Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas įsitikinęs, kad Lietuvoje rinkimai organizuojami palyginti tinkamai, jis sako nematantis pagrindo trauktis iš užimamų pareigų, nors ir užsiminė nesilaikąs posto, ir pripažino, jog rinkimų sistemai dar yra kur tobulėti.
"Dėl visų bėdų, kurias turėjome per rinkimus, pats paprasčiausias variantas būtų padėti pareiškimą, bet, mano įsitikinimu, tai būtų kartu ir Lietuvos rinkimų sistemos ir pasiekimų rinkimuose diskreditavimas. Mano kadencija eina į pabaigą ir neketinu toliau siekti būti toje pozicijoje. Turime problemų rinkimuose, bet sakyti, kad mūsų sistema yra netinkama ir dėl to reikia prisiimti atsakomybę, būtų tam tikras netinkamas dezertyravimas, bijojimas kritikos", - Seime atsakydamas į parlamentarų klausimus antradienį teigė Z. Vaigauskas. VRK pirmadienį Seimui pateikė savo veiklos ataskaitą, kurioje apžvelgiami 2016 m. spalio 9 d. Seimo rinkimai.
VRK pirmininkas pakomentavo didelio atgarsio sulaukusį vėluojančių komisijos duomenų atvejį per Seimo rinkimus, bet buvo linkęs akcentuoti teigiamus rinkimų organizavimo aspektus.
"Rezultatus iš rinkimų apylinkių pradėjome transliuoti praėjus 2,5 val. po to, kai užsidarė rinkimų apylinkės, bet noriu pasakyti ir gerąją pusę: 98 proc. duomenų (įskaitant pirmumo balsus) buvome paskelbę 8 val. ryto. Balsų perskaičiavimas nepakeitė balsų eiliškumo nė vienoje rinkimų apygardoje. Antrajame rinkimų rate galutinius rinkimų rezultatus paskelbėme iš visų rinkimų apylinkių 23 val. 37 min. - tai irgi retas atvejis", - sėkmingus VRK darbo rezultatus vardijo pirmininkas.
Z. Vaigauskas teigė, kad ir kitų problemų per Seimo rinkimus neišvengta, tačiau sutrikimai pašalinti.
"Buvo kompiuterinės sistemos sutrikimų, buvo galima pažiūrėti kito rinkėjo duomenis, skundų neturime, trūkumus esame pašalinę. Mano nuomone, buvo vykdoma informacinė kibernetinė ataka. Kai kurie faktai rodo, kad buvo bandoma prasiskverbti į VRK informacinę sistemą, tai nepavyko, nebuvo jokie duomenys pakeisti, sistema nebuvo sustabdyta, ji visada buvo pasiekiama", - sakė Z. Vaigauskas, pažymėjęs, kad per 2012 m. Seimo rinkimus būta tris kartus daugiau nusiskundimų dėl pažeidimų, rinkėjų papirkinėjimo, yra tekę iš naujo rengti dalį rinkimų, tad situacija dabar esą pagerėjusi.
Z. Vaigauskas tikino, kad tarptautinė bendruomenė teigiamai vertina rinkimų organizavimą Lietuvoje. Tai esą įrodo ir neseniai gauta Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ataskaita. VRK vadovas atkreipė dėmesį ir į tai, kad ir Lietuvos rinkėjai rinkimus vertina pakankamai gerai: nekyla ginčų, teismo procesų, skundų dėl neteisingai nustatytų rinkimų rezultatų.
Z. Vaigauskas: balsavimas internetu reikalauja pasitikėjimo
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas mano, kad Lietuvoje galėtų būti įteisintas balsavimas internetu.
"Internetinis balsavimas yra pasitikėjimo balsavimas. Ar jūs pasitikite, jog rinkėjas pats pasirūpintų, kad už nugaros jam niekas nestovėtų, niekas iš jo nepirktų balso? Manyčiau, kad internetinis balsavimas pas mus yra pribrendęs ir mes galėtume rinkėjais pasitikėti. Tas pasitikėjimas estams atsiperka dešimteriopai. Visi kiti dalykai yra techniniai, jie yra pasiekiami", - Seime antradienį kalbėjo VRK pirmininkas, paklaustas, kaip žvelgia į galimybę lygiagrečiai (kartu su įprastu balsavimu) organizuoti elektroninį balsavimą.
Kaip žinoma, Seimas 2016 m. kovo mėnesį atmetė Elektroninio balsavimo įstatymą.