Buvęs ilgametis Šiaulių oro uosto vadovas Romas Mikšys privalės labai plačiai atverti piniginę. Už bandymą papirkti Karinių oro pajėgų karininką, teismas jam skyrė įspūdingą baudą. Kyšiu verslininkas tikėjosi padėti Latvijos bendrovei laimėti Lietuvos kariuomenės paskelbtą konkursą ir sudaryti pelningą kontraktą.
Šiaulių apygardos teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, iškeltą dėl aukštas pareigas einančio Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų karininko papirkimo. Kaltu padarius šį nusikaltimą pripažintas buvęs Šiaulių oro uosto direktorius R.Mikšys. Bendrovei „Aviatechnika“ vadovaujančiam vyrui už šį nusikaltimą skirta 60 tūkst. eurų (1200 MGL) bauda.
R.Mikšys savo kaltę pripažino visiškai, tad ši baudžiamoji byla baigta teismo baudžiamuoju įsakymu. Tai leido vyrui skirtą bausmę sumažinti vienu trečdaliu. Priešingu atveju jo piniginė būtų patuštėjusi net 90 tūkst. eurų.
Verslininkas minėtam karininkui pasiūlė ir susitarė duoti 90 tūkst. eurų kyšį. Taip tikėtasi, kad vienai privačiai bendrovei bus sudarytos išskirtinės sąlygos laimėti tarptautinį Lietuvos kariuomenės viešąjį pirkimą dėl lėktuvų nuomos. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnų akiratyje atsidūręs R.Mikšys sulaikytas praėjusių metų lapkričio mėnesio viduryje. Naktį praleidęs areštinėje, jis paleistas į laisvę. Į teismą dėl įtariamojo suėmimo nesikreipta, nes nebuvo duomenų, kad jis gali bėgti ar bandyti paveikti tyrimą, klastodamas dokumentus.
Teigiama, kad R.Mikšys neoficialiai atstovavo Latvijos aviacijos bendrovei „Wings 4 Sky Group“, kuri verčiasi orlaivių bei sraigtasparnių pardavimu ir nuoma, teikia reaktyvinių lėktuvų techninės priežiūros ir mokymų paslaugas. Šia įmone dar 2015 metais buvo susidomėjusios ir Latvijos saugumo tarnybos. Tačiau tai nesutrukdė jau kitais metais Lietuvos kariuomenei su ja (tada dar vadinosi K.S.AVIA) pasirašyti 3,4 milijonų eurų vertės sutartį trejiems metams, dėl trijų mokomųjų reaktyvinių lėktuvų L-39 „Albatros“ nuomos.
R.Mikšio atžvilgiu ikiteisminis tyrimas pradėtas gavus Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos informaciją. Apie bandymą jį papirkti pranešė pats karininkas, todėl baudžiamoji atsakomybė jam netaikyta. STT tyrimą atliko bendradarbiaudama ne tik su AOTD, bet ir Latvijos korupcijos prevencijos ir kovos su korupcija biuro (KNAB) pareigūnais.
„Institucijų aktyvumas, patiems pranešant apie konkrečius korupcijos atvejus, yra sveikintinas. Asmenys turi pranešti apie jiems žinomas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Tik aktyviai veikdami kartu galime kurti korupcijai atsparią aplinką, atgrasyti asmenis nuo korupcinių nusikaltimų“, - šią bylą komentavo STT direktorius Žydrūnas Bartkus.
R.Mikšys Šiaulių oro uostui vadovavo apie devynerius su puse metų (nuo 2006 iki 2015 metų liepos mėnesio). Šiaulių miesto savivaldybė jį iš pareigų atleido dėl prastų oro uostą valdžiusios savivaldybės įmonės rezultatų. Šiauliečio bandymai teismo keliu atšaukimą iš direktoriaus pareigų ir darbo sutarties nutraukimą pripažinti neteisėtais, baigėsi nesėkmingai.
Šių metų pradžioje prokurorai kreipėsi į teismą ir dėl R.Mikšio vadovaujamos bendrovės galimai neteisėtų ir savavališkų statybų valstybinėje žemėje. Jų teigimu, sargo namelis (86 kvadratinių metrų ploto) pastarojoje pastatytas vien tam, jog būtų galima be aukciono centrinėje Šiaulių miesto dalyje išsinuomoti daugiau kaip pusės hektaro dydžio žemės sklypą.