respublika.lt

Broliams naftininkams teks sėdėti už grotų, bet per 20 mln. eurų žala „ištirpo“

(21)
Publikuota: 2024 liepos 04 17:44:39, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Bendrovės „Naftos grupė" milijoninio turto pasisavinimo ir legalizavimo byloje Lietuvos apeliacinis teismas sušvelnino bausmes. Nuėjo vėjais labiausiai ištrimituotas kaltinimas. Šioje istorijoje pajustas ir stambaus verslo konkurencijos, ir politinis prieskonis.

 

Teismo girnose - daugybę metų

Šešerius metus nagrinėjęs ypač sudėtingą Klaipėdos naftininkų 146 tomų baudžiamąją bylą Apeliacinis teismas trečiadienį paskelbė 379 lapų sprendimą dėl dviejų apygardos teismų nuosprendžių, priimtų 2017 m. ir 2021 m. Tuomet už bendrovės „Naftos grupė" turto pasisavinimą bei iššvaistymą, pinigų plovimą, sukčiavimą, valstybės tarnautojui prilyginto asmens papirkimą, kyšio priėmimą ir kitus nusikaltimus nuteisti šeši žmonės ir dvi bendrovės.

Nuo 2015 m. teismų girnose sukosi vienintelis „Naftos grupė" akcininkas 51 metų Arturas Urbutis, bendrovės generalinis direktorius 53 metų Antanas Urbutis, skyriaus vadovė Svetlana Popova, valstybės valdomos įmonės „Klaipėdos nafta" buvę direktorius komercijai Ričardas Milvydas ir generalinis direktorius 83 metų Jurgis Aušra, buvęs Neringos meras, vadovavęs komercinio banko filialui Klaipėdoje Andrejus Vaičiulis.

Turėjo išskirtinę teisę

Įvykiai prasidėjo 2010 m., kai tyrimą pradėjo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, laikinai buvo suimti broliai Urbučiai. Tuomet įmonės atstovai aiškino, kad arba įvyko nesusipratimas, arba suinteresuotos grupė ketina sužlugdyti 2004 m. įkurtą „Naftos grupę", kuri pagal perkraunamų naftos produktų kiekį buvo viena pirmaujančių Lietuvoje. Įmonė šiuos produktus transportuodavo iš Rusijos į užsienį.

Kaip skelbta, 2010 m. „Klaipėdos naftai" stojo vadovauti spalvingas veikėjas Rokas Masiulis, kuriam užkliuvo sutartis, suteikianti „Naftos grupei" išskirtinę teisę per „Klaipėdos naftos" terminalą tiekti vakuuminį gazolį. Vėliau jis tvirtino, kad pradėjęs vadovauti įmonėje rado valstybės turto grobstymo schemas ir kreipėsi į teisėsaugą.

Išplovė milijonus eurų

Kaip pranešė Apeliacinis teismas, abiem nuosprendžiais nustatyti Urbučių ir S.Popovos padaryti nusikaltimai buvo netinkamai kvalifikuoti kaip atskiri. Taip pat buvo netinkamai nustatytos kai kurios nusikaltimų padarymo aplinkybės, padaryta skaičiavimo klaidų.

Teisėjų kolegija, perkvalifikavusi nusikalstamas veikas, nuteistųjų vaidmenį, atsižvelgęs į atsakomybę švelninančius įstatymo pakeitimus ir į ilgą proceso trukmę, paskyrė naujas bausmes.

Teismas pažymėjo, kad Arturas Urbutis buvo pagrindinis daugiau nei 12 mln. eurų „Naftos grupės" turto pasisavinimo, nusikalstamu būdu gauto beveik 11 mln. eurų turto legalizavimo, daugybės netikrų dokumentų pagaminimo, tikrų dokumentų suklastojimo ir panaudojimo, apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo bei didelės vertės pelno mokesčio sumokėjimo išvengimo organizatorius ir koordinatorius. Be to, jis sukurstė J.Aušrą piktnaudžiauti tarnybine padėtimi, periodiškai R.Milvydui siūlė ir davė daugiau nei 3 mln. eurų kyšį.

Kalės tik broliai

Arturui Urbučiui skirta sėdėti už grotų 6 metams ir sumokėti beveik 11 tūkst. eurų baudą, o kyšį paėmusiam R.Milvydui laisvės atėmimo bausmė sumažinta iki 3 metų. Antanui Urbučiui, atlikusiam aktyvaus savo brolio nurodymų ir nusikaltimų vykdytojo vaidmenį, paskirta 4 metų laisvės atėmimo bausmė.

S.Popovai, bendrininkavusiai įgyvendinant bendrą nusikalstamą sumanymą - imituojant naftos produktų ekspedijavimo veiklą pasisavinti „Naftos grupės" turtą ir jį legalizuoti, paskirta galutinė 2 metų 8 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant 3 metams.

Be to, iš Urbučių bei S.Popovos konfiskuota beveik 12,5 mln. eurų. Didesnę nei 2,3 mln. eurų žalą valstybei turės atlyginti „Naftos grupė" ir subsidiariai Urbučiai.

J.Aušrai, veikusiam „Naftos grupės" interesais dėl ko „Klaipėdos nafta" patyrė beveik 600 tūkst. eurų turtinę žalą, paskirta per 11 tūkst. eurų bauda. Panašią baudą mokės ir A.Vaičiulis, pripažintas ne padėjėju, bet J.Aušros kurstytoju piktnaudžiauti.

„Naftos grupei" paskirta 941,5 tūkst. eurų, o bendrovei „Artilonai" - per 50 tūkst. eurų baudos.

Neperžengė rizikos ribų

Vis tik labiausiai pabrėžtas kaltinimas dėl iškirtinės vakuuminio gazolio transportavimo sutarties 2005-2010 m. nuėjo vėjais. Žalą ,,Klaipėdos naftai", kurią Apeliacinis teismas dėl skaičiavimo klaidos sumažino iki 603 tūkst. eurų, turės solidariai atlyginti Arturas Urbutis, A.Vaičiulis, J.Aušra ir „Naftos grupė".

Likusi ieškinio dalis dėl daugiau nei 20 mln. eurų žalos, atsiradusios pasirašius minėtą sutartį, palikta nenagrinėta. Apeliacinis teismas konstatavo, jog nebuvo įrodyta, kad „Klaipėdos nafta" buvo padaryta reali didelė žala, o Arturo Urbučio, A.Vaičiulio, J.Aušros bei „Naftos grupės" veiksmai pasirašant sutarties pakeitimus neperžengė ūkinės veiklos rizikos ribų.

Šie asmenys buvo išteisinti dėl piktnaudžiavimo.

„KN Energies" (buvusi „Klaipėdos nafta")  svarsto, ar skųsti šį sprendimą nenagrinėti 21 mln. eurų ieškinį.

Kalbėjo apie politinę bylą

2017 m. Arturui Urbučiui buvo paskirta 7 metų 9 mėnesių, Antanui Urbučiui - 6 metų, o R.Milvydui - 5,5 metų laisvės atėmimo bausmės.

Teismo proceso metu pagarsėjęs savo darbais Klaipėdos krašto gerovei J.Aušra žurnalistams pastebėjo, kad tai Vilniuje sukurpta politinė byla, kai „Klaipėdos nafta" pralaimėjo teismus „Naftos grupei".

2021 m. Urbučiai ir S.Popova nuteisti kalėti lygtinai už „Naftos grupės" turto per 5,6 mln. eurų pasisavinimą ir daugiau nei 5 mln. eurų išplovimą.

Komentuoja Seimo Audito komiteto narys Artūras Skardžius:


Vadovaudamas R.Masiulis galbūt ne vieną politinį užsakymą įvykdė. Galiu daryti prielaidą, kad ši istorija turi konkuruojančių verslo grupių ir politikos prieskonį. Toks susidarė vaizdas kaip politikui girdint šio klausimo kėlimą. Atrodo, kad reikėjo sunaikinti konkurentą. Pinigų plovimo ar kitų nusikaltimų pateisinti negalima, bet manau, kad tai buvo tik užsakymo vykdymas. Man tokia taktika primena gangsterių laikus.

Baisiausia, kad tuomet atėjo Rusijos bendrovės „Lukoil" antrinė įmonė „Litasco S.A." Būtent R.Masiulis 2012 m., Andriaus Kubiliaus vadovaujamos vyriausybės kadencijos pabaigoje, su ja pasirašė trejų metų sutartį. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete R.Masiulio klausėme, kodėl Kremliaus kompanija realiai valdo mūsų strateginį objektą. Vadovas aiškino, kad pinigai reikalingi suskystintųjų gamtinių dujų terminalo infrastruktūrai įrengti, o kitu atveju bus finansiniai sunkumai. Rusų įmonė blokavo krovinių vežimą per „Klaipėdos naftą", sprendė savo geopolitinius reikalus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
32
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (21)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +4 C

-7 +4 C

-5 +5 C

-5 +2 C

-2 +5 C

-1 +3 C

0-11 m/s

0-9 m/s

0-8 m/s