Europa „žalėja", įvedami karvių bezdalų mokesčiai, greit tas, matyt, laukia ir žmonių „populiacijos". Juk reikia sunaikinti anglies dvideginį! Tuo metu Lietuvos miškai, kurie būtent brandžiame 20-60 metų medyne maksimaliai kaupia anglies dioksidą, beatodairiškai naikinami „žaliojo kurso" isterikų rankomis.
Kasmet dėl miškų kirtimo ir žemėnaudos pokyčių į atmosferą patenka 15 proc. daugiau anglies dioksido. Miškai tampa monokultūrų - vienaamžių ir vienarūšių medynų - plotais. Prisidengiant sanitariniais kirtimais, plynai iškertama daugelį kartų daugiau, negu galima.
Palydovinėse nuotraukose Lietuva kaip šachmatų lenta, kur šviesūs lopeliai - iškirstas miškas. Plika akimi matyti, kad iškirsto brandaus miško plotas greit ims artėti prie pusės. Tam pateisinti sugalvoti du „argumentai".
Pirmasis - miškingumas nemažėja! Nors mišku apskaitomi plotai, kur jokio miško dar nėra - plyni kirtimai, kurie taps mišku mažiausiai po 50 metų, ir dar prie statistikos prijungiami savaime mišku užsisėję pamiškių krūmynai ir brūzgynai.
Kitas „argumentas" - iškertama tik apie 71 % bendrojo medienos prieaugio, todėl metinę kirtimo normą galima didinti. Iš tikrųjų, krūmynuose, jaunuolynuose, neįžengiamuose brūzgynuose, kurie veša daug greičiau už brandų medyną, medienos priauga daugiau, tačiau mišku jie taps po pusės amžiaus, o brandžiu medynu - po šimtmečio. Tą metinį prieaugio kiekį brandaus miško iškirtus, tikro miško tiek, kiek iškirsta, atsiras tik po kelių dešimtmečių.
Iš tikrųjų Lietuvoje nepaliaujamai, masiškai užsienio subjektų supirkinėjamas ir kertamas miškas. Po leidimo pirkti užsieniečiams miškus ir žemę kilo visuomenės pasipriešinimas ir buvo nuspręsta leisti vienam asmeniui pirkti tik 1500 ha miško ir 500 ha žemės. Tam greitai buvo sugalvoti apėjimo būdai.
Tie patys savininkai kuria užsienyje investicinius fondus. Šie fondai steigia vis naujas firmas kiekvienam 1500 ha miško pirkimui. Ir bingo - ne vienas asmuo superka! Jei tai tęsis - miškai Lietuvoje taps tik žaliosiomis juostomis abipus kelių, skirtomis kirtavietėms paslėpti.
Aplinkos apsaugos ministerija daro viską, kad tai kuo greičiau atsitiktų. Po 5 metų bylinėjimosi viešojo intereso gynėjui, advokatui Sauliui Dambrauskui pavyko pasiekti, kad bent saugomose teritorijose prieš leidimą plynai kirsti teismo būtų nustatytas reikalavimas gauti vertinimą, ar tai nekenks gamtai ir t.t.
Ministerija nedelsiant įpareigojo institucijas padėti miškų saugomose teritorijose kirtėjams, kad leidimai būtų išduodami kaip tik įmanoma greičiau. Nustatyta, kad „vertinimai" bus atliekami žaibiškai, ne ilgiau kaip per 20 dienų.
Jau parengta dar viena nueinančių į politinį Anapilį liberalkonervatnikų dovanėlė brangiesiems Lietuvos žmonėms. Tiksliau, stambiesiems tautiniams ir transnacionaliniams miško iškirtėjams. Valdantieji nori miškų naikinimo procesą dar šiemet privesti iki galo. Valstybinė miškų urėdija reorganizuojama į akcinę bendrovę.
O Seimo rudens sesijoje bus svarstomas ir priimamas naujas Miškų įstatymas. Įstatyme numatyta atsisakyti 1 500 ha miško įsigijimo ribojimų ir išplečiamas atvejų skaičius, kuomet neprivalomas leidimas kirsti mišką. Privačių miškų savininkams bus leidžiama prisikirsti medienos be jokių pranešimų.
Toks įstatymo pakeitimas sudarys teisines sąlygas žaibiškai didžiulius miško plotus susipirkti stambiesiems Lietuvos ir užsienio verslams. Ir laisvai kirsti jau savo privatų mišką „prisilaikant bendrų aplinkosauginių ir darbo saugos reikalavimų".
Net neabejoju, kad milžiniškų pirkimo sandorių projektai jau sudaryti, pasirašyti, reikia tik įstatymo, pervesti pinigus ir įrašyti į pirkimo sutartis datą. Net įdomu, kas čia dabar daugiau susipirks ir išsikirs - ar IKEA, ar kokie nors vietiniai koreikos, nežinantys kur įmerkti globalios krizės akivaizdoje susikrautus milijonus?
Šiaip ar taip, viskas bus padaryta. Sakote, ateis naujas Seimas ir išgelbės, panaikins šią įstatymo nuostatą? Klystate. Susipirkta bus įstatymo galiojimo metu, teisės aktai atgal negalioja ir nuosavybė liks. O atnaujintas ribojimas tik pakels susipirktų miškų vertę ir kainas.
Vsio zakonno, tovarišči.