Detoksikacijos paslaugų sistema veikė kone per visą Lietuvą. Kai kuriais atvejais išblaivinti atvykdavo ir reikiamos kvalifikacijos neturintys žmonės.
Vilniaus apskr. policija trečiadienį pranešė, kad Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl neteisėto vertimosi ūkine, komercine, profesine veikla nustatė 8 žmonių grupę, kuri, neturėdama tam reikiamų licencijų ar pažeisdama kitus teisės aktų reikalavimus, versliškai už atlygį teikė išblaivinimo (detoksikacijos) ir kitas su tuo susijusias sveikatos priežiūros paslaugas.
Anot pareigūnų, buvo sukurta visa šių paslaugų teikimo sistema. Nuolat viešojoje erdvėje talpinami skelbimai apie teikiamas išblaivinimo paslaugas, telefonu priimami užsakymai, kurių vykdymas paskirstomas tarp įvairiuose Lietuvos miestuose veikiančių žmonių, kurie neteisėtai pacientų namuose už atlygį teikė jiems detoksikacijos ir kitas su tuo susijusias paslaugas, naudodami lašines, švirkštus, įvairius receptinius ir nereceptinius vaistus, kitas medicinines priemones ir preparatus. Kadangi kai kuriais atvejais šias procedūras atlikdavo reikiamos kvalifikacijos neturintys žmonės, galimai buvo naudojami ir abejotinos kilmės medikamentai, o procedūros, atliekamos namų, kartais ir antisanitarinėmis, sąlygomis, realiai kėlė pavojų pacientų sveikatai.
Gruodžio 4 d. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Alytaus ir Panevėžio apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybų pareigūnai įvairiuose miestuose atliko 10 kratų. Jų metu buvo rasti įvairūs vaistai, švirkštai, lašinės, kiti medikamentai ir medicinos priemonės, tyrimui reikšmingi dokumentai, informacinės laikmenos, ryšio priemonės.
Aštuoniems galimai šią nusikalstamą veiką vykdžiusiems žmonėms įteikti pranešimai apie įtarimą dėl neteisėto vertimosi ūkine, komercine, profesine veikla.
Vienas jų, kaip įtariama, šios veikos organizatorius ir vykdytojas buvo sulaikytas. Jis Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimu 20-iai dienų suimtas.
Pasak policijos, šio nusikaltimo išskirtinumas tas, kad dalis įtariamųjų minėtas paslaugas teikė neturėdami jokių licencijų, suteikiančių teisę verstis medicinos praktika. Dalis įtariamųjų šias paslaugas teikė turėdami bendrosios praktikos slaugytojo ar kitą licenciją, suteikiančią teisę užsiimti medicinos praktika, tačiau jas teikė ne kaip sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, o kaip privatūs asmenys.
Vadovaujantis teisės aktų reikalavimais gydytojai bei kiti asmens sveikatos priežiūros specialistai verstis medicinos praktika gali tik gydymo įstaigoje, turinčioje licenciją teikti paslaugas. Be to, įtariamieji minėtas paslaugas teikė ne sveikatos priežiūros įstaigose, o pacientų namuose.
Anot Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos, esant apsinuodijimui alkoholiu ar abstinencijos sindromui, kai reikalinga būtinoji medicinos pagalba, reikiamas paslaugas namuose turi teisę suteikti tik greitosios medicinos pagalbos specialistai, kurie teikia tik būtinąją pagalbą, įvertina asmens būklę ir esant detoksikacijos poreikiui transportuoja asmenį, jam sutikus, į ligoninę; pavienių gydytojų minėtu tikslu teikiamos paslaugos paciento namuose yra neteisėtos.
Už neteisėtą vertimąsi ūkine, komercine ar profesine veikla asmenims gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki 4 metų.