respublika.lt

Įžvelgė sudėtingą korupcijos schemą: buvęs instituto vadovas dėl kyšių ir praturtėjimo aiškinsis teisme

(24)
Publikuota: 2024 vasario 06 17:44:35, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Europos prokuratūros ir STT schema.

Buvęs Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) direktorius Gediminas Pridotkas sėda į kaltinamųjų suolą. Kaip manoma, panaudodamas keliolikos įmonių grandinę vadovas ėmė kyšius už palankumą viešuosiuose pirkimuose, legalizavo pinigus ir neteisėtai praturtėjo - suma beveik siekia 300 tūkst. eurų. Teismo sprendimas jau paskelbtas jo sutuoktinei.

 

Įtarimai per 20 žmonių

Kyšininkavimas, pinigų plovimas ir neteisėtas praturtėjimas - tokie kaltinimai užgulė buvusį NMVRVI direktorių G.Pridotką. Europos prokuratūra antradienį pranešė, kad skambią bylą perdavė Vilniaus apygardos teismui. Vyras taip pat kaltinamas ir dėl dokumentų klastojimo, apgaulingo finansinės apskaitos tvarkymo ir organizavimo.

Buvęs direktorius kaltinamas tuo, kad panaudodamas jo paties ir sutuoktinės įsteigtą juridinį asmenį, taip pat kitas 15 susijusių įmonių, iš fizinių asmenų priėmė kyšius už palankumą ateityje NMVRVI vykdomuose viešuosiuose pirkimuose, o taip legalizavo nusikalstamu būdu įgytas lėšas bei neteisėtai praturtėjo - bendra suma siekia 296,871 tūkst. eurų.

Šiame itin sudėtingame tyrime baudžiamojon atsakomybėn patraukta per 20 žmonių, iš kurių du yra valstybės tarnautojai.

„Pavyko identifikuoti vieną sunkiausių korupcinio pobūdžio veikų - galimą latentinį korupcinio pobūdžio slėpimą atliekant suklastotas fiktyvias ūkines operacijas ir pinigines transakcijas. Paprastai šnekant, kaltinimuose suformuluotos faktinės aplinkybės surinktų duomenų pagrindu leidžia manyti, jog kyšiai buvo perduoti atliekant fiktyvias paslaugas, pinigai pervedami per banko sąskaitas", - spaudos konferencijoje komentavo Europos deleguotasis prokuroras Vytautas Kukaitis.

Sutuoktinei jau skyrė baudą

STT Centrinės tyrimų valdybos Ikiteisminio tyrimo skyriaus vadovas Egidijus Kulikauskas pastebėjo, kad, ikiteisminio tyrimo duomenimis, kyšių bendra suma - beveik 130 tūkst. eurų, turto legalizavimas - per 53 tūkst. eurų, neteisėtas praturtėjimas - 113,8 tūkst. eurų.

V.Kukaitis nurodė, kad trijų žmonių, padariusių korupcinio ir finansinio pobūdžio veikas, atžvilgiu procesai jau užbaigti teismo baudžiamaisiais įsakymais: „Jiems paskyrė per 77 tūkst. eurų dydžio baudas ir konfiskavo turto už per 60 tūkst. eurų."

Kaip tvirtino prokuroras, teismas sausio pabaigoje priėmė baudžiamąjį įsakymą ir skyrė beveik 20 tūkst. eurų baudą kaltinamojo sutuoktinei Evelinai Pridotkienei, buvusiai laikinajai Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorei: „Byla jos atžvilgiu perduota kaltinant dėl neteisėto praturtėjimo, dokumentų klastojimo ir apgaulingos buhalterinės apskaitos." Teismo sprendimas dar neįsiteisėjęs.

Dar 12 asmenų buvo pripažinti padarę tarpines nusikalstamas veikas ir atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės.

Nuo šio tyrimo atskirtas ir tęsiamas tyrimas dėl 7 asmenų, kaip įtariama, korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų. Tarp jų - ne mažiau kaip 100 tūkst. eurų Europos Sąjungos (ES) lėšų galimas užvaldymas sukčiavimo būdu.

Analizavo šimtus duomenų

Šis ikiteisminis tyrimas pradėtas 2021 m. pabaigoje, kai STT gavo informacijos apie ES ir Lietuvos biudžetų lėšomis vykdomuose viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių įmonių įtariamas neteisėtas finansines ir asmenines sąsajas su projektus vykdančiais, administruojančiais žmonėmis.

Prokurorai kartu su STT tyrėjais ir antikorupcinės žvalgybos analitikais atliko daugiau nei kelių šimtų ūkinių - finansinių operacijų, susirašinėjimų, kontaktų, judėjimo ir kitų duomenų analizę. Anot pareigūnų, pavyko surinkti pakankamai pagrįstų faktinių duomenų, kurie leido atskleisti sudėtingą galimai nusikalstamų veiksmų schemą: projektų vykdytojai ir kiti suinteresuoti asmenys, veikdami per tarpinių įmonių grandinę bei jų vadovus, imituodavo įvairių paslaugų pirkimų - pardavimų sandorius, atlikdavo fiktyvias finansines transakcijas, siekdami paslėpti išankstinius susitarimus - kyšių perdavimą, pinigų plovimą ir neteisėtą praturtėjimą.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo atlikta virš 40 kratų, buvo sulaikyta 18 asmenų, buvo įteikti pranešimai apie įtarimus 23 asmenims.

Paliko pareigas šalių susitarimu

Kaip rašė „Vakaro žinios", pareigūnai apie šioje byloje pateiktus įtarimus paskelbė 2022 m. birželį. G.Pridotkas iš instituto direktoriaus pareigų atleistas šalių susitarimu dar 2021 m. rudenį. Prieš tai buvo paskelbtas žurnalistinis tyrimas dėl galimų jo ryšių su NMVRVI esą finansuojamais verslininkais. Institutas atlieka rizikos vertinimo funkcijas, laboratorinius tyrimus maisto ir pašarų saugos, kokybės bei veterinarijos srityse.

E.Pridotkienė laikinų NTAKD direktorės pareigų neteko po pradėto ikiteisminio tyrimo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
19
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (24)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s