respublika.lt

V.Uspaskichas nenori sėsti į kalėjimą

(0)
Publikuota: 2014 vasario 25 11:30:54, Lina JONUŠAITĖ
×

Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija vakar po pertraukos tęsė vadinamąją Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą. Joje liudijo pirmosios instancijos teisme neapklausti svarbūs liudytojai, kuriuos prašė pakviesti nuteisti Darbo partijos atstovai ir jų buvęs lyderis Viktoras Uspaskichas.

Keitė parodymus

Į vakarykštį posėdį, kuriame toliau tiriami įrodymai, atvyko visi nuteistieji - Viktoras Uspaskichas, Vytautas Gapšys, Vitalija Vonžutaitė ir Marina Liutkevičienė. V.Uspaskicho advokatas Vytautas Sviderskis bandė griebtis jau išbandytos taktikos - suabejojo, ar naujai paskirtai Darbo partijos advokatei nereikia daugiau laiko susipažinti su bylos medžiaga. Tačiau ji patikino, kad dėl to posėdžio atidėti neprašys.

Pirmasis parodymus teisme davė buvęs bendrovės „Kartonas“ vadovas Romas Ruškulis. Būtent šioje įmonėje finansininke dirbo pagrindinė valstybės saugoma bylos liudytoja Nijolė Steponavičiūtė, pareigūnams atskleidusi Darbo partijos „juodąją buhalteriją“.

Teisme R.Ruškulis pasakojo, kad kai jis rekomendavo šią specialistę tuomečiam partijos nariui Viktorui Muntianui, jam buvo žinoma, jog N.Steponavičiūtė tvarkė kelių įmonių buhalterijas. Tačiau liudininkas negalėjo paaiškinti, kaip N.Steponavičiūtės tvarkomi dokumentai atsidūrė Darbo partijos buhalterijoje.

R.Ruškulis įtikinėjo neatsimenantis prieš dešimtmetį buvusių įvykių aplinkybių, bet jo parodymai skyrėsi nuo duotųjų ikiteisminio tyrimo metu. Nuteistųjų gynėjai iš karto „užsikabino“, kad anksčiau R.Ruškulis buvo liudijęs, jog tie pinigai ne jo, o vakar jau teigė, kad jo.

V.Uspaskichas savo ruožtu įtikinėjo, kad ne tik asmeninės R.Ruškulio lėšos, bet ir dar šešių ar septynių įmonių, kurioms dirbo N.Steponavičiūtė, pinigai buvo klaidingai priskirti Darbo partijai.

Sąžinė nieko negraužia

Anksčiau V.Uspaskichas yra sakęs, kad teisme dar neliudijusius asmenis siekia pakviesti, nes juos „gali imti graužti sąžinė, ir jie teismui prisipažintų davę nurodymus buhalterėms klastoti finansinius dokumentus“. Tačiau liudininkai neskubėjo muštis į krūtinę ir prisiimti kalčių.

Buvęs Darbo partijos būstinės vadovo pavaduotojas Saulius Makselis paliudijo, kad jis pasirašydavo darbo sutartis su žmonėmis, kurie įsidarbindavo partijos rajoniniuose skyriuose, ir atskleidė jų finansavimo peripetijas.

Pasak jo, partijos atstovai rajonuose tvarkydavosi už savo pinigus, o vėliau su jais būdavo atsiskaitoma iš Darbo partijos lėšų. Keista, bet S.Makselis negalėjo pasakyti, ar tikras jo parašas kai kuriuose Darbo partijos dokumentuose, mat jo parašą esą „lengva pakartoti“.

Tačiau V.Uspaskicho klausiamas, ar yra gavęs nurodymų iš Darbo partijos vadovybės klastoti kokius nors dokumentus, liudytojas nedvejodamas patikino, kad to tikrai nebuvo.

Užsipuolė dėl klaidų

Vakar teisme papildomai apklausta ir buvusi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos specialistė Nijolė Galvanauskienė, 2007 metais surašiusi specialistų išvadą dėl „juodosios buhalterijos“.

Nuteistųjų ir jų advokatų užsipulta dėl į pajamas įtrauktų iš partijos rėmėjų gautų daugiau kaip 84 tūkst. JAV dolerių N.Galvanauskienė pripažino, kad tai klaida.

Moteris teismui pateikė patikslintą išvadą ir paaiškino, kad minėta suma turėjo būti įtraukta ne į pajamas, o į išlaidas. Teismui ji pasiteisino, kad išvadą rašė pagal pareigūnų teiktus duomenis.

„Neoficiali apskaita yra neoficiali apskaita, čia viskas yra sudėtinga, nes oficialioje apskaitoje viskas yra grindžiama dokumentais“, - akcentavo specialistė.

Tačiau pripažinusi vieną klaidą ji sulaukė naujų abejonių, kad į „juodąją buhalteriją“ du kartus buvo įtraukta dar viena didelė suma. Pastarosios paaiškinti ji negalėjo, tad liudytojos apklausa atidėta iki kito posėdžio, kuris turėtų vykti kovo pabaigoje.




Pernai liepą priimtą Vilniaus apygardos teismo sprendimą, kuriuo Darbo partijos nariai pripažinti kaltais dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo, yra apskundę ir nuteistieji, ir prokurorai.

Pirmos instancijos teismas V.Uspaskichui yra skyręs 4 metų laisvės atėmimo bausmę, V.Vonžutaitė nuteista kalėti 3 metus, M.Liutkevičienė - metus, o V.Gapšys atsipirko 35,75 tūkst. litų bauda. Pati partija nuo baudžiamosios atsakomybės išsisuko susijungdama su antrine Leiboristų partija ir tapdama nauju juridiniu asmeniu.

Tačiau sprendimą apskundusi Generalinė prokuratūra dėl sukčiaujant įgytų valstybės dotacijų ir kompensacijų prašo Darbo partijai skirti subendrintą 1,25 mln.  litų baudą ir išieškoti turto, kurio vertė - daugiau kaip 25 mln. litų.

Dėl minėto sukčiavimo išteisintiems V.Uspaskichui ir V.Vonžutaitei prokurorai prašo šią pirmos instancijos teismo nuosprendžio dalį panaikinti, pripažinti juos kaltais ir skirti V.Uspaskichui - 5, o V.Vonžutaitei - 4 metų nelaisvės. Šias bausmes subendrinus su jau paskirtomis, Darbo partijos įkūrėją siūloma įkalinti 6 metams, o jo dešiniąja ranka įvardijamą V.Vonžutaitę - 5 metams.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +22 C

+12 +19 C

+15 +20 C

+13 +22 C

+16 +20 C

+20 +23 C

0-9 m/s

0-11 m/s

0-7 m/s