Vienas garsiosios bylos kaltinamųjų Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, tvirtina, jog nuo pat mitingo pradžios policiją ne kartą įspėjo, kad minioje gali būti provokatorių.
Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį tęsė riaušių, vykusių 2021 m. rugpjūtį prie Seimo, bylos nagrinėjimo maratoną - pradėta išklausyti kaltinamųjų parodymus. Kaip rašė „Vakaro žinios", kaltinimų yra sulaukę net 87 asmenys. Ši išskirtinė byla vadinama politine.
Kaip informavo „Elta", pirmasis liudyti stojo aktyvus įvairių protestų dalyvis, šiuo metu kalintis dėl finansinių nusikaltimų A.Kandrotas. Jis nurodė, kad mitingas prie Seimo buvo organizuotas ne vien mokytojos Astros Genovaitės Astrauskaitės, bet ir kitų visuomenininkų. Kaltinamasis aiškino, kad tąkart Seimui teiktos įstatymo pataisos, kuriomis buvo siūloma praplėsti Karo policijos funkcijas koronaviruso pandemijos metu: „Karo policija galėtų įsilaužti į asmens būstą<...> Normalu, kad žmonės prieš tokius pakeitimus sukilo".
Jis nurodė, kad nuolat gaudavo žvalgybinės informacijos apie įvairias galimas grėsmes: „Informaciją apie galimus neramumus gavau prieš dieną <...> Buvau įspėtas, kad suplanuota tam tikra operacija išprovokuoti neramumus prie Seimo, dėl ko būtų priimtos tam tikros įstatymo pataisos, o protestuotojai apkaltinti."
Anot kaltinamojo, rugpjūčio 10 d. popietę pasibaigus mitingui dalis žmonių, paraginti vieno ant scenos užlipusio asmens, susikibo rankomis ir ėjo aplink parlamentą. A.Kandrotas tvirtino, jog nuo pat mitingo pradžios policijos pareigūną Aidą Mazį ne kartą įspėjo, kad minioje gali būti provokatorių, kurie mėgins inicijuoti neramumus. Kaltinamasis sakė, jog jau buvo pastebėjęs įtartinų asmenų: „Vyrai buvo su kapišonai, užsidengę veidus, ganėtinai jauni, atletiško sudėjimo."
Pasak A.Kandroto, pareigūnai ėmė stumti žmones nuo Seimo.
„Žmonės nieko nedaro, o policininkai pradėjo žmones stumdyti. Viskas vyko labai žaibiškai ir greitai. Pradėjo purkšti dujas žmonėms, nors jie nieko nedarė. Prasidėjo stumdymai ir kažkas sprogo. Supratau, kad tai yra policijos garsinė granata. Tada pamačiau, kad iš aikštelės pusės pradėjo skristi akmenys. Vienas akmuo, mačiau, pataikė į Seimo langą, bet jo neišdaužė", - citavo „Elta" kaltinamąjį.
Vyras tvirtino prie parlamento matęs konservatorius Stasį Šedbarą, Žygimantą Pavilionį, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos" lyderį Saulių Skvernelį ir kt., bet nepastebėjęs, kad žmonės juos pultų ar jų atžvilgiu elgtųsi agresyviai.
A. Kandrotas aiškino, kad, jo manymu, dalis mitingą fiksavusių žurnalistų elgėsi nemandagiai: „Jei pamatydavo, kad galbūt yra žmogus koks žemesnio intelekto, tai puldavo filmuoti."
Pernai pavasarį pradėtoje nagrinėti byloje savo paaiškinimus jau davė nukentėję pareigūnai, liudijo Seimo nariai.
Štai Dainius Kepenis tvirtino, kad minia būtų išsiskirsčiusi, jei būtų atėję pasikalbėti premjerė ir konservatorių partijos vadovas. Jis pažymėjo, kad tuomet žmonės susirinko protestuoti prieš prievartą skiepytis, prieš galimybių pasą: „Dabar visas pasaulis atsiprašinėja paskiepytų žmonių, kurie miršta."
Parlamentaras Valdemaras Valkiūnas sakė, kad jo manymu, žmonės buvo nusiteikę kritiškai valdžios atžvilgiu, bet nebuvo agresyvūs: „Man labiau kelia klausimų policijos veiksmai, o ne maištininkų. Pačių spec. pajėgų žmonės buvo sužeisti. Kaip ledo ritulio sirgalius galiu pasakyti, kad jei vartininką sužeidžia, tai kas kaltas?", - svarstė politikas.