Didžiulės ekologinės nelaimės byloje teismas nusprendė, kad padangų perdirbimo gamyklos „Ekologistika" ir su ja susijusios bendrovės „Vivatrans" direktorius Juozas Cicėnas turėjo suvokti, kad gali kilti gaisras bei imtis priemonių. Verslininkui skirtas lygtinis laisvės atėmimas, abiem įmonėms - pusmilijoninės baudos, o solidaraus žalos atlyginimo suma - per 7 mln. eurų.
Tik dabar baigė vežti atliekas
Didžiulio padangų gaisro Alytuje byloje teismas ką tik kaltais pripažino bendroves „Ekologistika" ir „Vivatrans", jų vadovą 66 metų Juozą Cicėną. Nuo 2021 m. nagrinėtoje byloje išteisinti du „Ekologistikos" darbuotojai, aplinkos apsaugos inspektorės Aušra Bružienė ir Aušra Kričenienė.
Lietuvą sukrėtusi ekologinė nelaimė įvyko 2019 m. spalį. Pramonės gatvėje naktį kilusį gaisrą padangų perdirbimo įmonės sandėliuose pavyko įveikti tik per 10 dienų. Tuomet sudegė 2202 tonos padangų, o dėl oro užterštumo Alytuje ir jo rajone buvo paskelbta ekstremali situacija. Vien žala aplinkai siekia 6 mln. eurų.
Bylos duomenimis, pagal leidimą įmonė galėjo vienu metu laikyti ne daugiau kaip 1920 tonų padangų, o buvo sukaupta 5089 tonų, laikyta neleistinose vietose.
Tik šių metų sausį teismas panaikino „Ekologistikai" taikytus turto apribojimus. Tuomet baigtos tvarkyti po gaisro likusios padangų atliekos. Paskutinis savivartis su jomis išvažiavo praeitą savaitę. Bendras dabar išvežtų visų rūšių gumos atliekų svoris - 3857 tonos.
Vienintelis sprendė
Kaip pranešė Alytaus apylinkės teismas, nustatyta, kad asmeniškai ir veikdamas „Ekologistikos" ir „Vivatrans" vardu J.Cicėnas įvykdė nusikaltimą - sistemingą aplinkos apsaugos priežiūros ir naudojimo taisyklių pažeidimą. Abiejų įmonių direktorius vienintelis priiminėjo sprendimus. Bylos duomenimis, dar 2018 m. jis buvo nurodęs padangas sandėliuoti patalpose D ir C, kurios priklausė „Vivatrans". Tik pradėjus tyrimą jos išnuomotos „Ekologistikai".
2019 m. spalio 16 d. atliekos čia buvo laikytos be Taršos leidimo. Anot teismo, būtent dėl šiose patalpose neteisėtai laikyto padangų atliekų kiekio vyko dar didesnio masto gaisro gesinimo darbai, dėl ko išsiskyrė kenksmingos medžiagos. Orui padaryta per 2 mln. 770 tūkst. eurų, o gyvuliams bei gyvūnams - beveik 65 tūkst. eurų žala.
Teismas nusprendė, kad J.Cicėnas elgėsi nerūpestingai, nes žinojo, kad įmonės veikloje nustatomi aplinkosauginiai pažeidimai, todėl turėjo suvokti, kad dėl tinkamos priešgaisrinės sistemos neįrengimo, padangų ir kitų gamybos metu susidarančių atliekų kaupimosi gali kilti gaisras, vadovas turėjo laiku tvarkytis su kylančiais iššūkiais.
Nuspręsta, kad „Ekologistika" 2014-2019 m. aplinkos reikalavimus pažeidė daugiau nei tris kartus - pažeidimai daryti sistemingai.
Nuteisė ir už turto sunaikinimą
Teismas verslininką ir abi bendroves pripažino kaltais ir už svetimo turto sunaikinimą dėl neatsargumo. Nustatyta, kad jeigu padangos patalpose D ir C būtų nesandėliuotos, gaisras į čia būtų neplitęs ir nebūtų padaryta didelė žala bendrovei „Gamybos parkas".
Be to, teismas nustatė, kad J.Cicėnas suklastojo patalpų nuomos sutartį. Vis tik verslininkas buvo išteisintas dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo.
Dar nekomentuoja
Kaip rašė „Vakaro žinios", kaltinamajam teismas skyrė laisvės atėmimą 3 metams ir 3 mėnesiams, tačiau bausmės vykdymą atidėjo 2 metams. J.Cicėnui paskirti įpareigojimai: per pusmetį nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dalyvauti elgesio pataisos programoje; apribotas išvykimas už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų.
„Ekologistikai" ir „Vivatrans" skirta po pusės milijono eurų dydžio baudos.
Solidariai iš J.Cicėno ir abiejų įmonių žalai atlyginti Aplinkos apsaugos departamentui priteista per 1 mln. 385 tūkst. eurų, ieškovei „Gamybos parkas" - per 1 mln. 597 eurų, valstybės naudai - per 4 mln. 262, 5 tūkst. eurų ir kt.
Nuosprendis gali būti skundžiamas. Antradienį J.Cicėnas „Vakaro žinioms" sakė, kad nutarties dar nekomentuos, nes jos nematė: „Tik išgirdau apie sprendimą. Nežinau motyvų, aplinkybių ištyrimo. Reikia susipažinti su dokumentais, pasikalbėti su advokatais."