išeities. Pradžioje dar bandęs aiškinti, ką norėjęs pasakyti, vėliau nusprendė to nebedaryti. Jis nuėjo lengvesniu keliu - tiesiog pasakė: atsistatydinu."
Pasak R.Baškienės, ji profesorių vertina kaip aukštos kultūros žmogų, tikrą savo srities specialistą, norintį gilintis, gebantį administruoti ir planuoti Valstybės atminties komisijos darbą. „Supratau, kad jis gali daug gerų darbų toje srityje padaryti, nes V.Rakučio asmenyje mačiau puikų vadovą, visus telkiantį ir tinkamai organizuojantį komisijos veiklą. Jo praradimas komisijai tikrai būtų didelis nuostolis", - sakė parlamentarė.
Ar komisijos nariai palaikė savo pirmininką? „Jei žmogus padaro klaidą, vertini, apgailestauji, bet sprendimą - įrodyti savo poziciją ar pasitraukti - priima konkretus asmuo. Manau, kad komisijoje V. Rakutis turi palaikymą, nes daugelis pajautė tai, apie ką kalbėjau - jo gebėjimą organizuoti, kompetenciją", - sakė R.Baškienė.
O paklausta apie kalbas, jog Valstybės atminties komisijos pirmininku gali tapti Emanuelis Zingeris, parlamentarė sakė, jog apie tai kalbėti per anksti: „Pirmiausia turime sulaukti Seimo balsavimo ir nutarimo pritarti ar nepritarti kolegos Rakučio atsistatydinimui."
Holokausto ir Kaniūkų žudynių tabu
Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Jovaiša, paklaustas, kaip į susidariusią situaciją reaguoja komisijos nariai, sakė: „Kiekvienas turi savo nuomonę, supratimą apie tai, kas įvyko Holokausto minėjimo dieną. Praėjusiame komisijos posėdyje Valdemaras Valkiūnas išsakė nuomonę, jog V. Rakutis yra nepelnytai puolamas. Tad buvo nuspręsta šį klausimą svarstyti kitame komisijos posėdyje."
Kalbų apie svarstomą E.Zingerio kandidatūrą E. Jovaiša sakė negirdėjęs. „Ką apie tai manau? Galiu pasakyti tik savo reakciją - jei tai būtų padaryta, labai nustebčiau", - sakė jis.
O paklaustas, ar dabartinė Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija ir Seimas galėtų svarstyti Kaniūkų kaimo žudynių klausimą, kai 1944-ųjų sausį raudonieji partizanai, kurių daugumą sudarė iš Vilniaus ir Kauno getų pabėgę žydai, iššaudė ir sudegino visą kaimą, net moteris ir vaikus, ir kodėl bet kokie bandymai išsiaiškinti apie šį sovietų partizanų nusikaltimą nutraukiami teiginiais, jog tai yra puolimas prieš antinacinį judėjimą, prieš holokausto aukas, E.Jovaiša atsakė:
„Nesiimu vertinti, ar šis Seimas gali tai padaryti, tiesiog sakau savo nuomonę. Žaizda, kuri padaryta žydų tautai, yra neapskaičiuojama, neužgyjanti. Mes suprantame tos tragedijos mastą. Ir lietuvių tauta, ypač dabartinės kartos, stengiasi, kad ši tragedija būtų įprasminta lietuvių tautos sąmonėje. Bet kita pusė turi suprasti ir mus, lietuvius, nes negalima matyti vieną pusę, o kitos - nematyti. Sveikas protas sako: jei mes norime tiesos, turime išsakyti savo skaudulius, nes geriau juos žinoti ir susitaikyti su istorine realybe, negu sąmoningai tylėti, užgniaužti ar dar kaip kitaip maldyti žmonių norą žinoti. Mano giliausiu įsitikinimu, tai nėra kokie nors pasikėsinimai prieš holokausto aukas. Tokie skaudūs dalykai turi būti svarstomi, jie gali ir turi būti Valstybės istorinės atminties komisijos dienotvarkėje."
Interviu
- Kaip vertinate profesoriaus Valdo Rakučio atsistatydinimą? Kokios nuotaikos komisijoje? - „Vakaro žinios" paklausė Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos nario Valdemaro VALKIŪNO.
- Kėliau klausimą, nors buvo ir prieštaraujančių, kad komisijoje reikia ištirti, kas įvyko, nes aš įžvelgiu psichologinį spaudimą profesoriui V.Rakučiui - jis buvo spaudžiamas atsistatydinti iš komisijos pirmininko pareigų. Niekas nepaneigs, kad jis yra puikus istorijos specialistas, Lietuvos patriotas. Manau, jog Valstybės istorinės atminties komisijai ir turi vadovauti toks žmogus, atstovaujantis lietuvių tautai. Nes lietuviškumas, istorinė atmintis yra mūsų pamatinė vertybė. Ir mes negalime leisti ištrinti mūsų atminties, ką kai kas ir bando daryti - suniveliuoti, pakeisti tas vertybes, kuriomis mes gyvenome. Tai klasikiniai destruktyvių jėgų instrumentai. Todėl negalime leisti, kad toks žmogus, kaip V.Rakutis, būtų žeminamas. Jis buvo nepagrįstai apkaltintas, apmeluotas, todėl ir turime tai išsiaiškinti, nes tokie precedentai neturi būti taip lengvai praleidžiami. Komisija nubalsavo, kad būtų svarstomos V.Rakučio puolimo, atsistatydinimo aplinkybės.
Dar nebuvo kito mūsų posėdžio, bet buvo norinčių jį, švelniai sakant, praleisti. Kai kėliau tą klausimą, komisijoje diskutavome gana ilgai, nes Tėvynės sąjungai ir jos sparnui priklausantys komisijos nariai ne tik nebandė apginti savo kolegos, bet stengėsi jį eliminuoti. Man tai sukėlė daug klausimų, kai savi jau „šaudo" į savus.
- Tad ar apskritai įvyks toks V.Rakučio puolimo aplinkybių svarstymas komisijoje, Seime?
- Svarstysime, jeigu komisijos posėdis nebus „numuilintas" dėl valdančiųjų ar kitų destruktyvių jėgų įtakos. Turime aiškintis, kas yra kas. Tauta turi žinoti. O mes privalome apginti savo idėjinius žmones ir negalime vadovautis kažkieno įnoriais.
- Tik klausimas, ar Seimo stuburas pakankamai tvirtas tai padaryti?
- Parodys laikas. Bet akivaizdu, kad situacija dabar Lietuvoje yra tokia - mūsų vertybes bandoma pakeisti pseudovertybėmis. Tai turime įžvelgti, atpažinti ir tam pasipriešinti.
- Sklando kalbos apie E. Zingerio kandidatūrą į Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininko vietą. Bandysime įtikti poniai Fainai Kukliansky?
- Jei tai įvyktų, būtų didžiausia nesąmonė, smūgis į nugarą. E. Zingeris man nekelia pasitikėjimo - kažkas už jo veiksmų, elgesio slypi. Ir neaišku, kas jam vadovauja.