Ketvirtadienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pripažino, jog pernai spalį vykusių Seimo rinkimų metu premjero brolis Danas Paluckas skleidė socialdemokratų Gintauto Palucko ir Algirdo Pieniutos politinę reklamą ir taip šiuo kandidatus parėmė nepiniginėmis aukomis.
Kaip nurodo VRK, tikrinant Seimo rinkimų politinės kampanijos dalyvių duomenis dėl paskleistos politinės reklamos, atkreiptas dėmesys į keleto apygardų rinkimų komisijų pranešimus apie G. Palucko ir A. Pieniutos išorinę politinę reklamą. Nurodoma, kad pastaroji reklama skleista ant automobilio Mercedes-Benz Spinter – ant jo buvo įrengti 3 LED ekranai. Apygardų rinkimų komisijos buvo sulaukę pranešimų, jog pastarasis automobilis buvo statomas Utenoje bei Vilniuje, nesuderinus su stovėjimo aikštelių savininkais.
A. Pieniuta šią paslaugą dėl politinės reklamos skleidimo buvo deklaravęs už, VRK vertinimu, neįprastai mažą kainą – 50 eurų. Pastaroji sutartis sudaryta su G. Palucko broliu D. Palucku.
Tuo metu pats G. Paluckas analogiškos sutarties su artimuoju nebuvo deklaravęs.
Ministro pirmininko šeimos narys D. Paluckas atsakymuose VRK nurodė, kad politinės reklamos paslaugą jis teikė tik A. Pieniutai ir broliui. Sutartis su Karšuvos apygardoje kandidatavusiu A. Pieniuta siekė 50 eurų, o su Utenos vienmandatėje išsikėlusiu G. Palucku – 100 eurų.
„Karšuvos apygardoje buvo pravažiuota 2 kartus, o Utenos apygardoje apsilankyta gal 4 kartus po pusdienį. Vilniuje per miestą pravažiuota gal 2 ar 3 kartus ir konkrečioje vietoje 3 ar 4 pusdienius stovėta prie Gariūnų „McDonaldo“ aikštelėje (turtėjau ten reikalų ir pasinaudojau proga pareklamuoti bičiulius)“, – atsakymuose VRK nurodė D. Paluckas, nurodydamas, jog automobilį buvo išsinuomojęs savo reikmėms.
Klausiamas, kodėl nedeklaravo politinės reklamos sklaidos įkainių ir sąlygų – kaip tai numato galiojanti tvarka – D. Paluckas nurodė, jog nėra viešosios informacijos rengėjas ar skleidėjas.
„Mano veikla nėra susijusi su reklamos gamyba, nei su jos skleidimu. Būčiau paskutinis žmogus žemėje, jeigu nebūčiau pagelbėjęs savo broliui rinkimuose. Rinkimų kodekse yra išimtys, pagal kurias nei partijos nariai, nei kandidato šeimos nariai nėra tie savanoriai, kurių darbą privaloma deklaruoti ir tų savanoriškų darbų nereikia vertinti pinigine išraiška. Jeigu neteisingai supratau Rinkimų kodekso nuostatas, labai dėl to apgailestauju“, – komisijai raštu teigė G. Palucko brolis.
Savo ruožtu Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) rinkimų koordinatorė Lijana Kairienė VRK nurodė, jog kampanijos iždininkės nepasiekė G. Palucko ir D. Palucko sutartis dėl politinės reklamos. Be to, anot jos, sutartyje numatytos tik kuro išlaidos – 100 eurų. Ji taip pat aiškino, jog D. Palucko teiktų paslaugų nereikėtų vertinti ir lyginti su rinkos kainomis.
„Danas Paluckas nėra rinkos dalyvis (jo veikla yra savanoriška ir nedeklaruotina kaip savanoriški darbai, kadangi jis yra ne tik LSDP narys, bet ir Gintauto Palucko šeimos narys), todėl vertinti, ar ši paslauga atitinka rinkos kainą, yra nekorektiška“, – aiškino L. Kairienė.
VRK duomenimis, G. Palucko reklama skleista 10 kartų – Pagėgiuose, Utenoje ir Vilniuje – 44,5 valandas. Todėl šios reklamos vertė, komisijos skaičiavimu, siekia per 3,4 tūkst. eurų. Todėl ši suma, VRK sprendimu, pripažinta kaip D. Palucko nepiniginė auka G. Paluckui.
Tuo metu A. Pieniutos politinė reklama skleista bent du kartus – Pagėgiuose ir Jurbarke – vieną valandą. Todėl pagal apskaičiuotus įkainius reklamos vertė siekia per 77 eurus. Todėl maždaug 27 eurai pripažinti kaip nepinigine D. Palucko auka A. Pieniutai.
VRK pastebi, jog kandidato artimieji gali būti laikomi kampanijos savanoriais ir nedeklaruoti atliekamų darbų. Tačiau savanoriškais darbais nelaikoma tokia veikla, už kurią įprastai asmuo gautų užmokestį – todėl D. Palucko skleista politinė reklama turėjo būti registruota kandidatų žiniaraštyje kaip suteikta nepiniginė auka.
Pernai spalį vykusiuose Seimo rinkimuose nei G. Paluckui, nei A. Pieniutai nepavyko iškovoti parlamentaro mandatų vienmandatėse apygardose – abu kandidatai nepateko į antruosius turus. Tačiau premjeras G. Paluckas pateko į Seimą per daugiamandatį sąrašą, A. Pieniuta posto parlamente neiškovojo.