Prokuratūra ketvirtadienį paskelbė, kad dar pernai mūsų šalyje sulaikė kelis Lietuvos piliečius, kuriems buvo pareikšti įtarimai dėl šnipinėjimo Baltarusijai. Paaiškėjo, kad jie įkliuvo dėl net neįslaptintos informacijos galimo perdavimo. Tikinama, kad žmonės galėjo būti užverbuoti, kai jie vyko į kaimyninę šalį.
Neturėjo leidimų
Kaip pranešė Generalinės prokuratūra, Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai vadovauja ikiteisminiam tyrimui dėl šnipinėjimo ir įtariamo Lietuvos piliečių bendradarbiavimo su Baltarusijos institucijomis. Jis buvo pradėtas pagal Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos kontržvalgybos metu surinktą medžiagą. Tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.
Tik dabar pranešta, kad 2023 m. antrojoje pusėje Lietuvoje buvo sulaikyti keli asmenys, kuriems buvo pareikšti įtarimai rinkus ir perdavus neįslaptintą informaciją apie Lietuvos kariuomenę, Krašto apsaugos savanorių pajėgas, karinės technikos judėjimą ir jos dislokacijos vietas, civilinius strateginės reikšmės objektus ir pan.
Anot pareigūnų, turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad įtariamieji rinko užsienio valstybės žvalgybą dominančią informaciją, ją perdavė užsakovui ir gavo už tai atlygį vykdydami atitinkamų Baltarusijos struktūrų užduotis.
Įtariamieji yra Lietuvos piliečiai, neturėję leidimų dirbti su įslaptinta informacija ir galimybės tokią informaciją gauti. Pasak prokuratūros, detalesnė informacija apie vykstantį tyrimą šiuo metu nėra viešintina.
Susiję tarpusavyje
Ketvirtadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje, skirtoje 2024 m. grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo pristatymui, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento direktorius Elegijus Paulavičius teigė, kad teisėsaugos sulaikyti asmenys yra tarpusavyje susiję.
„Piliečiai rinko informaciją, perdavė Baltarusijos, tikėtina, žvalgybos tarnybos, tikėtina, buvo užverbuoti Baltarusijoje", - „Elta" citavo E.Paulavičių.
Jis vėliau pridūrė, jog tikėtina, kad minimi Lietuvos piliečiai buvo užverbuoti, kai jie vyko į Baltarusiją.
Vidaus saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis konferencijoje teigė, kad nemažai piliečių pasipasakoja tarnyboms, kad juos galbūt buvo bandoma verbuoti, kai viešėjo Baltarusijoje ar Kaliningrade: „Vis daugiau ir daugiau piliečių kreipiasi. Skaičiaus neįvardinsiu."
Prisidengė savanorio veikla?
Pernai spalį Vilniaus apygardos teismas pradėjo nagrinėti šnipinėjimu Baltarusijai ir poveikiu liudytojams kaltinamo ir suimto vilniečio Manto Danieliaus bylą. Teismo posėdžiai - uždari.
Kaip yra nurodžiusi prokuratūra, šis ikiteisminis tyrimas dėl šnipinėjimo buvo pradėtas 2022 m. rugsėjį. Tyrimo duomenimis, kaltinamasis nuo 2022 m. sausio galėjo vykdyti Baltarusijos pilietės, bendradarbiaujančios su šios šalies žvalgybos organizacija, užduotis, rinkti ir perduoti dominančią informaciją.
Kaip manoma, prisidengdamas savanorio veikla M.Danielius bendravo su Lietuvoje veikiančiomis organizacijomis, vienijančiomis Baltarusijos valdžios opoziciją, asmenimis, kurie po 2020 m. vykusių Baltarusijos prezidento rinkimų, siekdami išvengti arešto, įkalinimo ar kitokio teisinio persekiojimo, persikėlė į Lietuvą. Tvirtinama, kad vyras lankydavosi Baltarusijos opozicijos organizacijų patalpose, dalyvaudavo renginiuose, įtariama, rinko ir perdavė informaciją apie jų veiklą, vykdomus projektus, finansavimo šaltinius, organizacijoms priklausančius asmenis ir jų susitikimus.