Seimo narys socialdemokratas Mindaugas Bastys apskundė teismui Generalinės prokuratūros sprendimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo Valstybės saugumo departamentui (VSD) priimant atitinkamą sprendimą dirbti ar susipažinti jam su įslaptinta informacija.
„Tą atsisakymą apskundžiau teismui. Aš noriu, kad prokurorai išsamiai ištirtų visą parengimo medžiagą, kokiomis aplinkybėmis, kaip buvo rengta medžiaga. Kodėl yra netikslūs duomenys pažymoje surašyti? Tai yra praktiškai iš esmės ties kiekvienu asmeniu, galima atskirai apie tai kalbėti", - trečiadienį žurnalistams sakė M. Bastys.
Į žurnalistų klausimą, ar jaučiasi apšmeižtas, politikas atsakė: „šiuo atveju yra labai švelniai pasakyta".
M. Bastys penktadienį dar kartą kviečiamas į parlamentinį tyrimą atliekančio Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdį.
Kaip jau skelbta, Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras, išnagrinėjęs Seimo nario M. Basčio prašymą, priėmė nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, nes nebuvo padaryta nusikalstama veika, turinti piktnaudžiavimo požymių.
Seimo narys kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo VSD priimant atitinkamą sprendimą dirbti ar susipažinti M. Basčiui su įslaptinta informacija.
Ši VSD išvada gali būti skundžiama Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
NSGK pirmininkas V.Bakas: jeigu M.Bastys turėtų leidimą dirbti su slapta informacija - tai neatitiktų valstybės interesų
Jeigu Seimo nariui socialdemokratui Mindaugui Basčiui būtų suteiktas leidimas dirbti su slapta informacija ir jis būtų Seimo vicepirmininku, tokia situacija neatitiktų valstybės interesų - tokią nuomonę po trečiadienį vykusio parlamentinį tyrimą atliekančio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdžio išsakė jo pirmininkas Vytautas Bakas.
„Pažymoje pateikta informacija, komisijai surinkus kitą informaciją, nekelia abejonių. Akivaizdu, jeigu ponui M. Basčiui būtų suteiktas leidimas dirbti su slaptomis pažymomis ir jeigu šiandien jis būtų Seimo Pirmininko pavaduotojas - tokia situacija neatitiktų valstybės interesų", - sakė V. Bakas.
Tačiau, ar keltų grėsmę nacionaliniam saugumui M. Basčio buvimas Seimo nariu, jis nesiėmė atsakyti, pažymėdamas, kad apie tai bus kalbama komiteto išvadose.
Parlamentinį tyrimą dėl Seimo nario M. Basčio ryšių galimai keliamų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui atliekantis NSGK trečiadienį baigė apklausas.
„Apklausėme policijos ir Specialiųjų tyrimo tarnybos (STT) atstovus. Komitetą domino tos viešos pažymos aspektas, kuriame kalbama apie pono M. Basčio ryšius su nusikalstamo pasaulio, Kauno mafijos atstovais", - žurnalistams sakė V. Bakas.
Pasak jo, NSGK nariai aptarė ir galimus išvadų kontūrus. „Išvados, kaip minėjau, jau pradėtos rašyti. Pirmadienį tikimės turėti labai, labai „žalią" variantą. Kas nekelia abejonių - tai nekelia abejonių informacija, kurią pateikė Valstybės saugumo departamentas (VSD) Seimo Pirmininkui. Be abejo, reikės įvertinti ir visą likusią informaciją", - sakė V. Bakas.
Penktadienį NSGK dar kartą kvies M. Bastį. Pasak V. Bako, komitetą domina M. Basčio veiklos epizodai, susiję su tam tikrų viešųjų įstaigų, fondų steigimo aplinkybėmis.
Iki penktadienio komitetas tikisi gauti informaciją iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) ir VSD.
„Norime detalesnės informacijos apie pono M. Basčio ir viešoje pažymoje minimų asmenų ryšių pobūdį. Mums reikalinga detalesnė informacija, kuri nusakytų tiksliau negu tai pateikta viešoje pažymoje. Mus taip pat domina keletas pradėtų tyrimų, kurie susiję su pažymoje minimais asmenimis", - sakė V. Bakas.
Jis nesiėmė atsakyti, ar yra pagrindas M. Basčio apkaltai, nes tai turi spręsti specialioji apkaltos komisija.
NSGK pirmininkas sakė, kad šiuo metu tariamasi su VSD, kurią tyrimo medžiagą būtų galima pateikti visuomenei. „Iš tikrųjų yra papildomos informacijos, ji yra labai rimta. Mes suprantame, kad esame tokioje zonoje, kada informacijos atskleidimas atskleistų mūsų specialiųjų tarnybų darbo metodus. Mums reikia rasti tokį sprendimą, kad ir visuomenei pateikti atsakymą, ir nepažeisti mūsų specialiųjų tarnybų gebėjimų toliau vykdyti savo veiklą", - teigė V. Bakas.
NSGK planuoja pateikti išvadas Seimui kaip ir numatyta - iki balandžio 14 d.
Šių metų kovo 9 d. viešumoje pasirodė informacija, kad VSD nesuteikė M. Basčiui leidimo dirbti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma "Visiškai slaptai" dėl nuolatinių ir niekur viešai nedeklaruotų jo ryšių su Rusijos Federacijos verslo ir valstybinių įmonių atstovais bei fiziniais asmenimis.