Valstybės saugumo departamentas (VSD) ketina surengti mokymus ne tik Seimo nariams, kad jie suprastų žvalgybinę veiklą, bet ir jų padėjėjams.
VSD direktorius Darius Jauniškis po susitikimo su Seimo Pirmininku Viktoru Pranckiečiu sakė, kad visiems naujos kadencijos parlamentarams išduoti leidimai dirbti su slapta informacija.
"Kiek man yra žinoma, tai nebuvo jokių abejonių kažkam neduoti, kiek žinau, tas procesas dar nėra pilnai pasibaigęs", - žurnalistams sakė D. Jauniškis.
Per ankstesnį VSD vadovo ir Seimo Pirmininko susitikimą, įvykusį gruodį, sutarta, kad VSD surengs mokymus Seimo nariams, kad jie suprastų žvalgybinę veiklą. Tačiau po antradienį įvykusio susitikimo šį asmenų ratą ketinama išplėsti.
"Kalbėjome apie padėjėjų edukaciją ir informavimą, kaip reikėtų apsaugoti Seimo narius galbūt nuo įtakos. Ir tuos pačius padėjėjus, kad jie atpažintų grėsmes", - teigė D. Jauniškis.
Nors, pasak D. Jauniškio, kol kas dėl to nesulaukta skundų, bet grėsmių esą yra visą laiką, todėl VSD visuomenę šviečia informaciniais klipais.
Kad VSD mokymai praverstų ne tik Seimo nariams, bet ir jų padėjėjams, manė ir V. Pranckietis.
"Ir Seimo narių padėjėjams galima taip pat pateikti informaciją (...), kiek reikia žinoti, kiek į aplinką kalbėti, kiek nekalbėti. Kad būtų galima gyventi ramiau", - sakė Seimo Pirmininkas.
Pagrindine grėsme Lietuvai šiuo metu VSD direktorius įvardijo Rusiją, jos karinį pavojų bei skleidžiamą propagandą, tačiau šią dezinformaciją esą pakankamai dekonstruoja tam tikros atsakingos institucijos. Tačiau D. Jauniškis pripažino, kad trūksta visa tai sujungiančio valdymo centro, bendro požiūrio. Tiesa, Krizių valdymo centro idėją puoselėja naujoji Vyriausybė.
"Tai čia, ko gero, būtų ta būtent geroji žinia ir geras darbas padarytas, kur būtų galima tą informaciją koncentruoti, daryti išvadas, dekonstruoti ir žiūrėti, kokių veiksmų imtis", - teigė VSD direktorius.
Tai, kad JAV Lietuvoje dislokavo savo specialiąsias pajėgas ir CŽV pareigūnus, D. Jauniškis siejo apskritai su paaštrėjusia saugumo situacija regione, o ne tik su saugumo padėtimi Lietuvoje, kur taip pat stiprinami šalies gynybiniai pajėgumai.
"Aš manau, kad regione saugumo situacija paaštrėjusi, taip pat ir Rusija demonstruoja tą, ko gero, isteriškai organizuodami savo mokymus ir transliuodami tas žinias ir kaltindami Baltijos šalis kažkokia rusofobija, paranoja ir kitais dalykais. Manau, to dalyko niekas nepaneigs. O tas dislokavimas, matyt, yra tiesiog griežtas atsakas, kad NATO ir kitos šalys nesitaikstys su Rusijos agresija šitame regione. Tai čia turbūt sveikintinas dalykas", - sakė jis.
Šalia Rusijos grėsmės D. Jauniškis taip pat įvardijo terorizmą. Anksčiau D. Jauniškis yra minėjęs, kad į Lietuvą dėl galimų sąsajų su terorizmu nebuvo įleisti tam tikri pabėgėliai. Antradienį jis patikino, kad tokių asmenų, kuriuos dėl šios priežasties atsisakyta įleisti į šalį, nebuvo daug.
VSD vadovas JAV specialiųjų pajėgų dislokavimą vadina griežtu atsaku Rusijos agresijai
Jungtinių Valstijų specialiųjų pajėgų dislokavimas Lietuvoje yra griežtas NATO ir kitų šalių atsakas į Rusijos agresiją regione, teigia Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis.
"Aš manau, kad regione saugumo situacija paaštrėjusi, taip pat ir Rusija demonstruoja tą, ko gero, isteriškai organizuodami savo mokymus ir transliuodami tas žinias ir kaltindami Baltijos šalis kažkokia rusofobija, paranoja ir kitais dalykais. Manau, to dalyko niekas nepaneigs. O tas dislokavimas, matyt, yra tiesiog griežtas atsakas, kad NATO ir kitos šalys nesitaikstys su Rusijos agresija šitame regione. Tai čia turbūt sveikintinas dalykas", - sakė jis po susitikimo su Seimo Pirmininku Viktoru Pranckiečiu.
Krašto apsaugos ministerijos (KAM) viešųjų ryšių skyrius Eltai teigė, kad JAV Specialiųjų operacijų pajėgų karių buvimas Lietuvoje yra viena iš atgrasymo priemonių ir ilgalaikio glaudaus bendradarbiavimo su JAV pajėgomis formų.
"Po Krymo aneksijos pablogėjus saugumo situacijai regione, JAV buvo pirmoji, kuri skyrė papildomas saugumo patikinimo priemones Baltijos šalims.(...) JAV ir Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų bendradarbiavimas grindžiamas bendrų įsipareigojimų kolektyvinei gynybai stiprinimu bei saugumo situacijos regione užtikrinimu", - teigiama KAM komentare.
Ministerijos viešųjų ryšių skyriaus teigimu, JAV specialiųjų operacijų pajėgų kariai kartu su kolegomis iš Lietuvos dalyvauja įvairiuose dvišaliuose ir daugiašaliuose kariniuose renginiuose bei pratybose visoje Lietuvoje ir regione.
"Visa tai padeda gerinti tarpusavio sąveiką, stiprinti gynybinius gebėjimus ir rodo tvirtus JAV įsipareigojimus mūsų regionui. Dvišalis Lietuvos ir JAV specialiųjų operacijų pajėgų bendradarbiavimas trunka ne vienerius metus, ypač glaudžiai Lietuvos ir JAV specialiųjų operacijų pajėgų bendradarbiavo vykdydami misiją Afganistane", - teigiama KAM pranešime.
Apie tai, kad pastaraisiais mėnesiais į Lietuvą atvyko dešimtys JAV specialiųjų operacijų pajėgų karių, paskelbė "The New York Times" tinklalapis.
Lietuvoje, Estijoje ir Latvijoje nuo 2014 metų rotaciniu principu jau yra po 150 JAV karių.